Csodát tett Feröer a férfi kézilabda Európa-bajnokságon

Faroe Islands - Norway Sports EM Handball (Team) Horizontal HANDBALL
13 January 2024, Berlin: Handball: European Championship, Faroe Islands - Norway, preliminary round, Group D, match day 2. Teis Horn Rasmussen from the Faroe Islands celebrates after scoring a goal. Photo: Soeren Stache/dpa (Photo by SOEREN STACHE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Óriási meglepetésre a világsztárok sorát felvonultató norvég válogatott nem bírt az Eb-újonc Feröer-szigetekkel a németországi férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában.

A D csoport két szombati meccse közül az elsőn a korábban vagy jelenleg is a magyar bajnokságban játszó sztárok sorát felvonultató Szlovénia magabiztosan verte 32-25-re Lengyelországot. A második berlini meccsen északi rangadót rendeztek, de azt kevesen gondolták, hogy a Norvégia - Feröer-szigetek találkozó úgy alakul, ahogy alakult.

Teis Horn Rasmussen és a feröeri játékosok joggal ünnepeltek a lefújás után Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Soeren Stache

A világsztárok sorát - Sander Sagosen, Magnus Röd, Alexander Blonz, Harald Reinkind, Christian O'Sullivan, Magnus Gullerud - felvonultató Norvégia ugyan végig vezetett, és 10-7-nél, valamint 12-9-nél már három gól is volt az előnye, a szünetre már csak minimális különbséggel mehetett.

Fordulás után sem változott a játék képe, sőt a remekül védő kapusainak, Satchwellnek és Jacobsennek, valamint az öt-öt gólig jutó Rasmussennek és Ellefsennek köszönhetően 16-16-nál kiegyenlítettek a feröeriek.

Akik ezt követően hét a hat ellen többször is támadhattak a vezetés megszerzéséért, de nem jártak sikerrel. Sőt, a norvégok a hajrá perceiben 26-23-nál újra három góllal vezettek, és biztosnak tűnt a sikerük.

Csakhogy Feröer még ekkor sem adta fel! Az utolsó két percben három gólt is szereztek és egyet sem kaptak. Utolsó két góljukat a meccs utolsó fél percében dobták, a legvégén 59:56-nál Elias Ellefsen belőtt egy hétméterest, így a vége 26-26 lett, azaz Feröer pontot szerzett a világ egyik legjobb csapata ellen, és megmaradt az esélye a továbbjutásra.

Ha az utolsó fordulóban a norvégok nagyon kikapnak a szlovénoktól, ők pedig nagyon megverik a lengyeleket, akkor újabb csodát láthat a berlini közönség, illetve a Mercedes-Benz Arénában az egész meccset végigtomboló több ezer feröeri drukker.

A mannheimi E csoportban a svédek 42-26-ra verték Georgiát - a Telekom Veszprémet erősítő jobbátlövő, Lukas Sandell három, a beálló Andreas Nilsson két találattal járult hozzá a sikerhez -, és a hollandokhoz hasonlóan biztosították továbbjutásukat.

A müncheni F csoportban a világbajnok dánok 40-28-ra nyertek Görögország ellen, így Portugáliához hasonlóan már készülhetnek a középdöntőre.

Eredmények,

D csoport, 2. forduló:
Feröer-szigetek - Norvégia 26-26 (12-13)
Szlovénia - Lengyelország 32-25 (20-14)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Szlovénia 4 pont, 2. Norvégia 3, 3. Feröer-szigetek 1, 4. Lengyelország 0

E csoport:
Svédország - Grúzia 42-26 (23-9)
Hollandia - Bosznia-Hercegovina 36-20 (17-7)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Svédország 4 pont (71-46), 2. (és továbbjutott) Hollandia 4 (70-49), 3. Georgia 0 (55-76), 4. Bosznia-Hercegovina 0 (40-65)

F csoport:
Dánia - Görögország 40-28 (20-13)
Portugália - Csehország 30-27 (13-7)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Dánia 4 pont (63-42), 2. (és továbbjutott) Portugália 4 (61-51), 3. Csehország 0 (41-53), 4. Görögország 0 (52-71)