NBA-sztárjuk vezérletével írtak történelmet a finnek a kosárlabda-Eb-n

Finland - Croatia Sports EM Action Vertical BASKETBALL
11 September 2022, Berlin: Basketball: European Championship, Finland - Croatia, knockout round, round of 16, Mercedes-Benz Arena, Karlo Matkovic (l, Croatia) against Lauri Markkanen (r, Finland). Photo: Soeren Stache/dpa (Photo by SOEREN STACHE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
A finn és a lengyel válogatott is győzött a férfi kosárlabda Európa-bajnokság vasárnapi nyolcaddöntőjében, így mindketten készülhetnek a negyeddöntőre, ahol egyaránt rendkívül nehéz ellenfél vár rájuk. Meglepetésre a szerbek nem lesznek ott a legjobb nyolc között.

Finnország 94-86-ra legyőzte Horvátországot Berlinben. A mezőny legeredményesebb játékosa Lauri Markkanen volt, az észak-amerikai profiligában szereplő Utah Jazz finn légiósa 43 pontot dobott.

2 pont Markkanen terméséből:

A finnek 1939 és 1967 után harmadszor jutottak a nyolc közé Európa-bajnokságon, de a 83 évvel ezelőtti első kontinenstornán győzelem nélkül utolsók lettek, mivel akkor még csak nyolc csapat alkotta a mezőnyt. Második Eb-szereplésük alkalmával azonban hazai pályán hét meccsből ötöt megnyerve a 6. helyen zártak.

Következő ellenfelük az 1999 óta minden alkalommal Eb-elődöntős, sőt egy kivételével mindig érmes, világbajnoki címvédő Spanyolország lesz.

Azt mondják, még nem végeztek:

A nap első negyeddöntőjében a lengyel férfi kosárlabda-válogatott 25 év után jutott ismét a legjobb nyolc közé az Európa-bajnokságon, miután legyőzte Ukrajnát.

A lengyelek az első vasárnapi nyolcaddöntőben nyolc ponttal nyertek Ukrajna ellen, Berlinben. Anthony Darrell Slaughter 24 ponttal, Mateusz Ponitka pedig 22 ponttal és kilenc lepattanóval járult hozzá a sikerhez.

Lengyel siker, lengyel öröm:

Legutóbb 1997-ben sikerült a negyeddöntőbe jutás a lengyeleknek, akik a következő négy kontinenstornára ki sem jutottak, legutóbb pedig a 18. helyen zártak. Következő ellenfelük a címvédő Szlovénia lesz.

Az olasz válogatott 8 ponttal legyőzte a legutóbb ezüstérmes szerb együttest Berlinben. Az eredmény némileg meglepetés azt követően, hogy míg a szerbek hibátlanul zárták a csoportkört, addig az olaszok kétszer is kikaptak, előbb a görögöktől, majd az ukránoktól.

Az olaszok sorozatban negyedszer jutottak a legjobb nyolc közé a kontinenstornán, következő ellenfelük a legutóbbi két világbajnokságon bronz-, a tokiói olimpián ezüstérmes Franciaország lesz.

Utolsóként a Jannisz Antekeounmpóval felálló görög válogatott jutott be a negyeddöntőbe, amelyik az utolsó negyedben bemutatott nagy hajrájával 6 ponttal győzte le Csehországot. Az NBA-ben szereplő Milwaukee Bucks kétszeres MVP sztárja 27 ponttal, 10 lepattanóval és 5 assziszttal messze a mezőny legeredményesebb játékosa volt.

A nyolc között a németek várnak rájuk.

Eredmények, nyolcaddöntő (Berlin):
Finnország-Horvátország 94-86 (20-21, 25-22, 22-22, 27-21)
Lengyelország-Ukrajna 94-86 (24-21, 18-24, 27-22, 25-19)
Szerbia-Olaszország 94-86 (20-28, 25-23, 21-17, 28-18)
Görögország-Csehország 94-88 (20-20, 21-25, 22-22, 31-21)

szombaton játszották:
Németország-Montenegró 85-79 (19-10, 29-14, 19-26, 18-29)
Szlovénia-Belgium 88-72 (24-19, 20-22, 19-19, 25-12)
Franciaország-Törökország 87-86 (18-11, 25-24, 6-22, 28-20, 10-9) - hosszabbítás után
Spanyolország-Litvánia 102-94 (19-20, 21-25, 23-23, 20-15, 19-11) - hosszabbítás után