Nincs jobb női kéziválogatott a norvégnál

Heidi Löke, kézilabda
Norway's Heidi Loke plays the ball during the final match of the Women's European Handball Championship on December 21, 2014 in Budapest. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
A 2012-es olimpia és a tavalyi Európa-bajnokság után a világbajnoki címet is begyűjtötte a norvég női kézilabda-válogatott, miután nagyon simán legyőzte Hollandiát a dániai vb vasárnapi döntőjében. Az északiak ezzel - hasonlóan a francia férfiválogatotthoz - mindhárom világversenyen címvédőnek mondhatják magukat.

Eredmény, női vb, döntő:
Norvégia - Hollandia 31-23 (20-9)
Herning, Arena Boxen, 12 147 néző
v.: Charlotte és Julie Bonaventura (francia)
Norvégia: Silje Solberg, Kari Aalvik Grimsbö (kapusok) - Ida Alstad 4, Mari Molid, Veronica Kristiansen 2, Heidi Löke 6, Stine Skogrand 3, Nora Mörk 1, Stine Bredal Oftedal 3, Linn Jörum Sulland 1, Pernille Wibe 1, Betina Riegelhuth, Amanda Kurtovic 2, Camilla Herrem 7, Sanna Solberg, Marta Tomac 1
Hollandia: Tess Wester, Marieke van der Waal (kapusok) - Laura van der Heijden, Debbie Bont 1, Lois Abbingh, Sanne van Olphen 3, Danick Snelder 5, Lynn Knippenborg, Yvette Broch, Cornelia Groot 3, Kelly Dulfer, Michelle Goos 1, Martine Smeets 2, Angela Malestein, Estavana Polman 8

Pillanatnyi esélyt sem adott ellenfelének, Hollandiának a norvég női kézilabda-válogatott, és a dániai világbajnokság döntőjében nagyon sima, 31-23-as győzelmet aratva megnyerte története harmadik vb-aranyát.

Az olimpiai és Európa-bajnoki címvédő 20-9-es előnyre tett szert a félidőben, a győriek kapusa, Grimsbö kiválóan védett, és bár a második félidőben a hollandok még egyszer feljöttek öt gólra (21-26), Norvégia győzelméhez pillanatnyi kétség sem férhetett.

Heidi Löke hat gólt szerzett Forrás: AFP/Kisbenedek Attila

Az együttes története hatodik világbajnoki döntőjében 1999 és 2011 után harmadszor nyert, Hollandia pedig eddigi legnagyobb sikerét érte el az ezüstéremmel.

A két finalistánál egyaránt voltak győri légiósok: a norvégoknál Heidi Löke, Kari Grimsbö, Linn Jorum Sulland - Nora Mörk pedig a nyáron csatlakozik az ETO-hoz -, a meglepetésre idáig eljutott hollandoknál pedig Yvette Broch és Cornelia "Nycke" Groot.

Norvégia harmadszor lett világbajnok Forrás: AFP

A bronzérmet Románia szerezte meg, a harmadik helyért vívott mérkőzésen 31-22-re verték a két évvel ezelőtt szintén vb-negyedik Lengyelországot. A románok tíz év után állhattak ismét dobogón vb-n, 2005-ben Szentpéterváron a másodikok lettek.

A nemzetközi szövetség tájékoztatása szerint a torna legértékesebb játékosa (MVP) a gólkirályi címet 63 találattal megszerző román Cristina Neagu lett.

A világbajnokság álomcsapata: kapus: Tess Wester (holland), jobbszélső: Jovanka Radicevic (montenegrói), jobbátlövő: Nora Mörk (norvég), irányító: Stine Oftedal (norvég), beálló: Heidi Löke (norvég), balátlövő: Cristina Neagu (román), balszélső: Valentina Ardean Elisei (román).