A Szerbia-Montenegró városaiban - illetve most, a végső fázisban már csak Belgrádban - zajló férfikosárlabda Európa-bajnokság harmadik negyeddöntőjében a harmadik csoportgyőztes, Szlovénia is elbukott, s ez azt jelenti, hogy eddig csak meglepetések születtek a legjobb négy közé kerülésért. A boldog győztes Németország, amely a sikerrel egyszersmind a világbajnoki részvételt is biztosította a jövő évi, szaitamai eseményen, utolsóként pedig a Horvátország ellen győztes Spanyolország jutott a legjobb négy közé.

eredmény, első elődöntő
Németország - Szlovénia 76-62 (12-21, 22-13, 13-18, 15-24)
Belgrád, 19 000 néző
v.: Voreadisz (görög), Jovcic (szerb-montenegrói), Castano (francia)
Németország: Roller 15, Greene 10, Pesic 0, Nowitzki 22, Femerling 6. Csere: Demirel 15, Garret 3, Wucherer 2, Schultze 0, Maras 3.
Szlovénia: Jurak 2, Lakovic 12, Becirovic 13, Nesterovic 4, Nachbar 9. Csere: Lorbek 6, Milic 3, Brezec 13.

Jaka Lakovic, az Eb-negyeddöntőbe hetedik próbálkozásra először bekerült Szlovénia karmestere azt nyilatkozta a pénteki összecsapás előtt: "Dirk Nowitzkit, a németek szupersztárját arra kell kényszerítenünk, hogy sok nehéz dobást vállaljon el. Akkor romlani fog a dobószázaléka, és megnőnek az esélyeink."

Nos, a szlovének terve bevált, mégis fölényesen nyerték a meccset a németek, azaz: a műtét sikerült, de a beteg meghalt. A Dallas Mavericks 213 centis szupersztárja - aki 27,8 pontos és 12,3 lepattanós átlaggal érkezett a negyeddöntőbe - főleg a harmadik és a negyedik negyedben rengeteg labdát eldobott úgy, hogy nem is volt helyzetben, és rendre el is hibázta őket, azonban így is összeszenvedett 22 pontot, 9 lepattanót és 3 blokkot. Igaz, 33 százalékos (6/18) dobóteljesítménnyel.

Igen ám, csakhogy a szlovén védelem nem számíthatott arra, hogy Nowitzki viszonylagos betlizése közben a kiegészítő emberek - Demirel, Roller és Greene - remekelnek. Demirel és Roller, a két kisember 15-15 pontot szorgoskodott össze, Greene tízet, s volt egy olyan szakasza a meccsnek, amikor a kis kopasz Roller egymás után három triplát vágott be a Nowitzkivel végrehajtott kettő-kettőzés eredményeképpen.

A németek tulajdonképpen azzal nyertek, hogy 23 triplakísérletükből 11 sikerült, míg a szlovéneknek 22-ből csak hat. Dirk Bauermann, a németek lezselézett hajú mestere büszke lehet arra, hogy gárdája igazi csapatteljesítménnyel, nem pedig egyetlen virtuóz - Nowitzki - "one-man-show"-jával jutott be az elődöntőbe.

második elődöntő
Spanyolország - Horvátország 100-85 (11-18, 14-15, 30-20, 18-20, 28-12) - hosszabbítás után
Belgrád Aréna, 18 000 néző. Vezette: Lamonica (olasz), Drabivovsky (ukrán), Dodavicius (litván)
Spanyolország: Calderón 10, Navarro 36, Jiménez 4, Felipe Reyes 4, Garbajosa 14. csere: Fernández 4, Vázquez 26, Vidal 0, Iturbe 0, Cabezas 3.
Horvátország: Planinic 2, Giricek 17, Mamic 8, Kasun 8, Vujcic 5. csere: Popovic 15, Bagaric 2, Ukic 15, Prkacin 6, Zizic 4, Tomas 3.

az 5-8. helyért
Litvánia - Oroszország 89-78 (23-21, 15-23, 21-16, 30-18)
Belgrád
Litvánia: Ginevicius 7, Siskauskas 12, K. Lavrinovic 11, Jasaitis 0, Javtokas 5. Csere: M. Zukauskas 6, Lukauskis 6, Gustas 13, Serapinas 0, Jankunas 19.
Oroszország: Holden 14, Fridzon 2, Hrjapa 6, Z. Pasutyin 27, Szavrasenko 4. Csere: Morgunov 5, Szamojlenko 9, Monya 11.

Hiába vezetett Oroszország 12 ponttal a második negyedben, a csapat megérezte a görögök elleni meccsen orrtörést szenvedett Kirilenko hiányát. A győzelemmel Litvánia már biztosította helyet a jövő évi vb-n, az oroszok viszont kiestek onnan!