Veretlenül, három győzelemmel nyerte meg a kijevi Turcsin-kupát az ukrán nőikézilabda-válogatott. A vert mezőnyben két olyan csapat is végzett, amely a magyarokkal egy Eb-csoportban szerepel: Ausztria a második, Fehéroroszország a harmadik lett.

Tíz éve, hogy hogy a világ talán legismertebb és elismertebb kézilabdaedzője, az ukrán Igor Turcsin meghalt. A legendás 13-szoros BEK-győztes "szovjet" Szpartak Kijev mesterét a halál a kispadon érte utol: a Szpartak 1993 novemberében, Bukarestben lejátszott EHF-kupa-mérkőzése közben kapott szívrohamot. Halálát nemcsak az ukrán, de a világ női kézilabdasportja is megérezte.

Minden idők egyik legjobb kézilabda-szakemberének emlékére rendezett hagyományos kijevi viadalon a hazai együttes sikerrel adózott a mester emlékének. Az ukrán és osztrák válogatott messze kiemelkedett a mezőnyből, a két együttes egyaránt legyőzte a magyarok csoportellenfelét, Fehéroroszországot, illetve a Korea visszalépése miatt beugró hazai ligaválogatottat.

A döntőnek beillő, egymás elleni rangadóra vasárnap kerül sor. A találkozót nagyon jól kezdte az osztrák csapat, a az első 20 percben Ofenböck vezetésével 9-3-as előnyre tett szert. A jó kezdés után feléledtek a hazaiak, s a félidőre már 13-12-es előnnyel fordultak.

A második játékrészt már nem aludták át az ukránok, s végül 29-25-ös győzelemmel megnyerték a kupát. A torna második helyén Ausztria végzett, a harmadik Fehéroroszország, a negyedik az ukrán ligaválogatott lett.

eredmények, Turcsin-kupa
november 26., péntek
Ausztria - Fehéroroszország 33-25 (17-12)
Ukrajna - Ukrán ligaválogatott 39-12 (15-5)

november 27, szombat
Ukrán ligaválogatott - Ausztria 20-35 (10-17)
Ukrajna - Fehéroroszország 30-28 (17-13)

november 28., vasárnap
Fehéroroszország - Ukrán ligaválogatott 33-28 (14-15)
Ukrajna - Ausztria 29-25 (13-12)

Kétszer is legyőzte Oroszországot, így megérdemelten nyerte meg saját közönsége előtt Norvégia nőikézilabda-válogatottja a Möbelringen-kupát. A négycsapatos torna során mindenki játszott mindenkivel, majd a kialakult sorrendet követően az első két helyezett csapat az első helyért, a 3-4. helyezett pedig a bronzéremért csapott össze egymással.

A norvég csapat magabiztosan, 18, illetve 15 góllal múlta felül a horvát és a francia riválist, Oroszország ellen viszont csupán 34-31-re sikerült nyerni.

Így következett a vasárnapi finálé, amelyben okáig úgy tűnt, a hazaiaknak nem okoz problémát a győzelem. A második félidőre Marit Breivik tanítványai már hét góllal is elhúztak, ám az oroszok nemcsak felzárkóztak, de az utolsó percben Bodnyeva révén 25-24-re a vezetést is átvették. A hazaiak csapatkapitánya, Gro Hammerseng azonban egyenlíteni tudott, következtek a büntetők.

A hetescsata hőse a norvég kapus, Kjersti Beck volt, aki négy orosz kísérletből hármat is megfogott, megszerezve ezzel csapatának a kupagyőzelmet.

A harmadik helyért Franciaország 25-20-ra verte Horvátországot. A gólkirálynői címen Gro Hammerseng (Norvégia) és Ljudmila Bodnyieva (Oroszország) osztozott, mindketten 23 találatot szereztek. A harmadik a horvát Dijana Golubic lett 21 góllal.

eredmények, Möbelringen-kupa, Norvégia
november 24., szerda
Norvégia - Horvátország 38-20 (19-13)
Franciaország - Oroszország 25-30 (12-15)

november 25., csütörtök
Norvégia - Oroszország 34-31 (16-16)
Franciaország - Horvátország 27-22 (13-12)

november 27., szombat
Horvátország - Oroszország 27-27 (13-12)
Norvégia - Franciaország 35-20 (20-9)

döntő:
Norvégia - Oroszország 28-26 (12-8)
Hammerseng 5, Thorsen 4, Blaco 3, Harsaker 3, Aamodt 2, Breivang 2, Riegelhuth 2, G. Snorroegen 1, Nyberg 1, illetve Bodnyeva 8, Murajeva 6, Sipilova 2, Posztnova 2, Uskova 2, Koroljova 1, Dolgih 1, Kurepta 1

a 3. helyért:
Franciaország - Horvátország 25-20 (15-7)
Signate 5, Bertare 4, Legenty 4, Baudoin 3, Vanpary-Torres 3, Lejeune 3, Wendling 2, Fiossonangaye 1, illetve Golubic 6, Arslanagic 4, Pusic 3, Tatari 3, Hrgovic 3, Horvath 1.

Norvégia nyerte a német tornát/sport/csapat/kezilabda/20041025bekescsaban.html?pIdx=1