A végső győzelemre is esélyesnek tartott csapatok közül mind a címvédő szerb, mind az olasz válogatott vereséggel kezdte a 33. férfikosárlabda Európa-bajnokságot Svédországban. A nyitónapon a németek, a litvánok és a görögök is szenvedtek, míg a házigazda majdnem ötven ponttal kapott ki a spanyoloktól.

Az A csoportban az olimpiai ezüstérmes francia kosárcsapat könnyedén, 98-76-ra győzte le Bosznia-Hercegovinát, amely az első félidőben a 22 pontos Damir Mrsic vezetésével félidőig még tartotta magát (47-44). A második játékrészben aztán beindult Laurent Foirest, aki a harmadik negyedet két triplával nyitotta, összesen 19 pontot, közte öt hárompontost dobott. "Nagyon jól játszottunk az első félidőben, aztán nem úgy folytattuk, ahogy szerettük volna. De a franciák a világ egyik legjobb csapatát alkotják" - nyilatkozta Mrsic a találkozó után. A másik mérkőzésen - meglepetésre - Szlovénia 77-67-re legyőzte Olaszországot, így nagy lépést tett a továbbjutás felé vezető úton.

A B csoportban nem született ugyan meglepetés, de közel állt hozzá mind az izraeli, mind a lett csapat. Előbbi gárda Németországgal csapott össze, s bár mindkét csapat nagyon idegesen kezdett, az előbb megnyugodó germánok a két sérüléssel bajlódó klasszis, Nowitzki és Okulaja révén gyorsan előnyt kovácsoltak. Henrik Dettmann kapitány ekkor úgy gondolta, pihenteti sztárjait, ám az ellenfél feljött, így Nowitzkiék máris mehettek vissza a pályára.

Az utolsó negyed elején eldőlni látszott a mérkőzés, ekkor 64-51-ről 70-51-re nőtt a különbség, de az izraeliek nem adták fel, s 80-76-ra felzárkóztak. A végső büntetőpárbajban már nem csökkent a különbség, így az esélyesebb együttes végül 86-81-re nyert.

Nagy csatát hozott a Litvánia-Lettország derbi, Norrköpingben háromezer balti szurkoló űzte, hajtotta saját kedvenceit. A rendes játékidőben az esélyesebb litvánok Zukauskas kosarával 81-81-re mentették a mérkőzést, majd a hosszabbítás végén Jasikevicius értékesített két büntetőt, megfordítva ezzel a találkozót, amelyet a litvánok 92-91-re megnyertek.

A C csoport rangadója hozta a nyitónap meglepetését: a világbajnoki cím védője, a szerb válogatott ugyanis 95-80-ra kikapott Oroszországtól, pedig félidőben még a pláviknál volt az előny. A mérkőzés hőse a Utah Jazz orosz klasszisa, Andrej Kirilenko volt, aki 37 percet töltött a pályán, ezalatt 29 pontot szórt, leszedett tíz lepattanót és blokkolt hat dobást. A grupp másik találkozóján a spanyolok kiütötték a házigazdát, 99-52-re nyertek.

A D csoportban a törökök csak üggyel-bajjal verték 77-69-ra az ukránokat, míg a görögök a sírból hozták vissza mérkőzést az esélytelenebbnek vélt horvátokkal szemben. Déli szomszédunk négy perccel a találkozó vége előtt még kilenc ponttal vezetett, ám a balkániak tökéletes védekezése, no meg Hariszisz utolsó másodpercben dobott duplája végül 77-76-os győzelmet eredményezett.