A Foroszban zajló szuperverseny kilencedik játéknapján az éllovas Magnus Carlsen sötéttel 16 lépésben remizett az orosz Dmitrij Jakovenkoval. A 17 éves norvég sakkozó két fordulóval a befejezés előtt másfél pontos előnnyel vezet az ukrán Pavel Eljanovov előtt, aki nyert honfitársa, Andrej Volokityin ellen. Folytatódott a spanyol Alekszej Shirov mélyrepülése, negyedik vereségét szenvedte el. Carlsen következő partiját Volokityinnel vívja.

Az urán üdülőhelyen a torna hajrájában alábbhagyott a harci kedv, óvatosabbak a nagymesterek. Alighanem Magnus Carlsen is meglepődött, hogy az orosz Dmitrij Jakovenko mennyire békés húrokat pengetett. Carlsen fölöslegesen nem élezte a küzdelmet, nem akar csúcsokat dönteni, így is szépen nyer Élő-pontokat. A norvég titán másfél ponttal vezet, és könnyen lehet, hogy a tizedik forduló után már tornagyőztesként ünnepelhetjük.

A riválisai közül egyedül az ukrán Pavel Eljanov tudott nyerni. Honfitársával, Andrej Volokityinnel szemben a spanyol megnyitás berlini változatát játszotta meg, pontos manőverekkel kiegyenlített. Jól értékelte az állást, érdekes volt a királymanővere, amivel c6-on teljes biztonságba került az uralkodó. Volokityin rossz tervet választott, Eljanov ellenfele időzavarában királyszárnyi ellenjátékkal átvette a kezdeményezést, és begyűjtötte a pontot.

Következő játszmáját a 18 éves honfitárssal, a vele szemben félpontos hátrányban levő Szergej Karjakinnal játssza. Meglepő, hogy Karjakin mennyire nem motivált, Loek van Welyvel a Grünfeld védelemre egyáltalán nem veszélyes változatban örökös sakk miatt már 20 lépésben remizett.

Kölcsönösen tisztelte egymást az ukrán Vaszilij Ivancsuk és az orosz Peter Szvidler. A spanyol megnyitás egyik divatos varijában gyorsan megosztoztak a ponton. A harmadik orosz résztvevő, Jevgenyij Alekszejev is elégedett lenne ötvenszázalékos eredményével?

A kettős győzelemmel rajtoló Alekszej Shirov mélyrepülése folytatódott. A spanyol sakkozó a szicíliai védelem Szvesnyikov-változatát játszotta meg a román Lviu-Dieter Nisipeanu ellen, de a bonyodalmakban eltévedt. Nem akart remizni, elnézte világos erős védőlépését, sorsa megpecsételődött.

A nagymesterek eddigi teljesítménye a performance-pontszámok tükrében:
Carlsen 2926, Eljanov 2789, Ivancsuk 2758, Karjakin 2749, Szvidler 2708, Alekszejev 2715, Jakovenko 2715, Volokityin 2666, Nisipeanu 2677, Van Wely 2628, Shirov 2630, Oniscsuk 2592.

A kilencedik forduló eredményei:
Szergej Karjakin (ukrán, 2732) - Loek van Wely (holland, 2676) döntetlen (Grünfeld védelem, 20)
Andrej Volokityin (ukrán, 2684) - Pavel Eljanov (ukrán, 2687) 0 - 1 (Spanyol megnyitás, 48)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2711) - Magnus Carlsen (norvég, 2765) döntetlen (Angol megnyitás, 16)
Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2664) - Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2711) döntetlen (Vezérindiai védelem, 17)
Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2684) - Alekszej Shirov (spanyol, 2740) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 36)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2740) - Peter Szvidler (orosz, 2746) döntetlen (Spanyol megnyitás, 19)