Bahreinben, az Einstein csoport világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik a Deep Fritz számítógépes program elleni nyolcjátszmás páros mérkőzés félidejében 3-1-re vezet. A viadal negyedik partijában Kramnyik "megkegyelmezett" ellenfelének, s csereakcióval a pontosztozkodás irányába terelte az összecsapást. A világbajnok ezúttal is alkalmazta a jól bevált taktikát, a korai vezércsere  világosnak kedvezett.

A Deep Fritz számítógépes program "szekundánsai" hiába törekedtek a nyolcjátszmás párviadal negyedik partijában bonyolult küzdelemre, s kerülték el az elfogadott vezércselben rájuk leselkedő veszélyt, Kramnyik tarsolyában volt a Tarrasch védelemnek is ellenszere. A jól bevált taktika ezúttal is bevált, a korai vezércsere sötét lehetőségeit korlátozta, s csak Kramnyikon múlott, hogy a Deep Fritz program nem zárta hosszúsánccal a mérkőzés első félidejét, nem vesztette el sorozatban a harmadik játszmát. Az Einstein csoport világbajnoka egyelőre hatásosan bizonyítja az emberi gondolkodás fölényét, ahol a tisztek közötti harmónia mindennél fontosabb. A mérkőzés ötödik játszmáját vasárnap játsszák

Kramnyik (2807) - Deep Fritz
Tarrasch védelem

1. d4 d5 2. c4 e6 3. Hf3 c5 4. cxd5 exd5 5. g3 Hc6 6. Fg2 Hf6 7. 0-0 Fe7 8. Hc3 0-0 9. Fg5 cxd4 10. Hxd4 h6 11. Ff4 Fg4 12. h3 Fe6 13. Bc1 Be8 14. Hxe6 fxe6

15. e4!

A cserekombináció a futópár erejét használja ki.

15. ... d4 16. e5! dxc3 17. exf6 Fxf6 18. bxc3 Vxd1 19. Bfxd1

Gyaloggyengeségek mellett a sötét állás sok sebből vérzik.

19. ... Bad8 20. Fe3 Bxd1+

A Deep Fritz játszma közben is használhatja az adatbázisát, így ismerhette az 1986-ban játszott Dlugy-Petursson partit, ahol sötét 20. ... Kf7 21. Bb1 Bxd1+ 22. Bxd1 Fxc3 állásban nem kis nehézségek árán kiharcolta a döntetlent. Az újítás túlbecsüli a c3 gyalog lenyerésének jelentőségét.

21. Bxd1 Fxc3

22. Bd7! Bb8 23. Fxc6

Kramnik "megkegyelmezett" ellenfelének, s meglehetősen furcsa csere mellett döntött. A futópár bőséges ellenértéket nyújtott 23. a4 folytatással. Az Einstein csoport világbajnoka visszanyeri a gyalogot, de eltékozolja előnyét.

23. ... bxc6 24. Bxa7 Bb2 25. Ba6 Fd2 26. Bxc6 Fxe3?! 27. fxe3 Kf7 28. a4 Ba2 29.Bc4 Kf6 30.Kf1 g5 31.h4 h5 32.hxg5+ Kxg5 33.Ke1 e5 34.Kf1 Kf5 35.Bh4 Kg6 36. Be4 Kf5 37. Bh4 Kg5 38. Kg1 Kg6 39. g4 hxg4 40. Bxg4+ Kf5 41. Bc4 és döntetlen.