Kikapott a Dream Team, kieshetnek a szerbek

Puerto Rico után Litvániától is vereséget szenvedett az amerikai férfikosárlabda-válogatott, amely a 94-90-es vereséggel mindössze a harmadik helyen áll csoportjában. Harmadszor kapott ki a világbajnok szerb együttes, amelynek Kína ellen mindenképpen nyernie kell, különben kiesik.
Sportmúzeum

Itt megtekintheti a Filmmúzeum interjúit a jelen és a múlt jeles magyar sportembereivel.

Az összes interjú
Ch Gáll András helyszíni tudósítása Athénból

eredmény, B csoport
Litvánia-Egyesült Államok 94-90 (23-26, 21-23, 23-20, 27-21)
Helliniko Sportcsarnok, 15 000 néző
vezette: Mercedes Sánchez (dominikai), Szutulovics (szerb-montenegrói)
Litvánia: Lavrinovic 3, Siskauskas 14, E. Zukauskas 11, Stombergas 16, Jasikevicius 28. Csere: Macijauskas 6, M. Zukauskas 4, Javtokas 3, Songaila 7
Egyesült Államok: Duncan 16, Jefferson 14, Marbury 8, Iverson 11, Odom 11. Csere: Wade 6, Boozer 10, James, Stoudemire, Marion 3, Anthony 5

A csoportelsőség szempontjából sorsdöntő meccsen kezdetben behullnak a litván dobások, ami nem is meglepetés, hiszen az Európa-bajnokról van szó. Aztán szigorít az amerikai csapat, Jefferson bedobja büntetőit, és a negyed utolsó pillanataiban Stephon Marbury lekap egy támadó lepattanót, értékesíti a ziccert, és így 17-17 a negyed eredménye.

Forrás: [origo]

Jasikeviciust nem tudták tartani az amerikaiak

Jellemző a litvánok játékerejére, hogy Macijauskas - Dávid Kornél vitoriai klubtársa - csak csereként száll be a litván válogatottba. Duncan és a cserék jó játékával mégis átveszik a vezetést az amerikaiak (26-22), sőt, tízpontosra növelték előnyüket Boozer remek palánk alatti játékának köszönhetően.

Óriási dobóverseny kezdődött nagyszünet után, a pontatlanul dobó amerikaiak leszedték saját lepattanóikat, ezzel tartották versenyben önmagukat. Jefferson kettőből két büntetőt hibázott, de aztán 69-67-ig felzárkóztak a baltiak a harmadik negyed végére. Sőt, a negyedik negyed elején ki is egyenlítettek (69-69). Sőt, Siskauskas dobásával 75-74-re a vezetést is átvették! Ám jött Iverson két kosara, és máris Antanas Sireika, a litvánok edzője kért időt 75-79-nél. Stombergas két büntetőjére Duncan válaszolt egy 180 fokos fordulattal feltupírozott dobásával. (81-77). 81-79 után Jefferson szétlőtte a litván zónát (84-79), majd Stombergas büntetőből folytatta a pontgyűjtést (84-81).

Sőt, Jasikevicius bedobott két triplát, meg egy büntetőt, és máris 88-84-re vezettek a baltiak. Jefferson triplával felelt, de Jasikevicius bedobta egy perc alatt a tizedik pontját is (87-91). És erre Larry Brown csakis időkéréssel tudott reagálni 98 másodperccel a lefújás előtt. Aztán az önkívületben játszó Jasikevicius jóvoltából 30 másodperccel a lefújás előtt 93-87-re megugrottak a litvánok, de Jefferson triplával zárkózott (93-90), majd labdát szereztek az amerikaiak, és faultolták őket. Ám elszúrták a triplát (Jefferson), és a meccs elment (94-90).

A meccs hőse a 28 pontot számláló, 14 dobásából 9-et a helyére - a gyűrűbe - küldő Sarunas Jasikevicius volt, aki hét triplát vert be a Dream Teamnek.

A Maccabi Tel-Aviv hátvédje nyilatkozott az [origo]-nak:
- Hogyhogy ön nem az NBA-ben játszik?
- Harminc csapata van az amerikai profiligának - a világ legszínvonalasabb bajnokságának -, és igazából egyik sem hívott. A Milwaukee Bucks legutóbb tett halvány célzást az ügynökömnek, de konkrétumokig nem jutottunk. El kell gondolkoznom a mdolgon: ha harminc csapat közül egyiket sem érdeklem, akkor nyilván bennem lehet hiba...

- Mi a jelentősége a mai litván győzelemnek?
- Matematikailag semmi. Továbbra is az Egyesült Államok az aranyérem fő esélyese.
Larry Brown, az amerikai csapat szakvezetője, az NBA-bajnok Detroit Pistons edzője szarkasztikus hangulatában volt.

- Miért nem szerződtetnek külföldi edzőt, aki jobban ismeri a nemzetközi kosárlabdát?
- Gondolja, hogy ezért kaptunk ki? Ha van olyan külföldi edző, aki tíz nap alatt megtanítja dobni a játékosaimat, akkor szívesen átadom neki a helyemet...

Tovább tart a világbajnok szerb-montenegrói válogatott vesszőfutása is, az éremesélyesnek tartott gárda Spanyolországtól már harmadik vereségét szenvedte el. A balkániaknak utolsó csoportmérkőzésükön, Kína ellen okvetlenül nyerniük kell, ha tovább akarnak jutni a negyeddöntőbe.

"Győzni mindig nagyszerű érzés., nem félünk már senkitől. Ezt nem azt jelenti, hogy nem tisztelnénk ellenfeleinket, de nem félünk" - erősítette meg Juan Carlos Navarro, a spanyol csapat védője.

eredmények, 4 forduló
A csoport:
Spanyolország - Szerbia-Montenegró 76-68
Új-Zéland - Argentína 94-98
Olaszország - Kína 89-52

a csoport állása: 1. Spanyolország 8 pont, 2. Argentína 7, 3. Olaszország 6, 4. Szerbia-Montenegró (311-321), 5. Új-Zéland 5 (292-303), 6. Kína 5 (236-316)

B csoport
Puerto Rico - Ausztrália 87-82
Litvánia - Egyesült Államok 94-9
Görögország-Angola 88-56.

a csoport állása: 1. Litvánia 8 pont, 2. Puerto Rico 7, 3. Egyesült Államok 6 (329-336), 4. Görögország 6 (311-285), 5. Ausztrália 5, 6. Angola 4