A Bayern gyilkos 12 perce

504671235
(L-R) Bayern Munich's striker Thomas Mueller, defender Philipp Lahm, Dutch midfielder Arjen Robben celebrate after Polish striker Robert Lewandowski scored the 1-0 goal during the German first division Bundesliga football match FC Bayern Munich vs Borussia Dortmund in Munich, southern Germany on November 1, 2014. AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE RESTRICTIONS / EMBARGO – DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER MATCH. IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED AT ANY TIME. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.
Az Augsburg 58 percig tartotta magát a Bayern ellen, akkor aztán 12 perc alatt négyszer mattolták a védelmét. A berlini vereségével megint kieső helyre süllyedt a Dortmund, a Werder Bremen hátrányba került, fordított, hátrányba került, végül egyenlített a Hannover ellen. A Freiburg nem csak gólkülönbséggel, pontszámmal is megelőzhette volna a Dortmundot, de Vladimir Darida a második percben büntetőt rontott.

Bundesliga, 15. forduló:
Augsburg-Bayern München 0-4
gól: Benatia (58.), Robben (59. és 71.), Lewandowski (68.)

Schalke 04-Köln 1-2
gól: Sané (85.), ill. Ujah (47.), Matthias Lehmann (67., 11-es)

Hertha-Dortmund 1-0
gól: Schieber (40.)

Werder Bremen-Hannover 3-3
gól: Junuzovic (36.), Lorenzen (55.), Selke (88.), ill. Stindl (12.), Joselu (62.), Kijotake (64.)

Freiburg-Hamburg 0-0