Vágólapra másolva!
Közvetlenül a part előtt süllyedt el a hősies Depor csónakja, 90 perc alatt 33 Real-lövést védett a Valencia kapusa, saját gólörömüket hurrogták le a barcások. Az év védése, az év gólja, az év kihagyott helyzete, az év botránya - minden egy helyen a spanyol bajnokság idei terméséből, mely lépten-nyomom Lionel Messi nevét dobja fel.

Az év meccse: RC Deportivo - FC Barcelona 4-5

Ha a Barcelona 17 perc után 3-0-ra vezet idegenben, akkor a mérkőzés eldőlt. Októberben a Deportivo ellen nem így történt. A galíciaiak nem adták fel, egyenlíteni ugyan nem tudtak, de sikerült elérniük, hogy az utolsó 12 perc is izgalmas legyen.


Volt itt minden: Messi-mesterhármas és kapufa, tizenegyes műesésért, szabadrúgásgól, az utolsó percben a Depor kapusa, Daniel Aranzubia is felment egy szöglethez, de az egyenlítés nem sikerült. "Csak eveztünk és eveztünk, hogy közvetlenül a part előtt süllyedjünk el" - jellemezte a helyzetet a hazaiak csatára, Pizzi.

Az év gólja: Adriano Correia

Lionel Messi csak a bajnokságban 55 gólt szerzett az év során, találatainak többsége kifejezetten látványos volt, egyre kevésbé meglepő, ha kicselezi a teljes védelmet, esetleg átemeli a kapust vagy kilövi a felső sarkot. A Barcelona brazil védője, Adriano Correia viszont nem a bombagóljairól volt híres, most mégis bemutatta, hogy szükség esetén elképesztő gólt tud szerezni. A Valencia ellen a tizenhatos egyik csücskéről jobbal pókhálózta le a felső sarkot,


... az Atlético ellen pedig a tizenhatos másik csücskéről ballal lőtt az ellenkező felső sarokba.


Az év védése: Vicente Guaita

Egy gól nélküli mérkőzésről általában azt gondolhatnánk, hogy nem volt túl magas színvonalú, azonban az áprilisi Valencia-Real annak fantasztikus 90 percet hozott. Iker Casillasnak is be kellett mutatnia néhány nagy védést, ám amit valenciai kollégája művelt, az szinte földöntúli volt. A Real összesen 33 alkalommal találta el a kaput, ám Guaita minden alkalommal hárított, időnként valószínűleg maga sem tudta, hogyan.


Az év öngólja: Fernando Amorebieta

Jellemző, hogy Messinek még ehhez a kategóriához is köze van, hiszen az év öngóljának egy olyan találatot választottunk, amelyet végül az argentin klasszisnak adtak. A decemberi, Athletic Bilbao elleni bajnokin Messi csippentését Amorebieta lőtte a hálóba, és a tv-közvetítés során öngólnak is adták a találatot. A játékvezetői jelentés azonban Messit jelölte meg gólszerzőnek, és kezdődhetett a lassítások elemzése (az eset videón 1:16-tól).


A kapuba tartott-e a barcelonai sztár lövése, vagy csak azért ment be, mert a védő beleért? A statisztikák többsége meghagyta Messinek a gólt, a madridi Marca azonban még mindig nem biztos a dologban, az újság honlapján a meccstudósításnál az egyik helyen Messi a gólszerző, a másikon viszont öngólként szerepel a találat.

Az év kihagyott helyzete: Mesut Özil

A Real hátránya jelenleg 16 pont a Barcelonával szemben, és a madridiak a tetemes lemaradás nagy részét már a szezon elején összeszedték, hiszen az első két fordulóban csak egy pontot szereztek. Az első vereség a Getafe otthonában született a második fordulóban, és Özil helyzete jelezte, azon az estén semmi nem sikerül a csapatnak. A német középpályás egy remek akciót követően, öt méterről képtelen volt az üres kapuba lőni.


Az év gólöröme: Daniel Alves és Thiago Alcántara

A Barcelona népszerűsége nem csak a fantasztikus futballjának köszönhető, hanem annak is, hogy játékosainál a foci iránti alázat elsődleges. Jellemző, hogy amikor tavasszal a Rayo ellen Thiago Alcántara 5-0-ra alakított az állást, majd egy kis táncba kezdett Daniel Alvessel, Puyol leállította a túlzott gólörömöt. Ráadásul a mérkőzés után Josep Guardiola vezetőedző is elnézést kért a tánc miatt.


Az év átigazolása: Luka Modric

Az idei nyár átigazolási szappanoperáját ezúttal nem a Barcelona, hanem a Real Madrid produkálta. José Mourinho mindenképpen szerette volna megszerezni a Tottenham horvát középpályását, Luka Modricot, aki állítólag ígéretet kapott a londoniaktól, hogy elengedik, de a Real első ajánlatát nem fogadták el. Modric válaszul sztrájkba kezdett, és sikerrel helyezte nyomás alá a klubját, mely végül megegyezett a madridiakkal. Az átigazolás augusztus végén történt meg, a vételár 30 millió euró volt. Más kérdés, hogy az eredmények és Modric teljesítménye alapján egyelőre úgy tűnik, nem érte meg a nagy felhajtás.

Az év botránya: Mourinho mindenki ellen

Bajnoki cím és rekordpontszám ide vagy oda, a Real Madrid drukkerei egyre kevésbé tolerálják Mourinho húzásait. A provokatív viselkedésű szakember idén beszólt az újságíróknak (a Marca egyik munkatársának azt mondta: "A labdarúgás világában én és a stábom a csúcs, az újságírás világában te senki vagy"), a Real utánpótlásának, és a saját játékosainak is. A Sevilla elleni vereség után kijelentette, nincs csapata, a madridi újságok bennfentes információi szerint többször összeveszett Sergio Ramosszal, a legutóbb pedig a csapatkapitány Iker Casillast ültette a kispadra. A Real klasszisainak is tartogatott egy ajándékot, amikor késve érkeztek egy találkozóra, elindíttatta a csapatbuszt, így Cristiano Ronaldo, Kaká, Pepe, Fabio Coentrao és Alvaro Arbeola is a parkolóban maradt.

Az év blokkolása: José Ramón Sandoval

"Bocsánat, egy pillanatra azt hittem, hogy én vagyok Michael Jordan" - kért elnézést a Rayo Vallecano edzője az Atlético Madrid elleni bajnokit követően. Sandoval ugyanis sportszerűtlenül egy kosaras mozdulattal próbálta megakadályozni, hogy az Atlético brazil középpályása, Diego gyorsan elvégezzen egy bedobást.


Az év csapata

Roberto (Real Zaragoza) - Adriano Correia (FC Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid), Ballesteros (Levante), Jordi Alba (FC Barcelona) - Isco (Málaga), Sergio Busquets (FC Barcelona), Iniesta (FC Barcelona) - Messi (FC Barcelona), Falcao García (Atlético Madrid), Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

A Barcelona tavasszal sem volt rossz, bár a Real Madridot nem tudta megelőzni, ősszel pedig egyelőre ellenállhatatlan, így a nagy kérdés inkább az volt, hogy kit hagyjunk ki a Barca ideálisnak tartott kezdő tizenegyéből. Cristiano Ronaldónak és Radamel Falcao Garcíának mindenképpen helyet kellett találni, és a Málagával remeklő fiatal Isco kiválasztása sem okozott gondot. A védelem tengelyében a minden előzetes várakozást felülmúlva szereplő Levante csapatkapitánya, Ballesteros kapott helyet, a kapuban pedig zaragozai Roberto áll, akivel az együttes tavasszal hatalmas menetelésbe kezdve megmenekült a kieséstől.

www.globalsoccerapp.com