Az AC Milan középpályásának, Kevin Prince-Boatengnek a hét végén kevesebb, mint negyedóra is elég volt ahhoz, hogy mesterhármast szerezzen a Lecce elleni olasz bajnokin. A ghánai azonban ezzel a teljesítményével a fasorban sincsen a leggyorsabb triplát illetően - a hivatalos világcsúcs ugyanis 90 másodperc, de szinte minden komoly viadalon és bajnokságban 10 perc alatt van a rekord.

10. Marco van Basten

A zseniális holland csatár 1992. november 25-én szinte egymaga győzte le a Bajnokok Ligájában az IFK Göteborgot. A svéd csapat kapuját a legendás Thomas Ravelli védte, aki négyszer is kapitulált Van Basten előtt - a végeredmény pedig 4-0 lett az AC Milannak. Az első gól a 33. percben született, a második játékrészben azonban a támadónak tíz perc sem kellett ahhoz, hogy még hármat hozzátegyen: az 53., az 59. és a 61. percben talált be, ráadásul az egyik gólt egy parádés ollózós mozdulattal érte.

9. Mike Newell

Van Basten mesterhármasa azonban nem a leggyorsabb a Bajnokok Ligája történetében, ez a rekord az angol Mike Newellé. A csatár a Blackburn Rovers színeiben a BL 1995-96-os kiírásában a Rosenborg elleni hazai mérkőzésen kilenc perc alatt ért el három gólt: amikor a 31. percben az elsőt szerezte, még 1-1 volt az állás, a negyvenedikben pedig már 4-1, köszönhetően Newell termékenységének.

8. Kiss László

A világbajnokságok történetében eddig 49 mesterhármas született, azonban csak egyvalaki mondhatja el magáról, hogy csereként tudott triplázni. A magyar Kiss László ráadásul nem csak ezt a rekordot tudhatja magáénak, a Vasas egykori gólvágója ugyanis a Salvador elleni mérkőzésen 1982-ben röpke hét perc alatt volt háromszor is eredményes - ez a vébék történetének leggyorsabb mesterhármasa. Az első gól a 69., a második a 72., a harmadik pedig a 76. percben esett.

7. Marco van Basten

Van Basten természetesen nem csak a Bajnokok Ligájában ontotta a gólokat, hanem a Serie A-ban is. Az 1991-92-es szezonban például 25 találattal lett gólkirály, és a 23. játéknapon az Atalanta ellen hazai pályán mindössze hat perc alatt ért el mesterhármast. A bergamóiak ugyan megszerezték a vezetést, de Van Basten a 34. percben tizenegyesből egyenlített, két perccel később egy szerencsés lövéssel a vezetést is megszerezte, újabb négy perc elteltével pedig egy labdaszerzés után harmadszor is eredményes volt.

6. David Villa

A jelenleg az FC Barcelonában futballozó csatár korábban a Valenciában is rendkívül eredményes volt, a 2005-2006-os szezonban 25 gólt ért el a Primera Divisiónban, pedig csak egyetlen mesterhármas fűződött a nevéhez. Igaz, az rendkívül gyors volt, ráadásul kifejezetten fontos. Az Athletic Bilbao elleni idegenbeli találkozón tíz perccel a lefújás előtt még 0-0 volt az állás, de ekkor jött Villa, és öt perc alatt három gólt is berámolt a baszkok kapujába, a Valencia pedig 3-0-ra nyert.

5. Robbie Fowler

A Liverpool és az Arsenal összecsapása már a kilencvenes évek közepén is rangadónak számított, és amikor az 1994-95-ös idény második fordulójában a csapatok az Anfielden találkoztak, akkor a drukkerek szoros találkozóra számítottak. A 19 esztendős Fowler azonban az első félidőben négy és fél perc alatt eldöntötte a meccset: a 26., a 29. és a 31. percben is betalált. Mind a mai napig ez a Premier League történetének leggyorsabb mesterhármasa.

4. Gerd Müller

Valószínűleg kevés játékos mondhatja el magáról, hogy mesterhármast szerez egy találkozón, ráadásul négy perc alatt, mégis vesztesként vonul le a pályáról. A Bayern bombázója azonban ezek közé tartozik: Müller hiába rúgott a 38. és a 42. perc között három gólt is a Fortuna Düsseldorf ellen 1975. június 7-én, végül a düsseldorfiak nyertek 6-5-re. A találkozóra jellemző, hogy Müller három gólja közé egy Fortuna-találat is beékelődött.

3. Jimmy O'Connor

Hogy ki szerezte minden idők leggyorsabb mesterhármasát élvonalbeli találkozón, az rengeteg vita tárgya volt az elmúlt évtizedben. Nagyon sokáig az ír O'Connort tartották a rekordernek, aki 1967. november 19-én a dublini Shelbourne színeiben 2 perc és 13 másodperc alatt triplázott a Bohemian elleni városi derbin. A csatár karrierje során összesen 26 bajnoki találatot ért el a Shelbourne-ben, de játszott a Shamrock Roversben és a Drogheda Unitedben is. Válogatottságig nem jutott el.

2. Eduardo Maglioni

Dél-Amerikában viszont eközben váltig hangoztatták, hogy a legrövidebb idő alatt szerzett mesterhármas az argentin Mangioni nevéhez fűződik. A támadó az Independiente együttesével három Libertadores-kupát nyert, egyszer a Világkupát is elhódította, de leghíresebb tette az volt, amikor 1973. március 18-án a Gimnasia la Plata elleni bajnokin 1 perc és 50 másodperc alatt triplázott.

1. Tommy Ross

A hivatalos rekorder azonban egy skót, aki 1964-ben másfél perc, azaz 90 másodperc alatt ért el három gólt. Ross nevéhez hűen a Ross County játékosa volt, és a Nairn Countyt szórta meg - csapata 8-1-re nyert, és az akkor 18 éves csatár nem három, hanem hét gólt ért el. Rekordját azonban csak 40 évvel később ismerték el hivatalosan, ami nagy elégtételt jelentett számára. Ráadásul úgy véli, hogy ezt a csúcsot nem fogják megdönteni.

"Manapság csak a gólöröm másfél percig tart. Annak idején nem volt ilyesmi: ha az ember betalált, szaladt vissza a félpályához, maximum a csapatkapitány veregette meg a vállát".