Az előző idényben látványos támadójátékkal három trófeát is elhódító Barcelona sokáig szenvedett az UEFA-kupa-győztes Sahtar Doneck ellen az európai Szuperkupa-döntőben, de a hosszabbítás 25. percében a csereként beállt Pedro Rodríguez eldöntötte a meccset. A Barcelona ezzel története során harmadszor lett Szuperkupa-győztes, és a szezon előtt kitűzött hat trófeából már a másodikat szerezte meg.

európai Szuperkupa-döntő:
Barcelona (spanyol) - Sahtar Doneck (ukrán) 1-0 (0-0, 0-0, 0-0) - hosszabbítás után
Monaco, 18 ezer néző
v.: De Bleeckere (belga)
Barcelona: Victor Valdés - Daniel Alves, Puyol, Piqué, Abidal - Y. Touré (Sergio Busquets, 100.), Xavi, S. Keita - Messi, Ibrahimovic (Pedro Rodríguez, 81.), Henry (Krkic, 96.).
Sahtar: Pjatov - Srna, Kucser, Csihringszkij, Rat - Ilsinho, Gai (Kobin, 80.), Hübschman, Willian (Aghahowa, 91.) - Fernandinho (Jadson, 80.), Luiz Adriano.
gól: Pedro Rodríguez (115.)

Az előző szezonban három nagy trófeát begyűjtő Barcelona erre az idényre a termés megduplázását tűzte ki célul, és az első pipát ki is tette, amikor a spanyol Szuperkupa-döntőben oda-vissza legyőzte az Athletic Bilbaót.

A második serlegért az elbúcsztatott UEFA-kupa utolsó győztese, a Sahtar Doneck ellen ment harca a katalán alakulat, a két brigád tavaly a BL-ben is találkozott, Ukrajnában Lionel Messi kései duplájával nyert a Barca, amely odahaza némi meglepetésre kikapott a Sahtartól, igaz, az a meccs már tét nélküli volt.

Pep Guardiola, a Barcelona mestere tartotta magát az előző szezonban látott háromtámadós felálláshoz, az Eto'o helyére érkező Ibrahimovicot két oldalról Messi és Henry támogatta. A nagy trió a BL tavaly idényének legjobb középpályásának választott Xavi brilliáns passzaira, valamint a hiperaktív Dani Alves beadásaira is számíthatott, vagyis a tűzerővel semmi gond nem volt, az első félidőben mégis nagyon langyos játékot produkált a Barca, igaz, a katalánok legalább legalább próbáltak támadni.

Helyzetből mindössze egy adódott: egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után Messi lőtt laposan, de Pjatov jól zárta a szöget. Volt még pár mellé szálló, gyengécske lövés, és barátságos meccseket idéző iram, pedig a Barca az előző szezonban nagyon elkényezette szurkolóit a látványos támadófocival.

Igaz, Xavit kivették a játékból a Sahtar védekező középpályásai, így a labda alig-alig jutott el Messiékhez, és az is látszott, hogy Ibrahimovic hiába zsenális képességű csatár, össze kell még csiszolódnia új társaival. Egy vitatott jelenet szinesítette a Messi-helyzet mellett az első félidő krónikáját, az argentin szabadrúgása után az egyik sorfalban felugró Sahtar-játékos könyökét találta el a labda, és mivel az eset a 16-oson belül történt, akár büntetőt is adhatott volna a belga bíró.

A második félidő is sokáig a megszokott forgatókönyv szerint zajlott, vagyis támadgatott a Barca, de ez helyzetekben nem mutatkozott meg. Aztán a 74. percben végre történt valami, előbb Messi lövését tolta ki Pjatov, majd Henry léc alá csapódó, ravasz kísérletét is hatástalanított a donecki kapus. Ibrahimovic is hős lehetett volna, de nem vette észre a mellette teljesen üresen beinduló Henryt, és inkább magára vállalta a támadásbefejezést, az eredmény: egy újabb Pjatov-védés.

Az utolsó negyedórában észhez kaptok a csapatok, hogy ha nem rúgnak gólt, akkor még félórát izzadhatnak a monacói hőségben, így mindkét fél rákapcsolt, Messi például jobbos lökettel is megmozgatta Pjatovot, a túloldalon pedig a csereként beállt Kobin révén véshettünk fel egy egész épkézláb lövést.

Forrás: AFP

Henry ugyan padlót fogott félresikerült ollózása után, de a Barca nem állt fejre

Egy baloldali szöglet után Puyol tehetett volna róla, hogy ne legyen hosszabbítás, de csúsztatása elment a kapu előtt keresztbe és a berobbanó Henrynak sem lett jó, mert Kucser beleért. A rendes játékidő végén még Messi indult el a labdával, sorra cselezte ki a Sahtar-védőket, de a parádés szóló végén szerelni tudták, amit nehezen viselt az Aranylabda legfőbb várományosa, kakaskodott egy sort Srnával és Kucserrel, szerencséjére De Bleeckere nem vette észre, amikor a horvát jobbhátvéd felé bólintott.

A hosszabbításban a csereként beszállt Aghahowa nyerőember lehetett volna, de ziccerben az erő helyett a pontosságra szavazott, Victor Valdés viszont leért a bal alsóra tartó labdára. A Sahtar kapuja előtt is egy csereember, a szülinapos Krkic aktívkodott, de éles szögből nem tudta meglepni Pjatovot, Dani Alves sokadik távolija pedig a jobb sarok kipúpozása helyett a reklámtáblán koppant.

A ráadás második félidejének elején Lucescu edző majdnem agyvérzést kapott, amikor a bíró sípja néma maradt egy felettébb gyanús lerántást követően a Barca tizenhatosán belül, és bár a csapatok még egyszer nekidurálták magukat, nagyon úgy tűnt, jönnek a tizenegyesek. A 115. percben aztán a Messi, Pedro Rodríguez duó elintézte, hogy ne orosz rulettel dőljön el az európai Szuperkupa-döntő, az argentin remek passza után a csereember 14 méterről a bal alsóba lőtt (1-0).

Forrás: AFP

Pedro Rodríguez bejött és eldöntötte a meccset

A legvégén még Kobin próbálta nagyon messziről csúnyán megtréfálni Valdést, de a katalánok kapusa lehúzta az ívelést, ezzel kiszenvedte a sikert a Barca, amely a kitűzött cél egyharmadát már teljesítette, és az idény második trófeáját is begyűjtötte.

A korábbi döntők:
1973 (1972-es eredmény alapján): Ajax Amsterdam (holland, BEK-győztes) - Glasgow Rangers (skót, KEK) 3-2, 3-1
1974 (1973): Ajax Amsterdam (B) - AC Milan (olasz, K) 0-1, 6-0
1975: Dinamo Kijev (szovjet, K) - Bayern München (német, B) 1-0, 2-0
1976: RSC Anderlecht (belga, K) - Bayern München (B) 1-2, 4-1
1977: FC Liverpool (angol, B) - Hamburger SV (német, K) 1-1, 6-0
1978: RSC Anderlecht (K) - FC Liverpool (B) 3-1, 1-2
1980 (1979): Nottingham Forest (angol, B) - FC Barcelona (spanyol, K) 1-0, 1-1
1980: FC Valencia (spanyol, K) - Nottingham Forest (B) 1-2, 1-0, idegenben lőtt góllal
1993 (1992-ből): FC Barcelona (B) - Werder Bremen (német, K) 1-1, 2-1
1994 (1993-ból): AC Parma (olasz, K) - AC Milan (az O. Marseille helyett) 0-1, 2-0
1995 (1994-ből): AC Milan (B) - Arsenal (angol, K) 0-0, 2-0
1996 (1995-ből): Ajax Amsterdam (B) - Real Zaragoza (spanyol, K) 1-1, 4-0
1997 (1996-ból): Juventus (B) - Paris SG (francia, K) 6-1, 3-1
1998 (1997-ből): FC Barcelona (K) - Borussia Dortmund (német, B) 2-0, 1-1
1998: Chelsea (angol, K) - Real Madrid (spanyol, B) 1-0
1999: SS Lazio (olasz, K) - Manchester United (B) 1-0
2000: Galatasaray (török, UEFA-kupa-győztes) - Real Madrid (B) 2-1 - aranygóllal
2001: FC Liverpool (U) - Bayern München (B) 3-2
2002: Real Madrid (B) - Feyenoord (holland, U) 3-1
2003: AC Milan (B) - FC Porto (U) 1-0
2004: FC Valencia (U) - FC Porto (B) 2-1
2005: FC Liverpool (B) - CSZKA Moszkva (orosz, U) 3-1 (0-1, 1-1, 2-1), hosszabbítás után
2006: Sevilla (U) - FC Barcelona (B) 3-0
2007: AC Milan (B) - Sevilla (U) 3-1
2008: Zenit (orosz, U) - Manchester United (B) 2-1 (1-0)