A Ferencváros labdarúgói Splitben próbálkozhattak azzal, ami egy évvel korábban a Dunaferrnek már sikerült: a Hajduk Split együttesét búcsúztatva bejutni BL-selejtező második körébe. A Fradi azonban most nem járt sikerrel, hiszen Csank János legénysége tizenegyesrúgásokat követően kényszerült búcsúzni a legrangosabb európai kupasorozattól.

Fotó: Reuters
A Ferencváros mindent megtett,
a zöldek mégsem jártak sikerrel

Hajduk Split (horvát) - Ferencváros 0-0, tizenegyesekkel 5-4
Split, 32 ezer néző
vezette: Orhan (török)
Hajduk: Pletikosa - Sablic, Stimac, Djolonga (Vejic, 105.) - Musa, Rendulic, Carevic, Deranja, Butorovic (Srma, 65.) - Bosnjak, Bilic (Asanovic, 76.)
FTC: Szűcs - Dragóner - Balog, Hrutka (Gyepes, 60.), Cheregi (Alex M. Arruda, 110.) - Kriston, Lipcsei, Szabó (Vén, 99.), Szkukalek - Gera, Pinte
sárga lap: Djolonga (24.), Musa (58.), Asanovic (78.), Carevic (86.), illetve Hrutka (57.), Gyepes (87.), Gera (93.), Kriston (94.), Szkukalek (105.)
továbbjutott: a Hajduk Split 0-0-lal, tizenegyesekkel

Olyan feladatot kellett teljesítenie a Ferencváros labdarúgóinak szerda este, a forró hangulatú spliti éjszakában, amely eddig minden magyar csapatnak sikerült: nevezetesen, túljutni a BL-selejtező első fordulóján. Amióta (1997) az UEFA bevezette az előselejtező, illetve a kétfordulós selejtező rendszerét a Bajnokok Ligájában, azóta minden magyar csapat sikerrel vette az első akadályt (az elsőselejtezőben csak a magyar labdarúgásnál is gyengébbnek rangsorolt nemzetek bajnokainak kell résztvenniük.) Így a Ferencváros a Hajduk Split elleni sikerével ráállhatott volna az MTK, az Újpest illetve a Dunaferr által kitaposott útra.

A Hajduk-stadionban a horvátok által előzőleg beígért telt ház, és kánikulai hőség fogadta a csapatokat.

5. perc: Lipcsei vezette fel a labdát középen, majd 25 m-ről jócskán a jobb kapufa mellé lőtt.

7. perc: Carevic 20 m-es szabadrúgása a felső lécen csattant.

13. perc: Gera csapott le egy labdára az ellenfél tizenhatosánál, azonban kisodródott, és éles szögből ellőtte a labdát a kapu előtt.

19. perc: Carevic 22 m-es, középre tartó bombáját Szűcs a mezőnybe öklözte.

33. perc: Deranja 16 m-es, kellemetlenül pattanó lövését védte magabiztosan Szűcs.

Az első játékrészt nagy lendülettel kezdte a hazai együttes, azonban a ferencvárosi védelem, Szűccsel az élen magabiztosan rombolt. A vendégjátékosok nem ijedtek meg a neves ellenféltől és a stadion félelmetes atmoszférájától, ennek köszönhetőn - Carevic kapufáján kívül - nem tudtak igazán veszélyes helyzeteket kialakítani Stimacék. Meddő mezőnyfölényben játszott a Hajduk, ám a ferencvárosiak egy-két szép labdakihozatallal, illetve Gera villanásaival jelezték: ők is a pályán vannak. A félidő végére sem változott a játék képe, így a látottak alapján igazságos döntetlennel vonulhattak a szünetre a csapatok.

50. perc: Deranja csapott le egy labdára, majd a kifutó Szűcs mellett a kapu bal oldalába emelt, Orhan játékvezető azonban les címén - jogosan - érvénytelenítette a találatot.

54. perc: Carevic éles szögből leadott, veszélyes lövése Cheregi hátáról vágódott szögletre.

58. perc: Szabót rántotta le Musa a tizenhatos vonalán. A szabadrúgást Lipcsei kevéssel a bal felső sarok fölé csavarta.

67. perc: Gera balodali beadását Pinte maga elé tette, a kapujából kirobbanó Pletikosa azonban szögletre mentett. A szögletet Pinte ívelte középre, a labdát pedig a frissiben beállt Gyepes a bal kapufára ollózta.

80. perc: Pinte ügyes csellel játszotta magát tisztára, lövését azonban magabiztosan ölelte magához Pletikosa.

81. perc: Gyepes remek átadásával Pinte lépett ki a baloldalon, emelését azonban a kivetődő Pletikosa szenzációs bravúral hárította.

88. perc: Asanovic a kapu bal oldalába tartó szabadrúgását Szűcs biztosan hárította.

A második félidőben egyre inkább fölénybe került a Ferencváros, és Pinte, Gera valamint Gyepes révén is megszerezhette volna a vezetést. A magyar bajnok szemre is tetszetősebben játszott, mint a házigazda, és többször is eldönthette volna a továbbjutás sorsát, azonban hol a vendégjátékosok hibáztak, hol a remekül védő Pletikosa hárított. Az utolsó negyedórában a nagy öreget, Asanovicot is bevetette Nenad Gracan, a Hajduk mestere, azonban a vb-bronzérmes karmester sem zudott életet lehelni a splitiek játékába - sőt, folyamatos reklamálásával inkább hátráltatta, mint segített csapatát. A rendes játékidőt követő négyperces ráadás sem hozott döntést, így következhetett a hosszabítás.

107. perc: Szkukalek léc alá tartó bombáját Pletikosa szögletre mentette.

115. perc: Gera 17 m-es szabadrúgása a sorfalról vágódott szögletre.

A hosszabításban már nem alakult ki igazi gólhelyzet, így következhettek a tizenegyesek.

Az első párban Arruda lövését Pletikosa hárította, Asanovic azonban a kapu jobb oldalába lőtt.

Pinte nem hibázott, Vejic lövését azonban Szűcs kiütötte.

Szkukalek a bal alsó sarokba lőtt, Carevic szintén.

Lipcsei a kapu bal oldalát választotta, sajnos Deranja sem hibázott

Vén magabiztosan lőtt a kapuba, Stimac lövése Szűcs hasa alatt jutott túl a gólvonalon.

Dragóner lövését Pletikosa hárította, Musa azonban a jobb alsó sarokba lőtt, így a Hajduk jutott a BL-selejtező második körébe.

A BL-selejtező visszavágóján a Ferencváros nagyságrendekkel jobb teljesítményt nyújtott, mint az elmúlt hetek bajnoki mérkőzésein, mégis búcsúra kényszerült. A magyar bajnok higgadtan, kultúráltan futballozott, és a második félidőben több alkalommal is a maga javára fordíthatta volna mérkőzést, azonban a legnagyobb helyzeteket sem sikerült értékesíteni. Az FTC ezzel a spliti 0-0-lal úgy búcsúzott a nemzetközi kupaporondtól, hogy nem szenvedett vereséget - igaz gólt sem rúgott.

A Hajduk Split ellenfele a második selejtezőkörben a spanyol Real Mallorca gárdája lesz.