Pénteken az idei első kajak-kenu válogatón a 200 és az 1000 méteres távon rendeztek döntőket. Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta 200 méteren is verhetetlennek bizonyult, akárcsak csütörtökön, amikor elképesztő főlénnyel nyert K-1 500 méteren. A férfiak 200 méteres sprintszámában a kétszeres világbajnok Birkás Balázs végzett az élen, míg az 1000 méteres távon már a rangsorolón is taroló Kopasz Bálint több mint öt másodpercet vert a döntős mezőnyre.

A nőknél a 200 méteres olimpiai versenyszámban a csütörtökön aranyérmes Kozák Danuta fél másodperces előnnyel nyerte előfutamát, míg a másik két előfutamban az újpesti Lucz lányok diadalmaskodtak. A kétszeres Európa-bajnok Lucz Dóra és a húga, az U23-as világbajnok Lucz Anna is első lett, így mindhárman megváltották a helyüket a döntőbe. A két középfutamból Hagymási Réka, Katrinecz Rita, Kiss Blanka és az olimpiai bajnok Csipes Tamara kvalifikálta magát a fináléba.

Csipes Tamara gratulál Kozák Danutának Forrás: Molnár Ádám/Magyar Kajak-kenu Szövetség

A döntőt végül az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta nyerte – akit 2015 óta senki nem győzött le Magyarországon -, két tizedet vert a második helyen célba érő Csipes Tamarára, aki csütörtökön szintén második lett Kozák mögött az 500 méteres olimpiai versenyszámban. A harmadik helyet az újpesti Lucz Anna kaparintotta meg.

"Nagyon elégedett vagyok magammal, ezek az eredmények nekem sokat jelentenek - értékelte eddigi két ezüstérmét a szövetség honlapjának az olimpiai bajnok Csipes Tamara.

7. Katrinecz Rita 00:42.809 +00:02.323

A férfiak K-1 200 méteres olimpiai versenyszáma is sztárparádét hozott. Bejutott a döntőbe a portugáliai világbajnokságon bronzérmes kajaknégyes három tagja – Kuli István, Tótka Sándor és Dudás Miklós –, melléjük pedig bekerült a K-2 200 méteren vb-címvédő Balaska Márk és Birkás Balázs duó is, csak ezúttal nem egy hajóban ültek, hanem egymás ellen harcoltak. A döntő hétfős mezőnye a csütörtökön remeklő Nádas Bencével és a Csizmadia Kolossal lett teljes.

Középen a győztes Birkás Balázs, balján a második Tótka Sándor, jobbján a negyedik Nádas Bence Forrás: Szalmás Péter/Kajak-Kenu Szövetség

A finálét végül Birkás Balázs nyerte hat századdal megelőzve a kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Tótka Sándort. A harmadik helyen Kuli István végzett.

7. Dudás Miklós 00:35.939 +00:00.872

A kenus Lakatos Zsanett korábban hosszútávon brillírozott Fotó: Szabó Gábor - Origo

A női C-1 200 méteres olimpiai versenyszámban az újpesti Lakatos Zsanett győzött, aki egy tizedmásodperccel végzett a szegedi Nagy Bianka előtt. A harmadik helyre a Tiszaújvárosi KKSE versenyzője, a 20 éves Bragato Giada érkezett be. Érdekesség, hogy a női kenu szakág két legjobbja, az Európa-bajnok Balla Virág és a világ- és Európa-bajnok Devecseriné Takács Kincső sem indult el a versenyszámban, inkább a párosra koncentráltak.

7. Bonyai Regina 00:53.670 +00:04.617

A férfi K-1 1000 méteres olimpiai versenyszámban a toronymagas esélyes Kopasz Bálint négy másodpercet vert a mezőnyre az előfutamában, így azonnal döntőbe került. A fináléban már ennél is tovább ment: csaknem öt másodpercet adott a második helyen célba érő Gál Péternek.

Kopasz Bálintnak nincs ellenfele 1000 méteren Forrás: Illyés Csaba/Magyar Kajak-Kenu szövetség

A futam furcsasága, hogy a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán – aki a középfutamból jutott be a döntőbe – lekéste a rajtot, így nem vett részt a döntőben.

"Hiába tűnik úgy, hogy könnyedén nyerek itthon,

egy 1000 méteres döntő nekem is mindig kemény. Erős rajttal indítottam, 200 méter után már az élre álltam, az utolsó kétszázon pedig indultam egy nagyot, finiseltem, még egy kicsit meg is billentem, szóval egyáltalán nem volt ez egy könnyű pálya" - számolt be pénteki döntőjéről Kopasz Bálint.

7. Kammerer Zoltán - Lekéste a rajtot

A férfi kenupárosok 1000 méteres olimpiai versenyszámában a Kiss Balázs, Dóri Bence alkotta duó két századdal bizonyult jobbnak a Sáfrán Mátyás, Bakó Tamás alkotta egységnél. A harmadik helyen a Korisánszky Dávid, Fekete Ádám páros végzett.

Némedi Konrád 03:51.087 +00:10.111

A férfi K-2 200 méteres versenyszámban a kétszeres világbajnok, vb-címvédő Balaska Márk, Birkás Balázs páros győzött, egy századdal megelőzve az Apágyi Bence, Csizmadia Kolos egységet. A harmadik helyen az Erős Patrik, Hérics Dávid duó végzett.

Balaska Márk és Birkás Balázs sorozatban harmadik vb-győzelmükre készülnek Forrás: MTI/Kovács Tamás

"Nehezen vertük meg Csizmadia Kolosékat, mert ők is nagyon gyorsak, ráadásul a nap végére már fáradt volt a derekunk.

- mondta Balaska Márk még az eredményhirdetés előtt.

A női K-2 200 méteres döntőben az újpesti Lucz Anna, Kiss Bianka páros végzett az élen. Mögöttük a Medveczky Erika, Hagymási Réka honvédos duó ért célba két század másodperccel lemaradva.

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső maguk mögött hagyták a mezőnyt Forrás: MTI/Mkksz / Szalmás Péter

Az utolsó pénteki felnőtt fináléban a kenus szakág két legjobbja, a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső páros aratott könnyed győzelmet 200 méteres távon. Két és fél másodperccel előzték meg a második helyen célba érő Molnár Rebeka, Sáling Laura egységet.

Ha a rövidebb távon is kijutunk, akkor ebben a számban is elindulunk, mert a C-2 200 méteres versenyt szerencsére az ötszázas szám után rendezik" - mesélte el a páros idei terveit Balla Virág.

A szolnoki viadal vasárnapig tart, szombaton három, míg a zárónapon kilenc döntőre kerül sor.