Csütörtök délután két döntőt rendeztek az idei első kajak-kenu válogatón: a női K-1 500 méteres mezőnyben az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta óriási fölénnyel diadalmaskodott, akit 2015 óta senki sem tudott itthon megverni. A férfi K-1 400 méteres fináléjában a világ- és Európa-bajnok Tótka Sándor végzett az élen.

A nő mezőnyben óriási csatára volt kilátás, ugyanis a döntős mezőnyben két olimpiai bajnok és három világbajnok is érdekelt volt, kiegészülve két fiatal tehetséggel. A döntő legfőbb kérdése az volt, hogy vajon meg tudja-e szorítani valaki az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danutát?

A középfutamban Bodonyi Dórának sikerült legyőznie, ott azonban korántsem biztos, hogy mindenki maximumon pörgött. És nem szabad szó nélkül elmenni az ifjúsági világbajnok Gazsó Dorka mellett sem, aki a délelőtti előfutamában a hatszoros világbajnok Medveczky Erikát, a középfutamában pedig az olimpiai bajnok Csipes Tamarát és a négyszeres világbajnok Kárász Annát is maga mögött hagyta.

Kozák Danuta esélyt sem adott a mezőnynek Forrás: MTI/Kovács Tamás

Jól kapták el a rajtot a versenyzők, egy ideig fej-fej mellett haladtak, azonban féltávnál Kozák Danuta az élre állt, és nem lehetett utolérni. A tavaly az év sportolójának megválasztott Kozák végül másfél hajónyi előnnyel érkezett a célba, mögötte azonban óriási harc alakult ki. Végül az olimpiai bajnok Csipes Tamara lett a második, klub- és párostársa, Medveczky Erika lett a harmadik, míg Bodonyi Dóra a negyedik helyen végzett.

„Gondoltam, hogy Dana megnyeri, és arra is számítottam, hogy mi hárman nagyjából együtt fogunk beérni. Negyedik lettem, de akár a második helyen is végezhettem volna, annyira szoros volt a befutó. Tavaly elrontottam az első válogatót, de most elégedett vagyok. Ennél gyorsabban nem tudtam volna menni" – mondta a futam után Bodonyi Dóra, aki egyáltalán nem volt csalódott a negyedik hely miatt.

Szintén boldogan nyilatkoztak a Honvéd kajakosai. A második helyen végző Csipes Tamara, és a harmadik Medveczky Erika.

„A korábbi hetekben – a tájékoztató versenyen is – sokkal lazábban mentem, mint most az elő- és a középfutamokban. Sokan remekül mentek ma, de úgy tűnik, hajtotta őket a hév, és nem sikerült jól takarékoskodniuk az erejükkel.

A dobogós hármas: Csipes Tamara, Kozák Danuta és Medveczky Erika Forrás: Szalmás Péter/Magyar Kajak-Kenu szövetség

Nem könnyű ezt eltalálni, mert ilyenkor három pályát kell menni egy nap. Hiába próbálja ezt az ember beosztani, mert ha mennek a többiek, akkor neked is menned kell. Tavaly nagyon rosszul sikerült a válogató, akkor csak 300 métert bírtam. Most összejött a 400. Remélem, jövőre már a teljes táv is meglesz" – mondta nevetve Csipes Tamara, aki azt is elárulta, hogy remek erőben érzi magát, olyan formában, mint a riói olimpia előtt, amikor aranyérmet nyert a női kajaknégyes tagjaként.

– mondta Medveczky Erika, aki a 2017-es és a 2018-as világbajnokságon is tagja volt az aranyérmes női kajaknégyesnek, és az időeredménye alapján jó esélye van rá, hogy idén is az legyen.

7. Gazsó Alida Dóra 01:53.632 +00:05.184

A férfiak döntőjét a kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Tótka Sándor nyerte, aki a délelőtti elő- és középfutamban is uralta a pályát. Második helyen Nádas Bence végzett, harmadik helyre Birkás Balázs érkezett, míg a negyedik Kuli István lett, ami azt jelenti, hogy az első négy helyet a „Kicsi Team" tagjai, vagy a Hűvös Viktor által edzett kajakosok sajátították ki.

– mondta mosolyogva a kétszeres vb-győztes Birkás Balázs, akinek az idei évben feltett szándéka, hogy bekerüljön a férfi kajaknégyesbe. – Szerencsére sikerült eleget edzenem erre a távra. Titkon reménykedtem benne, hogy sikerül összehoznunk ezt az eredményt."

Hűvös Viktor és csapata: Birkás Balázs, Kuli István, Tótka Sándor, Nádas Bence, Szendy Márk és Dudás Miklós Forrás: Magyar Kajak-Kenu Szövetség

– kezdte az értékelést a második helyre beérő Nádas Bence. – Az elő- és a középfutamot megnyomtam, de a döntőre is maradt bennem erő. Azonban a srácok óriást jöttek. Nagyon örülök, hogy a csapattársaimmal versenyezhettem. Először azt hittem én nyertem, de nagyon örültem, amikor bemondták Tótka Sanyi nevét. Ez igazi csapatmunka volt."

Tótka Sándor egész nap remekelt Forrás: Bertalan Ádám

"Nem tudom, hogy mit jelent a négyes összeállítása szempontjából, hogy a csapatunk ilyen jól szerepel, ezt majd a szövetségi kapitány eldönti.

Holnap még 200 egyes lesz, aztán jön az 500 páros, szóval van még meló" – mondta a szövetségnek Tótka Sándor, aki elárulta, hogy ebben az összetételben próbáltak már négyest menni edzésen, és szerinte ez az egység akár ütőképes is lehet.

7. Hérics Dávid 01:17.855 +00:02.189

Pénteken a 200 és az 1000 méteres versenyekkel folytatódik a kajak-kenu válogató.