A magyar versenyzők kilenc érmet, egy aranyat, három ezüstöt és öt bronzot szereztek vasárnap a Szegeden zajló kajak-kenu világkupa 200 és 500 méteres döntői során.

A királykategóriás K-1 200 méteres döntőjében Lucz Dóra volt érdekelt, aki a délelőtti középfutamból első helyen kvalifikálta magát a fináléba. Azonban nem sok esélye volt a győzelemre, ugyanis a dán Emma Aastrand Jörgensen remekü l elkapta a startot, és rajt-cél győzelmet aratott. Az Újpesti TE versenyzője végül a nyolcadik helyen zárta a versenyszámot.

A Maty-ér közönsége jól szórakozott a vasárnapi döntők alatt Fotó: Szabó Gábor - Origo

A nagy pörgésben a Maty-ér közönségének esélye sem volt az unatkozásra, amikor éppen senki nem lapátolt a vízben, akkor a helyi műsorvezetők feleltek a hangulatért.

Volt, hogy énekeltek, hullámzást vezényeltek, vagy éppen megtáncoltatták a vállalkozó kedvű szurkolókat.

Ezt követően a férfi kenu egyes 200 méteres döntőjében Hajdú Jonatán és Korisánszky Dávid is vízre szállt, miután mindketten második helyen végeztek a délelőtti középfutamukban. A rajt után a litván páros,

Vadim Korobov és Henrikas Zustautas vívtak öldöklő csatát az aranyéremért, előbbi az első helyen végzett, Hajdú végül a negyedik helyre jött be, míg Korisánszky a hetedik helyen végzett.

Ezt követően a kajakos Apágyi Leventén volt a szegedi közönség szeme, aki a délelőtti középfutamában a második helyen zárt, így királykategóriában, vagyis a 200 méteres olimpiai számban döntőzhetett. A 24 éves versenyző rosszul kapta el a rajtot, így végül a hetedik helyen végzett, azonban a szegedi közönség így is óriási ovációban részesítette.

Balla Virág és Takács Kincső vasárnapi nem tudtak érmet szerezni Fotó: Szabó Gábor - Origo

A szintén olimpiai számban, C-1 200 méteren a szombati éremhalmozók, Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső is rajthoz állhatott. Ezúttal viszont nem összeülve, hanem egymás ellen versenyeztek. Balla az első helyen jutott tovább a középfutamából, míg Takács a második helyet szerezte meg.

A versenyszámot azonban a toronymagas esélyes, a kanadai Laurence Vincent-Lapointe nyerte egy másodperces fölénnyel. Balla az ötödik helyet szerezte meg, míg Takács a hetedik helyen ért célba.

A női kajak kettes kétszáz méteres döntőjében két magyar egység is érdekelt volt. Kiss Bianka és Lucz Anna az ötös, míg Hagymási Réka és Szabó Ágnes a hatos pályáról rajtolhatott. Ahogy az várható volt, az új-zélandi páros, Lisa Carrington és Aimee Fisher az élre álltak a rajt után, azonban a két magyar egység parádés versenyt futott.

Lucz Anna és Kiss Bianka végig tartották a második helyüket, míg a világbajnoki címvédő Hagymási-Szabó páros parádés hajrával befutott a harmadik helyre, így két érmese lett a versenyszámnak.

A férfi kenu 200 méteres páros döntőjében szintén két magyar egységért szoríthatott a Maty-ér közönsége: az egyes pályán Némedi Kornrád és Lelovics Máté, míg a hatoson Hajdú Jonatán és Fekete Ádám versenyzett. Utóbbi páros óriási sebességgel rajtolt, fantasztikus pályát ment, és

több mint egy hajónyi előnnyel berobbant a célba, így megszületett a vasárnapi versenynap első magyar aranyérme.

A kajak egyes 500 méteres döntőjében a szombaton, 1000 méteren ezüstérmet nyerő Kopasz Bálint arra készült, hogy legyőzze a portugál Fernando Pimentát, és persze ott volt mellette Noé Zsombor is a kilences pályán. A portugál Pimenta óriási rajtot vett, féltávnál már egy hajónyi volt az előnye. Azonban a hajrára a spanyol Roi Rodriguez begyújtotta a rakétákat, akárcsak Noé Zsombor és Kopasz Bálint, akik hatalmas csatát vívtak. Végül Rodriguez végzett az élen, Pimenta lecsúszott a második helyre, míg Noé az utolsó pillanatban befutott a harmadik helyre Kopasz előtt.

A női kenu egyes 500 méteres döntőjében Lakatos Zsanett és Nagy Bianka harcolhatott éremért. Lakatos a második helyen ért célba, míg a szegedi Nagy – aki a magyar csapat legfiatalabb tagja - bronzérmet szerzett, amivel felrobbantotta a Maty-ér közönségét.

A királykategóriás olimpiai versenyszámban, vagyis a női kajak négyes 500 méteres döntőjében két magyar egység is vízre szállt. A hármas pályán a 2017-es plovdivi Európa-bajnokságon aranyérmet nyerő Lucz Dóra, Medveczky Erika, Takács Tamara és Vad Ninetta összetételű kvartett, míg a nyolcason a Katrinecz Rita, Szabó Ágnes, Racskó Fruzsina és Gamsjager Lisa-Maria rajtolhatott. A Lucz Dóra vezette magyar csapat nagyon jól kapta el a rajtot, de a portugál egység tartotta a tempót. Ezt követően az új-zélandiak begyújtották a rakétákat, és a féltávnál már magabiztosan vezettek, nyomukban az ausztrálokkal.

A hajrában a toronymagas esélyes új-zélandi győzelemhez nem férhetett kétség, azonban a magyar egység egy remek hajrát követően megelőzte a portugál négyest, így bejött a harmadik helyre. A második magyar kvartett az ötödik helyen lapátolt célba.

Ezt követően a férfiak következtek az 500 méteres olimpiai számban. A hármas pályán Somorácz Tamás, Tótka Sándor, Mozgi Milán és Molnár Péter nevével fémjelzett egység rajtolhatott, míg a kilencesről a Kuli István, Birkás Balázs, Dudás Miklós és Balaska Márk összetételű négyes indult. A hangulat a tetőfokára hágott a Maty-éren, ugyanis mindkét magyar hajó remek pályát ment, aminek az lett az eredménye, hogy Kuliék a második helyen végzetek, míg Tótkáék a harmadik helyet kaparintották meg.

A magyar versenyzők két aranyat és összesen négy érmet szereztek az 5000 méteres versenyek során.

A leghosszabb távon - amelyen a korábbiaktól eltérően idén már futószakaszok is vannak, hasonlóan a maratoni futamokhoz - a nőknél teljes volt a magyar siker, a kajakosoknál ugyanis Kiszli Vanda, a kenusoknál pedig a korábban 500 méteren második Lakatos Zsanett nyert. Utóbbi számban Bragato Giada lett a harmadik. A másik hazai kajakosnak, Csay Renátának technikai probléma miatt fel kellett adnia a versenyt.

A férfiak egy dobogós helyet szereztek a másodikként beérkező kajakos Boros Adrián révén. A kenusoknál Dóczé Ádám hatodik helye volt a legjobb hazai eredmény.

A vk-n - melynek paraversenyeiben három bronz volt a magyar mérleg - 60 ország közel 700 sportolója, köztük 62 magyar vett részt.

A Szegeden zajló kajak-kenu világkupa vasárnapi 200, 500 és 5000 méteres döntőinek eredményei: