Csunkingben a kihívó Ju Wenjun sikerével ért véget a női sakkvilágbajnoki döntő. A kínai párharcban 5,5-4,5-re győzte le a címvédő Tan Zhongyit. A mérkőzés első félidejét a trónkövetelő szülővárosában, Sanghajban játszották le, a 27 esztendős Ju Wenjun 3,5-1,5-ös vezetést szerzett, Tan Zhongyi csak szépíteni tudott. Ju Wenjun a hatodik kínai sakkozónő, aki világbajnoki címet szerzett.

A női sakkozás történetében először dőlt el kínai párharcban a világbajnoki cím sorsa. A címvédő, a tavalyi teheráni kieséses rendszerű világbajnokság győztese, a május 29-én 27. életévét betöltő Tan Zhongyi és kihívója, a 27 esztendős Ju Wenjun tízjátszmás páros mérkőzést vívott.

Ju Wenjun és Tan Zhongyi Forrás: china2018.fide.com

Két helyszínen, a két nagymesternő szülővárosaiban rendezték meg a finálét. Sanghajban kezdődött meg a csatározás, öt játszma után Csunkingben folytatódott a küzdelmük. A világranglista második helyezettje, a 2015-2016-os Grand Prix sorozat győztese, Ju Wenjun egyértelműen a párharc esélyesének számított, de a rangsorban tizedik Tan Zhongyi a teheráni vb-n számos partiban, meccsen bizonyította, hogy nagy küzdő. A legizgalmasabb pillanatokban is megőrizve hidegvérét múlta felül esélyesebbnek tartott riválisait, a negyeddöntőben éppen Ju Wenjun ellen diadalmaskodott. A döntőben rájátszást követően az ukrán Anna Muzicsukot győzte le.

Május 3-án Sanghajban a párharcuk döntetlennel indult, Ju Wenjun játszott világossal, kis előnyét nem tudta győzelemig fokozni. A második partiban a világbajnoknő az angol megnyitásban az elméleti párbajt elvesztette, kecsegtető állásában Ju Wenjun sem jeleskedett,

az időzavaros kapkodásban mindketten hibáztak. Az időkontrollt követően Tan Zhongyi már nem talált mentséget.

Tan Zhongyi időzavarba került Forrás: china2018.fide.com

A címvédő nem tudta feledni a második parti elvesztését, higgadt játék helyett „öngyilkos" akcióra vállalkozott, a középen rekedt sötét király körül egyre sötétebb fellegek gyülekeztek, majd hibák sorozatával meg is könnyítette honfitársnője győzelmét, Ju Wenjun két pontra növelte előnyét.

A kihívó a negyedik összecsapásban viszonozta a „szívességet", nagyon rosszul játszva szenvedett vereséget. Az ötödik partiban ismét a világbajnoknő játszhatott világossal, de a futójátékban 35 lépésben kikapott, a félidőben Ju Wenjun 3,5-1,5-re vezetett.

Hazai pályán, Csunkingben a világbajnoknő sötéttel 125 lépésben megnyerte a párharcuk hatodik játszmáját. Az idő szorításában a vezérvégjátékban királya betört a világos állásba, érvényesítette gyalogelőnyét. A szépítést követően világossal nem vállalt kockázatot, békés döntetlennel folytatódott a párbajuk.

A világbajnoki döntő Forrás: china2018.fide.com

Egyre fokozódott a feszültség, s ez rányomta bélyegét a nyolcadik partira. A nyitásban ezúttal is megpróbálták kölcsönösen meglepni egymást. Egyikőjük sem használta ki az állás kínálta lehetőségeket. A világbajnoknő az egyenlő esélyt adó változatokat nem látta, míg a kihívó könnyű nyerést ígérő folytatást hagyott kihasználatlanul. Nem dőlt el a világbajnoki cím sorsa a kilencedik játszmában, Ju Wenjun nem tudta gyalogelőnyét érvényesíteni, a döntetlennel 5-4-re vezetett a befejező ütközet előtt és remifórral világossal játszhatott.

Tan Zhongyi mindent egy lapra tett fel, a passzív nyitásból királyszárnyi támadással próbálkozott, de jelentős hátrányba került. Ju Wenjun többször is nyerhetett volna, de „megkegyelmezett" barátnőjének, 70 lépést követően kötöttek békét. Tan Zhongyi elsőként gratulálhatott legyőzőjének, Ju Wenjunt a női sakkozás tizenhetedik világbajnokaként ünnepelhették. A 200 ezer eurós díjalapból 120 ezret nyert.

A női világbajnoki döntő végeredménye:
Ju Wenjun (kínai, 2571) – Tan Zhongyi (kínai, 2522) 5,5 – 4,5 (döntetlen, 1 – 0, 1 –
0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

A női világranglistát fölényesen vezető kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan 2016-ban, Lvivben az ukrán Marija Muzicsuk legyőzésével visszahódított világbajnoki címe után jelezte, hogy többé nem száll harcba a címért. Már régóta nehezményezi, hogy a női világbajnoknak nincs olyan privilégiuma, mint a férfi világelsőnek. Páros mérkőzésen megszerzett címét már egy év múlva meg kell védenie a kieséses rendszerű világbajnokságon. Hou Ji-fan a monacói GP-tornán aratott fölényes győzelme után a sorozattól is visszalépett.

A női sakkozás 17. világbajnoka, Csü Ven-csün (Ju Wenjun (居文君)
Sanghajban 1991. január 31-én született, nemzetközi nagymester, olimpiai bajnok, Kína kétszeres bajnoka, Grand Prix-győztes. A sakktörténelemben az ötödik női sakkozó, aki átlépte a 2600 Élő-pontos határt.

Ju Wenjun akcióban Forrás: china2018.fide.com

Ju Wenjun 2008-ban játszott először kieséses rendszerű világbajnokságon, a második fordulóban a bolgár Antoaneta Sztefanovától szenvedett vereséget. Két év múlva a negyeddöntőben az indiai Humpy Koneru győzte le. A 2011-12-es Grand Prix-sorozaton az összetett pontversenyben a hatodik helyen végzett, a következő ciklust Hou Ji-fan és Humpy Koneru mögött harmadikként zárta.

A 2012-es világbajnokságon az elődöntőig jutott, a későbbi győztes ukrán Anna Usenyina ütötte el a továbbjutástól. Három év múlva második kiemeltként már a második körben búcsúzni kényszerült, a későbbi döntős orosz Natalija Pogonyinától kapott ki.

A 2015−2016-os Grand Prix sorozat teheráni versenyén az első helyen végzett, Csengtuban holtversenyes harmadik lett. A versenysorozat Hanti-Manszijszkban rendezett utolsó versenyét megnyerte, és ezzel az összesített pontversenyben az első helyen végzett, amellyel jogot szerzett, hogy a kieséses rendszerű2017-es női sakkvilágbajnokság győztesével megmérkőzzön a világbajnoki címért. Ju Wenjun szereplését a teheráni kieséses rendszerű vb-n nem kísérte szerencse, a negyedik fordulóban a világbajnoki címet szerzett honfitársnője, Tan Csung-ji (Tan Zhongyi) győzte le. Tavaly decemberben Rijádban rapid világbajnoki címet szerzett.

Ju Wenjun 2011-ben és 2014-ben nyerte meg a kínai női sakkbajnokságot. 2009-ben női nemzetközi nagymesteri, öt év múlva férfi nagymesteri címet szerzett. 2008 óta tagja a válogatottnak, 2016-ban a sakkolimpián aranyérmes csapatban játszott, háromszor ezüstérmes volt. 2010-ben és 2016-ban ezüst-, 2014-ben bronzérmet kapott a tábláján elért teljesítményéért.

A válogatottal a sakkcsapat világbajnokságokon 2009-ben és 2011-ben aranyérmes, 2013-ban és 2017-ben az ezüstérmes, 2015-ben a bronzérmes lett, egyéniben három arany és egy bronzérmet vehetett át.

2012-ben, 2014-ben és 2016-ban is szerepelt az Ázsia-bajnokságot nyert kínai válogatottnak, amelyeken egyéniben két arany és egy ezüstérmet szerzett a tábláján elért eredményével.