Újabb holland arany gyorskorcsolyában - de nem Hollandiának

sskate TOPSHOTS Horizontal
Canada's Ted-Jan Bloemen celebrates his win in the men's 10,000m speed skating event during the Pyeongchang 2018 Winter Olympic Games at the Gangneung Oval in Gangneung on February 15, 2018. / AFP PHOTO / JUNG Yeon-Je
A csütörtöki versenynapig kellett várni a phjoncshangi téli olimpia gyorskorcsolya-versenyeinek első olyan aranyérmére, amelyet nem holland színekben versenyző sportoló nyert meg: férfi 10 000 méteren a kanadai Ted-Jan Bloemen diadalmaskodott.

Ugyanakkor a szám 31 éves világcsúcstartója - a többi eddigi győzteshez hasonlóan - holland nemzetiségű, s csak

a 2014/2015-ös szezon óta versenyez kanadaiként.

A csütörtöki viadalon 12 sportoló indult, s az első igazán komoly eredményt a negyedik párban szerepelt holland Jorrit Bergsma érte el, méghozzá egészen kiváló, 12:41.98 perces olimpiai rekorddal.
A következő párban indult Bloemen, aki óriási iramban kezdett, végig vezetett, s alig több mint 2 másodperccel legyőzte Bergsmát.

Utóbbinak így gyorsan megdőlt az olimpiai rekordja.

Bloemen azonban még így sem lehetett biztos sikerében, hiszen következett az 5000 méteren aranyérmes Sven Kramer, ám a négyszeres ötkarikás bajnok holland klasszis ezúttal nem fogott ki jó napot. Már féltávnál látszott, hogy messze lesz a legjobbaktól, és Kramer végül csak a hatodik helyen zárt. A bronzérmet az olasz Nicola Tumolero szerezte meg.