Vágólapra másolva!
A női kajakosok és a férfi kenusok párosversenyében is magyar aranyérem született a győri maratoni kajak-kenu világbajnokság vasárnapi napján: Csay Renáta és Bara Alexandra, valamint Kövér Márton és Dóczé Ádám is megvédte címét. Az előbb célba érkező női duó a sportág történetének 50. magyar maratoni vb-aranyérmét gyűjtötte be a felnőttek között, a férfiaké az 51. a sorban. Kövér duplázott, miután szombaton, egyesben is ő diadalmaskodott, míg az egy nappal korábban második Csay pályafutása 16. elsőségét ünnepelhette.

Mindkét versenyszámban 26,1 kilométer volt a leküzdendő táv a kavargó, erős szélben, de amíg a nőknél 15 páros indult, a férfiaknál mindössze nyolc kettős vállalkozott a küzdelemre. A győri Csay és a KSI-s Bara favorithoz méltóan már egy rajt utáni sprinttel az élre állt, s fokozatosan növelve előnyét az első futáshoz már úgy érkezett, hogy a riválisok közül senki nem volt még a közelében sem.

A szurkolók nagy örömére a helyzet a folytatásban sem változott, a magyarok magányosan haladtak az élen, végső győzelmüket senki és semmi nem veszélyeztette, és szűk két óra elteltével ők érkeztek először a célba. A második cseh duó hátránya közel egy perc volt Csayékkal szemben.

Csay Renáta (elöl) és Bara Alexandra, a kajak párosok versenyében, a győri maratoni kajak-kenu világbajnokságon Forrás: MTI/Kovács Tamás

"Leginkább magunkkal és az időjárással kellett megküzdenünk, mert nagyon erős volt a szél, nagyok voltak a hullámok is, és azért ilyen kis vízben ez eléggé megnehezíti az evezést - értékelt Bara Alexandra. - Nem számítottam rá, hogy rajt-cél győzelmet aratunk. Megbeszéltük, hogy nagy rajtot nyomunk, hogy az első fordulónál könnyebb dolgunk legyen, de azt nem gondoltam, hogy a többiek ennyire nem jönnek velünk."

A versenyző elárulta: az utolsó futás előtt megkérdezte társától, hogy a szurkolók előtt lehet-e egy kicsit ünnepelni, s mivel Csay Renáta erre engedélyt adott, lapátjukat felemelve szaladtak el a lelátó előtt.

A másik magyar párosnak, Miskó Noéminek és Braun Borókának nem alakult túl jól a verseny, ugyanis az első körben egy ütközés következtében beborultak a vízbe, s innen már csak a tisztes helyállás lehetett a céljuk. Ez aztán sikerült is nekik, hiszen a közönség űzte-hajtotta őket, így le tudták dolgozni a borulás során összeszedett hátrányukat, és nyolc ellenfelüket is megelőzve végül a hetedik helyen végeztek.

Sokat piszmogtak a vízzel a spanyolok

A férfi kenusok futama hasonlóan alakult, mint a szombati egyes verseny, amikor a végül győztes Kövér Márton különversenyt vívott az élen a spanyol Manuel Antonio Camposszal. Most Kövér és Dóczé duója a tavaly mögöttük második José Manuel Sanchezzel és Camposszal alkotta az élbolyt rögtön a rajttól kezdve.

A küzdelem fordulópontját féltáv után a harmadik futószakasz jelentette, amikor a spanyolok a partraszállást követően jó néhány másodpercet eltöltöttek azzal, hogy kiborítsák a hajójukból a vizet, eközben pedig a magyarok elléptek tőlük.

Amikor már mindkét hajó újra a vízen siklott, Kövérék előnye mintegy tíz másodperces volt, s ezt a folytatásban fokozatosan sikerült növelniük. A hajrá magyar szempontból már nem tartogatott izgalmakat, Kövérék magabiztos diadalt arattak.

Kövér Márton (elöl) és Dóczé Ádám a kenu kettesek versenyében, a győri maratoni kajak-kenu világbajnokságon Forrás: MTI/Kovács Tamás

"Az első két körben nagy iramot mentek a spanyolok, ez kicsit kellemetlen volt számunkra, mert nem szoktunk ehhez hozzá - mondta Dóczé Ádám. - Utána azonban leszakadtak, így egyedül mentünk tovább, ami eléggé fárasztó volt. Nagyon elfáradtunk, a szél is eléggé kivette az energiánkat, főleg nekem a kormányzásnál. Ráadásul az egyik futószakasznál a szél kifújta a kezemből a hajót, de megoldottuk."

A másik magyar kettős, Schmidt Richárd és Dóri Bence Balázs a két spanyol páros mögött negyedikként zárt. A vasárnap délelőtti ifjúsági versenyek totális magyar sikert hoztak: a férfi kajakosoknál a Mayer Keán, Petró Erik duó nyert az Ács Péter, Erdőssy Csaba kettős előtt, míg a férfi kenusoknál Koleszár Zoltáné és Moldován Miláné lett az arany, Hajnal Jenő Kristófé és Takács Mihály Ároné pedig az ezüst.

A Boros Adrián, Solti László duó ritkán látható izgalmas hajrá után szerzett aranyérmet. Az első kör után egy négyes boly elhúzott a mezőnytől. A csoportban a címvédő dél-afrikai Hank McGregor, Jasper Mocke duó, a 2014-ben második és harmadik spanyol Álvaro Fernández, Walter Bouzán, illetve Emilio Merchán, Ivan Alonso kettős, továbbá a tavaly negyedik Boros, Solti páros lapátolt.

A harmadik futószakasz után a dél-afrikaiak megpróbáltak ellépni a riválisoktól, de a magyarok és Fernándezék velük tartottak, a másik spanyol egység ugyanakkor leszakadt. A hajráig aztán együtt haladt ez a trió, váltott vezetéssel, s látszott, hogy az utolsó méterekre tartogatják a döntést.

Az utolsó futás ugyanakkor nem sikerült jól a spanyoloknak, így a záró ezer métert már nélkülük kezdték meg a magyarok és a dél-afrikaiak, akik óriási csatát vívtak az utolsó métereken. A cél előtt nem sokkal még a címvédő vezetett, de az önkívületi állapotban lapátoló magyarok mozgósítani tudták utolsó erőtartalékaikat, s minimális különbséggel ugyan, de végül ők haladtak át elsőként a célvonalon. A közönség diadalittasan ünnepelte Soltit és Borost, akik 2003 után tudtak ismét aranyérmet szállítani ebben a számban Magyarországnak.

"Reggel úgy keltünk fel, hogy ezt nem hagyhatjuk másnak, ezt nekünk kell megnyerni! - mondta a 25 éves Boros Adrián, akit 22 éves társával együtt a parton "agyonölelgettek" a szurkolók, barátok, családtagok. - Amikor aztán délelőtt Reniék és Marciék megnyerték a versenyüket, azt gondoltuk: most mi jövünk! Tudtam, hogy gyorsak vagyunk, s ugyan a dél-afrikaiak elindultak a hajrában, de fáradtak voltak, minket pedig behúzott a közönség. Ez volt a siker két kulcsa: a sok edzés és a közönség."

A szám másik magyar résztvevője, a Havas Balázs, Mészáros Márton duó hetedikként ért célba.

A világbajnokság éremtáblája (felnőtt):

arany ezüst bronz
Magyarország 5 3 0
Csehország 1 1 0
Dél-afrikai Köztársaság 1 1 0
Spanyolország 0 2 3
Franciaország 0 0 1
Olaszország 0 0 1
Portugália 0 0 1
Szerbia 0 0 1

Az összesített éremtáblázat:

arany ezüst bronz
Magyarország 12 10 5
Spanyolország 1 2 3
Dél-afrikai Köztársaság 1 1 1
Csehország 1 1 0
Portugália 1 0 1
Ukrajna 1 0 0
Lengyelország 0 1 1
Nagy-Britannia 0 1 1
Olaszország 0 1 1
Dánia 0 0 2
Franciaország 0 0 1
Szerbia 0 0 1

Eredmények:

K-2 női felnőtt (26,1 km), világbajnok:
Csay Renáta, Bara Alexandra 1:50:43.535 óra
2. Lenka Hrochová, Anna Koziskova (Csehország) 1:51:41.185
3. Stefania Cicali, Anna Alberti (Olaszország) 1:52:09.385
...7. Miskó Noémi, Braun Boróka 1:55:46.511

C-2 férfi felnőtt (26,1 km), világbajnok:
Kövér Márton, Dóczé Ádám 1:53:48.898 óra
2. Óscar Grana, Ramón Ferro (Spanyolország) 1:58:08.295
3. José Manuel Sanchez, Manuel Antonio Campos (Spanyolország) 1:58:10.277
4. Schmidt Richárd, Dóri Bence Balázs 2:01:42.162

K-2 férfi ifjúsági (22,2 km), világbajnok:
Mayer Keán, Petró Erik 1:26:23.520
2. Ács Péter, Erdőssy Csaba 1:27:35.495
3. Luke Harding, Magnus Gregory (Nagy-Britannia) 1:28:00.977

C-2 férfi ifjúsági (18,3 km), világbajnok:
Koleszár Zoltán, Moldován Milán 1:24:16.492
2. Hajnal Jenő Kristóf, Takács Mihály Áron 1:25:25.144
3. Dominik Nowacki, Mateusz Borgiel (Lengyelország) 1:26:21.346

K-2 férfi felnőtt (30 km), világbajnok:
Boros Adrián, Solti László 1:54:07.613 óra
2. Hank McGregor, Jasper Mocke (Dél-afrikai Köztársaság) 1:54:08.176
3. Álvaro Fernández, Walter Bouzán (Spanyolország) 1:54:36.051
...7. Mészáros Márton, Havas Balázs 1:57:14.401