Hosszú Katinka tökéletes úszással nyerte meg a 200 vegyes döntőjét a barcelonai világbajnokságon. Jakabos Zsuzsanna hatodikként ért célba.

Lehetett tudni, hogy Hosszú Katinka kiváló formában van, a selejtezőből 2:08.45-tel, a világ idei legjobbjával jutott tovább, az elődöntőt pedig kissé tartalékolva hozta 2:08.59 perccel. Később azt mondta, semmi nem stimmelt igazán, sem a rajt, sem a fordulói, nem úszott igazán jól. Ehhez képest az első helyen jutott be a fináléba, Jakabos Zuzsanna pedig a nyolcadik helyet csípte el.

A döntőben Hosszú rendkívül erősen, világcsúcs részidőn belül kezdett, elsőként fordult a pillangó után, Oconnorral a nyomában. Háton tovább erősített, a fordulónál már 81 századmásodperc előnye volt brit ellenfelével szemben. A mell nem a legerősebb úszásneme, de őrizte az előnyét, miközben Jakabos is feljebb kapaszkodott, egészen a harmadik helyig. A gyorson szinte már izgulni sem kellett az aranyérem miatt, Hosszú biztosan őrizte testhossznyi előnyét, végül az ausztrál Coutts előtt csapott a célba 2:07.92 perces idővel, míg a végére kicsit elfáradó Jakabos hatodik lett (2:10.95).

Szép győzelem volt Forrás: AFP/Fabrice Coffrini

A szám olimpiai és világbajnoka, a kínai Je Si-ven, akitől a legjobban tartottunk döntő előtt, még a dobogóról is leszorult, negyedik lett.

Hosszú Katinka immár kétszeres világbajnok, 2009-ben 400 vegyesen nyert Rómában. A mostani a magyar úszósport 21. világbajnoki címe, az aranyérmet a nemzetközi szövetség alelnökének múlt pénteken megválasztott Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke adta át.

Az olimpia hozta a fordulatot

Hosszú menetelése még tavaly nyáron kezdődött, Londonban, közvetlenül a számára kudarcot jelentő olimpiai negyedik helyezés után. Már akkor pontosan tudta, hogy a felkészülése nem volt megfelelő, a legfőbb hibát az okozta, hogy edzője, Dave Salo túl sok úszó közt osztotta meg a figyelmét. Hosszú egyáltalán nem volt "stabil mentális állapotban", a negyedik hely pedig lépésre sarkallta.

Megvált Salótól, akinek helyét a vőlegénye, Shane Tusup vette át, azóta pedig nagyszerű eredményeket ér el. "Ha akkor nem váltok, most biztos, hogy nem úsznék ilyen formában, és nem lennék ilyen boldog" - nyilatkozta az Origónak közvetlenül a barcelonai vb előtt.

A vébén aztán villámrajtot vett: 200 vegyesen a legjobb idővel jutott a középfutamba, majd a döntőbe, a második versenynapján, hétfőn délelőtt pedig csaknem egy másodperccel megjavította az áprilisban felállított országos csúcsát 100 háton. A hazai rekord április előtt még Egerszegi Krisztina nevéhez fűződött, immár 22 éve.

Minden siker ellenére azonban higgadtan úgy döntött, nem úszik délután középdöntőt a távon, néhány perccel a sokkal fontosabb 200 vegyes döntője előtt. Hétfő este kiderült: bölcsen döntött.

Hosszú tökéletesen úszott a döntőben Forrás: AFP/Javier Soriano

És még ezzel távolról sincs vége Hosszú vébéjének: további négy számban (200 gyorson, ahol övé a világ hatodik legjobb ideje az idén; 200 pillangón, ahol szintén esélyes; 200 háton, amin még csak fenyegeti Egerszegi országos csúcsát; valamint a másik fő számában, 400 vegyesen) láthatjuk még.

"Jó felmérő lesz a világbajnokság, megmutatja majd, jó úton haladunk-e. Ha nem sikerül jól a vébé, akkor változtatnunk kell valamin" - mondta éppen egy hete Hosszú edzője az Origónak. Az érmek jelentőségét ugyan nem akarta eltúlozni, de most már nincs szükség az óvatosságra, Hosszú pályafutása egyértelműen sinen van, így nem kell változtatni a terveken. Melyek közt egy seychelles-szigeteki esküvő is szerepel, még a nyáron.

Hosszú Katinka névjegye

Született: 1989. május 3., Pécs
Magasság, súly: 170 cm, 60 kg
Klubjai: Bajai Spartacus, Vasas (2013-)

Legjobb eredményei:
Vb-arany: 400 vegyes (2009, Róma)
Rövidpályás vb-arany: 200 pillangó, 100 vegyes (2012, Isztambul)
Eb-arany: 200 vegyes, 4x200 gyors, 200 pillangó (2010, Budapest), 200 pillangó, 200 vegyes, 400 vegyes (2012, Debrecen)
Rövidpályás Eb-arany: 200 pillangó, 200 vegyes, 100 vegyes (2012, Chartres)