Fazekas Róbert bejutott, Kővágó Zoltán nem a diszkoszvetés döntőjébe a barcelonai atlétikai Európa-bajnokságon, szombaton. Szintén nem került fináléba a 4x400-as magyar férfi váltó.

A 2002-es Európa-bajnok Fazekas, aki doppingvétség miatti eltiltása után döntős volt a pekingi olimpián, rögtön elsőre túldobta a 63,50 méteres szintet, s 64,30-cal biztosította helyét a vasárnapi fináléban.

"Azt terveztem, hogy minél hamarabb, minél kisebb erőbefektetéssel dobjam meg a szintet, ez sikerült" - nyilatkozott Fazekas. "Ez csak egy feladat volt, amit meg kellett oldani, a döntő az egészen más lesz, azért is, mert most reggel kellett dobni, azt pedig délután rendezik. Nem szeretnék semmit jósolni, egy nagy dobás is kijöhet, edzésen már sikerült."

A Haladás versenyzőjének - akinek edzéseit a visszavonult Európa-bajnok és vb-ezüstérmes kalapácsvető, Annus Adrián irányítja - idei legjobbja 66,21 méter, ezzel kilencedik az európai ranglistán.

Az éremesélyes Kővágó Zoltán meglepetésre kiesett ugyanebben a számban. A 2004-ben olimpiai ezüstérmes versenyző első és második kísérletét is elrontotta, mindkétszer szektoron kívül landolt a diszkosz. Harmadikra pedig nem sikerült nagyot dobnia, az 59,04 m csak a tizedik helyhez volt elég csoportjában, s összesítésben a 21. lett.

"Másfél napja, hogy apa lettem, talán ez a magyarázata ennek a gyenge szereplésnek" - nyilatkozott Kővágó, akinek felesége a volt válogatott sprinter Szabó Enikő. "Jó formában éreztem magam, szerintem a szektoron kívüli dobásokkal, bármelyikkel bekerülhettem volna a döntőbe, de ez most így sikerült. Még hátra van az ob, meg két Gyémánt Liga-verseny, ott szeretnék jól szerepelni."

Kővágó búcsúja azért meglepetés, mert minden idei versenyén dobogós volt, győzött a Gyémánt Liga egyik állomásán is, s az európai ranglistán a harmadik helyen áll. Kővágóhoz hasonlóan kiesett a 2001-es vb-n döntős Varga Roland, aki 2009 óta már horvát színekben versenyez.

A 4x400-as magyar férfi váltó nem jutott döntőbe. A csupa fiatal futóból álló kvartett, soraiban a junior vb-ezüstérmes Deák Nagy Marcell-lel, hatodik lett futamában, 3:08.32 perccel. Lukács Máté a hatodik helyen adta át a váltóbotot Pásztor Gábornak, akit Kovács Zoltán követett. Az utolsó ember, Deák Nagy hetedikként váltott, de egy helyet sikerült javítania. A két futam első három helyezettjei mellett a további két legjobb időt elérő csapat került a vasárnapi fináléba.

A szombati dobogósok

Tizenegy számban osztottak érmeket a barcelonai Eb szombati versenynapján, a győzelmekben nyolc ország sportolói osztoztak. A britek három, a franciák pedig két számban bizonyultak a legjobbnak. A brit Mo Farah a férfi 10.000 méter után 5000-en is nyert.