A leghosszabb távon Kucsera Gábor, Vajda Attila és Kovács Katalin nyerte az egyes küzdelmeket a szegedi Maty-éren zajló kajak-kenu HP-kupa válogatóversenyen. Janics Natasa lekéste a rajtot.

A péntek délutáni döntőkben az ezen a távon olimpiai bajnok kenus Vajda, valamint a kajakos Kovács is fölényes győzelmet aratott. Utóbbi versengésben Benedek Dalma csak ötödik lett, Janics Natasa pedig lekéste a rajtot.

Schmidt Gábor, a Kajak-kenu Szövetség főtitkára az [origo]-nak elmondta: Janics edzője már a reggeli technikai értekezleten közölte, hogy a háromszoros olimpiai bajnok versenyző mégsem akar rajthoz állni 1000 méteren, visszalépésre azonban nem volt lehetősége, mert akkor a szabályok alapján a többi versenyszámból is kizárták volna. Janics ezért választotta azt a megoldást, hogy beül a hajóba és felevez a többi versenyzővel, de végül szándékosan nem ér oda a rajthoz.

A férfi kajakosok között a délelőtti elő-, majd középfutamból egyformán másodikként továbbjutó Kucsera nagy küzdelemben utasította maga mögé riválisait.

Sáfrán testvérek - Mátyás és Mihály - kenu kettesben visszavágtak a két héttel ezelőtti Világkupán elszenvedett vereségért a Tóth Márton, Mike Róbert duónak. A június eleji Vk-n némi meglepetésre Tóthék nyerték a számot a pekingi olimpiát is megjárt Sáfránék előtt. A kajakpárosok küzdelmeiben a Gönczy Gábor, Kökény Roland, illetve a Szabó Gabriella, Csipes Tamara egység győzött.

A vasárnapig tartó HP-kupa - a Storcz Botond szövetségi kapitány által meghirdetett szabályok szerint - az olimpiai távú egyes és páros számok esetében egyaránt kvalifikál a jövő heti, brandenburgi Európa-bajnokságra és az augusztusi, dartmouth-i vb-re, a nem ötkarikás számokban pedig a kontinensviadalra. Az 1000 m férfi K-1 és C-1 olimpiai szám, a női K-1 nem.