Plovdivban vasárnap tartják meg a 9. férfi és a 8. női Európa-bajnokság sorsolását, majd hétfőn kezdődnek a 11 fordulós, svájci rendszerű viadalok. A férfiak mezőnyében Almási Zoltán a negyedik, a nőknél Hoang Thanh Trang a hetedik a rajtlistán.

Az első Európa-bajnokságot az olaszországi Saint Vincentben rendezték meg. A 120 résztvevő, a neves sakkozók távolmaradása miatt sokan borúlátóan ítélték meg a bajnokság jövőjét. Az orosz Pavel Tregubov győzött. Egy év múlva Ohridban csatáztak a férfiak és Polgár Judit, a nők versenyét Varsó rendezte meg. Az Eb-nek már komoly tétje volt, mert a női és férfi kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett részvételi jogot szerezni.

Az izraeli Emil Szutovszkij holtversenyben végzett az élen, párosmérkőzésen legyőzte az ukrán Ruszlan Ponomarjovot, és lett bajnok. Polgár Judit a győztesektől fél ponttal elmaradva lett holtversenyben harmadik, majd leszorult a dobogóról, mert a rájátszáson kikapott a grúz Zurab Azmaiparasvilitől. Világbajnoki résztvevő lett Gyimesi Zoltán is, Almási Zoltán a rájátszáson ezt nem tudta kiharcolni. Hetes holtversennyel zárult a női viadal, a román Christina Foisor lett a győztes.

2002-ben Bakuban a lengyel Bartlomiej Macieja ért elsőként a célba. Várnában hazai siker született, Antoaneta Sztefanova végzett az élen. Egyik viadalnak sem volt magyar résztvevője. Egy év múlva Isztambul volt a házigazdája mindkét bajnokságnak. Meglepetésre az erős mezőnyben a FIDE alelnöke, Zurab Azmaiparasvili győzött, Ruck Róbert feledhető teljesítményt nyújtott. A nők viadalán a svéd Pia Cramling holtverseny után lett bajnok, a litván Viktorija Cmilyte ellen nyerte meg a meccset.

Antalyában az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a boszniai Predrag Nikolic végzett az élen, Ivancsuk vehette át a bajnoknak járó kupát. Drezdában csatáztak a hölgyek, az orosz Alekszandra Kosztenjuk és a holland Peng viaskodását előbbi nyerte meg. 2005-ben Varsóban a férfiak viadalára került sor, a román Liviu-Dieter Nisipeanu diadalmaskodott, az azeri Tejmur Tadzsabov és az örmény Levon Aronjan előtt győzött.

Balogh Csaba a 21., Cao Sang a 27. helyen végzett, ami számukra Világkupán való részvétel jogát jelentett. A nők versenyét Kisinyovban rendezték meg. A 16 éves ukrán Katyerina Lahno és az orosz Nagyezsda Koszinveva versengése ukrán győzelmet hozott. Vajda Szidónia 47., Rudolf Anna az 59. lett a nagyon erős mezőnyben.

2006-ban Kusadasi mindkét bajnokságnak rendezője volt. Meglepetésként a horvát Zdenko Kozul végzett az élen, fél ponttal megelőzte Vaszilij Ivancsukot. Ismét teljesítette célkitűzését Balogh Csaba, 17. helyezésével továbbjutott a 2007-es Világkupára. A nőknél nagy hazai sikernek örültek a szervezők, Jekatyrina Atalik győzelmét ünnepelhették.

Tavaly Drezdában francia siker született, Vladiszlav Tkacsijev bírta idegekkel legjobban az élen előálló hetes holtverseny rájátszását. Szép számmal játszottak sakkozóink. Almási Zoltán fél ponttal ért el kevesebbet a győztesnél, 11. lett, és résztvevője a Világkupának, Héra Imre a 32. helyezése is végül kvótát ért. Ruck Róbertnek a nagy küzdelmek során megszerzett 7 pontja végül kevésnek bizonyult. Rekordot döntött a résztvevők száma, 402-en ültek sakkasztalhoz, és a 11 forduló során a párosításnak is döntő szerep jutott.

A nők viadalán az orosz Tatjana Koszinceva szenzációs eredménnyel győzött, 10 pontot szerzett, kétpontos előnnyel ért célba. Vajda Szidónia a 26., Rudolf Anna a 41. helyen végzett.

Anna nagymesteri normát teljesített.

Plovdivban az előzetes nevezés szerint 332-en indulnak a férfiak versenyén, 165-en neveztek a nők viadalára. Örvendetes, hogy sakkozóink közül is sokan játszanak, az olimpiai csapattagságra pályázók közül Berkes Ferenc és Gyimesi Zoltán nem méretteti meg magát.

A negyedik helyre rangsorolt Almási Zoltán mellett Balogh Csaba 2559 pontjával a 129., Cao Sang (2535) a 151., Czebe Attila (2517) a 177., Szabó Krisztián (2507) a 182., Bérczes Dávid (2453) a 215. a rendkívül erős mezőnyben. Huszonketten kvalifikálják magukat a 2009-es Világkupára.

A gondolkodási idő 90-90 perc az első 40 lépésre, majd 30-30 perc a játszma befejezéséig. Az első lépéstől kezdve még 30-30 másodpercet is kapnak a sakkozók.

100 ezer euró a bajnokság díjazása, a bajnok 15 ezer eurót kap, a második 10, a harmadik 8 ezer euróval gazdagodhat. Különdíjakat is osztanak majd.

A férfi Európa-bajnokság legnevesebb résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:
Szergej Movszeszjan (szlovák, 2695), Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2684), Andrej Volokityin (ukrán, 2684), Almási Zoltán (magyar, 2674), Vlagyimir Akopjan (örmény, 2673), Szergej Fedorcsuk (ukrán, 2671), Alekszander Motiljev (orosz, 2666), Viorel Bologan (moldáv, 2665), Kiril Georgijev (bolgár, 2665), Predrag Nikolic (boszniai, 2665), Artyom Tyimofejev (orosz, 2664), Zahar Efimenko (ukrán, 2660), Michael Roiz (izraeli, 2659), Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2658), Laurent Fressinet (2656), Alekszander Arescsenko (ukrán, 2650), Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2650)

A nők versenyét 40 ezer euróval díjazzák, a bajnok 6 ezer eurót kap, tizenhárman jutnak tovább. A mezőny meglepetése, hogy a legjobb orosz sakkozónők nem játszanak. A 2003-ban Európa-bajnokságot nyert svéd Pia Cramling a listavezető, 1 ponttal előzi meg a bolgár exvilágbajnoknőt, a 2002-ben Eb-t nyert Antoaneta Sztefanovát. Olimpiai csapatunk éltáblása, Hoang Thanh Trang hetedik a rangsorban. Vajda Szidónia (2413) a 25., Gara Anita (2331) a 63., Rudolf Anna (2302) a 72. a rajtlistán.