A kalapácsvető Pars Krisztián a hatodik helyen végzett a göteborgi atlétikai Európa-bajnokságon; a Dobó SE versenyzője 78,34 méterre repítette a szert. A győzelmet a fehérorosz Ivan Tyikhon szerezte meg 81,11-gyel.

Zsivoczky Attila még pénteken tízpróbában szerzett ezüstérme után a férfi kalapácsvetés szombat délutáni döntője is kínált éremesélyt számunkra, hiszen Pars Krisztián a negyedik helyen került be a döntőbe. A selejtezőben a finn Karjalainen dobta a legnagyobbat (79,00), mögötte az 1999-es világbajnok német Kobs (77,52), a kétszeres vb-aranyérmes, olimpiai ezüstérmes fehérorosz Tyikhon (77,21), majd Pars (77,20) következett. A Dobó SE 24 éves olimpiai ötödik helyezettje mögött végzett többek között a vb-ezüstérmes fehérorosz Gyevjatovszkij (76,87), a sydneyi olimpiai bajnok lengyel Ziólkowski (76,39) és a sydneyi ezüstérmes olasz Vizzoni (75,21).

Az idei világranglista is azt sejtette, hogy Pars harcban lesz a dobogós helyezésekért. Júliusban 81,35-re javította az egyéni csúcsát, ezzel a világranglistán az ötödik helyre került, s az Eb-döntő mezőnyéből szombatig csak Gyevjatovszkij (82,95) és Ziólkowski (82,31) dobott nagyobbat nála. A világbajnoki címvédő Tyikhon, aki tavaly 86,73-as eredményével csak egyetlen centivel maradt el Jurij Szedih húsz évvel ezelőtt felállított rekordjától, idén eddig nem igazán hívta fel a figyelmet magára, 80,34-gyel a világranglista tizedik helyén szerénykedett.

Tyikhon aztán a döntőben két 77 méter alatti dobás után harmadikra 81,11-re repítette a szert, s az élre is állt. Pars Krisztián az első kísérletét nagyon elrontotta, ez csak 38,33 méteres lett, a második sorozatban 75,60-at ért el, a harmadikban pedig 78,34-et, amivel az ötödik helyen biztosította a helyét a legjobb nyolc között. Három dobás után Tyikhon (81,11), Ziólkowski (78,97), Karjalainen (78,89), Gyevjatovszkij (78,55), Pars Krisztián (78,34), a szlovén Kozmus (78,18), Kobs (77,69), valamint a másik német, Esser (76,79) maradt versenyben.

Tyikhon után a negyedik sorozatban Gyevjatovszki is túljutott a nyolcvan méteren (80,76), majd Karjalainen úgyszintén (80,84); Pars sajnos forgás közben megcsúszott az esőtől vizes dobókörben és fenékre ült. Ötödikre a hálóba vágta a szert, hatodikra kilépett, vagyis nem tudott javítani. S végül visszacsúszott a hatodik helyre, mert Esser utolsó dobásával, 79,19-cel feljött a negyedik helyre. Az élboly tagjai nem javítottak, így Tyihon lett az Európa-bajnok, Karjalainen kapta az ezüst-, Gyevjatovszkij a bronzérmet.

Pars szerint jobb lett volna, ha a döntőt az eredeti időpontban, azaz péntek este megrendezik, de nem az esős időjárást okolta azért, hogy nem a várakozásnak megfelelően szerepelt. "Ezt én szúrtam el, nem szabad lazáskodni, én pedig az első dobást megpróbáltam könnyedebben venni" - mondta. "Oda kell tenni magamat az első pillanattól kezdve, rögtön az elején egy 77-78 méteres dobással kellett volna kezdeni. A hálóval azért gyűlt meg a bajom, mert az eső miatt nagyon gyors a kör, így előbb engedem el a kalapácsot."

Parsnak edzője, Németh Pál helyett - aki elutazott Pekingbe, az ifjúsági világbajnokságra - az 1999-ben Sevillában ezüstérmes Németh Zsolt - egyébként Haklits András trénere - adta a tanácsokat. "Zsolt is ugyanúgy észreveszi a technikai hibákat és tud segíteni. Nem tudom, mennyivel lett volna jobb, ha itt van Pali bácsi, talán ő ki tudott volna rántani a rossz sorozatból" - tette hozzá Pars.