A franciaországi Belfortban minden korábbi rekordot megdöntve több mint 1100 ifjú sakkozó csatázott 10 korcsoportban a világbajnokságon. A 19 fős csapatunkból Ignácz Mária a negyedik lett a 16 éves lányok mezőnyében, Szabó Krisztián hatodikként végzett a fiúk versenyében. Mostoha körülmények, naponta 200 kilométeres buszozás nehezítette meg versenyzőink életét. A legeredményesebben az oroszok szerepeltek: két arany, négy ezüst és egy bronzéremmel zárták szereplésüket.

A Balatonlellén, június 28. és július 7. között megrendezett Balázs-kupa Korcsoportos Bajnokság bajnokai képviselték hivatalosan a magyar színeket a világbajnokságon. A legjobbak számára kevés volt a felkészülési idő az újabb megméretésre, hiszen július 18. és 27. között, a korábbi versenynaptártól teljesen eltérő időpontban rendezték meg a viadalt. Már május végéig nevezni kellett indulóinkat, és ez nem kis komplikációkkal járt. Az egyes korcsoportok legjobbjait a rendezők vendégül látták, a nevezési és regisztrációs díjat a Magyar Sakkszövetség vállalta magára, csak éppen a "jogosult" résztvevők névsora alakult ki későn. Végül kilencen extra indulóként szerepeltek, ami jelentős anyagi forrásokat követelt a kluboktól, a szülőktől.

Az igazi meglepetés akkor érte delegációnkat, amikor a francia rendezők elfogadhatatlan minőségű szálláshelyet kínáltak. Az órákon át tartó alkudozás közepette a Magyar Sakkszövetségből is tiltakozó telefonok, e-mailek mentek. Végül a magyar csapatnak csak a verseny helyszínétől mintegy 90 kilométerre levő Besancon-ban találtak megfelelő elhelyezést. A felkészülés, a pihenés értékes óráit vesztették el reménységeink a naponkénti hosszas utazással, a dupla forduló napján reggel 7 órától éjfélig voltak talpon.

A békés hangulatúnak egyáltalán nem mondható rajtnál a gyerekek nagyon jól helytálltak, a fáradtság a hajrában, a kritikus pillanatokban mutatkozott meg. Legközelebb az éremszerzéshez a 16 éves lányok csoportjában Ignácz Mária állt, aki az utolsó fordulót a második helyen állva kezdte meg, de ki-ki meccset játszva sajnos sötéttel vesztett üzbég ellenfelével szemben. Hasonló korosztályban Szabó Krisztián érme is csak fél ponton múlott, a legnépesebb, 153 fős mezőnyben végül hatodik lett. A Magyar Sakkszövetség elnöksége augusztus 9-én megtartandó ülésén tárgyalja meg Korpics Zsolt csapatvezető jelentését, de már jelezte, hogy az Európai Sakkszövetség (ECU) göteborgi kongresszusán, és a FIDE, augusztusi drezdai kongresszusán is tiltakozik versenyzőinket ért méltánytalan bánásmód miatt.

A 11 fordulós svájci rendszerű világbajnokságon az orosz sakkozók szerepeltek a legeredményesebben, az aranyérmekent hét nemzet képviselői osztoztak, tizennégy ország reménységei szereztek érmet. A kiegyensúlyozott erőviszonyokat jellemezte, hogy öt korcsoportban csak a progresszív Bucholz-számítás döntött, az érmek sorsát is többször ez a - korántsem igazságos - számolgatás döntötte el. Az oroszok végül 2 arany, 4 ezüst és 1 bronzéremmel utazhattak haza, a grúzok a lányoknál taroltak, két arany, két ezüst mellett még egy bronzot is begyűjtöttek. A lengyeleknek ezúttal nem jutott a legfényesebb éremből, két ezüst és 3 bronzérem a termésük. Az indiai sakkozás két aranyéremmel ünnepelt, a szlovénoknak jól jött az idősebb Muzicsuk kislány "leigazolása", az amerikai és a vietnami delegáció is egy aranyérmet szerzett.