A Nemzetközi Sakkszövetség 2005. április 1-től érvényes ranglistája immár végleges, Garri Kaszparov 27 ponttal előzi meg az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot. Nem változott a további sorrend, Veszelin Topalov, Lékó Péter és Vlagyimir Kramnyik foglalja el a következő helyeket, kerekítéssel a világbajnoki döntősök 1-1 pontot "javultak". A hatodik helyre lépett előre Vaszilij Ivancsuk. Az előlistán a FIDE iroda "elfelejtette" elszámolni az ukrán olimpiai bajnok decemberi, meridai eredményét, ahol 18 pontot nyert. Az angol Michael Adams így a hetedik, Polgár Judit pedig nyolcadik a rangsorban. Az első huszonötben nyolc orosz, három ukrán, két-két magyar, francia és örmény sakkozó található.

A december-februári versenyidőszakban igen aktívak voltak a szupernagymesterek, kevés kivétellel két-két tornán játszottak. A világranglistát vezető Garri Kaszparov linaresi tornagyőzelme után bejelentette visszavonulását az aktív sakkozástól, így az orosz exvilágbajnok 2812 ponttal fejezte be pályafutását.

A második helyezett Viswanathan Anandot hét pontra megközelítette Veszelin Topalov. Eddigi pályafutása legmagasabb Élő-pontszámával a negyedik Lékó Péter, egy év alatt 22 pontot szerzett, Wijk aan Zee-i első helyével 15 pontot nyert, Linaresben egyet vesztett.

Már csak az ötödik Vlagyimir Kramnyik, 17 ponttal lett szegényebb. Bravúros szerepléssel a top 10-ben Vaszilij Ivancsuk, az olimpiai bajnokságot nyert ukrán válogatott éltáblása, Európa-bajnok, 28 pontot nyert a januári listához képest, hat helyet javított.

Az angol Michael Adams helyezése nem változott, két szuperversenyén négy pontot vesztett. Egy helyet javított Polgár Judit, remekül sikerült a szülés utáni visszatérése, Wijk aan Zee-ben négy pontot nyert. A francia Etienne Bacrot immár a kilencedik, 16 pontot kasszírozott, az orosz Peter Szvidler éppen befér a tízbe, tíz pontot vesztett. Az élcsoportból Alekszandr Morozevics járt a legrosszabbul, 24 pontja bánta a januári botlását, két listán 41 ponttal lett "szegényebb".

Visszatért a 2700 Élő-pontos klubba az izraeli Borisz Gelfand, elérte az álomhatárt az örmény Vlagyimir Akopjan. A sokáig inaktív amerikai Gata Kamsky ismét sakktáblához ült, 17 pontot vesztett korábbi pontszámából. Folyamatosan csökken az ukrán exvilágbajnok, Ruszlan Ponomarjov pontjainak száma és romlik helyezése. Először a legjobb huszonötben az orosz Alekszandr Motylev. A top 100-ban még két magyar nagymester található, Almási Zoltán 2628-cal a 81., Berkes Ferenc 2617/tel a 97. a rangsorban.

Immár végleges a szófiai, május 11. és 22. közötti szuperverseny mezőnye. A 20-as kategóriájú, 2747-es Élő-pontátlagú, hat résztvevős, kétfordulós viadalon Anand (2785), Topalov (2778), Kramnyik (2753), Adams (2737), Polgár Judit (2732) és Ponomarjov (2695) játszik.