Az elmúlt öt alkalommal győztes amerikai Lance Armstrong nyerte a francia országúti kerékpáros körverseny, a Tour de France 13. szakaszát, de az összetettben élen állónak járó sárga trikót továbbra is a francia Thomas Voeckler viselheti, mivel hősies versenyzésével 22 másodpercet megőrzött több mint ötperces előnyéből a "királyetapon".

A Lannemezan és Plateau de Beille közötti 205,5 km-es szakasz során hét hegy várt a mezőnyre, köztük két első és egy kiemelt kategóriás, ráadásul utóbbin volt a befutó.

Az esélyesek az utolsó, 15,9 km hosszú, átlagosan 7,8 százalékos meredekségű emelkedőt együtt kezdték meg, sőt a mintegy harmincfős élbolyban ott volt Voeckler is, aki ugyan több kaptatón is lemaradt, de a lejtőkön és a sík részeken mindig felzárkózott.

A forgatókönyv szinte semmit nem változott a pénteki hegyi szakaszhoz képest, ugyanis Armstrongnak ezúttal sem kellett támadnia ahhoz, hogy a legnagyobb riválisának tartott, 1997-ben bajnok német Jan Ullrich lemaradjon. A US Postal kapitánya által diktált tempót egyedül az előző nap diadalmaskodó olasz Ivan Basso bírta. Az utolsó nyolc kilométert együtt tették meg, de ezúttal Armstrong lehajrázta a CSC versenyzőjét.

Voeckler hatalmas akaraterejének köszönhetően több hegyi specialistát megelőzve, 4:42 perccel a győztes duó mögött ért célba, így a két pireneusi szakasz után is ő birtokolja a sárga trikót.

Az idei viadal legnehezebb etapja során több kitűnő kerekes is feladta a további küzdelmet: a végső sikerre is esélyesnek tartott amerikai Tyler Hamilton mellett, a spanyol hegyimenő Haimar Zubeldia, valamint az orosz Gyenyisz Mencsov sem ért célba.