Tripoliban, a világbajnokság nyolcaddöntőjében Almási Zoltán elvesztette a második játszmát. Az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov 2-0-s győzelemmel jutott a negyeddöntőbe, ahol az orosz Alekszander Griscsukkal mérkőzik meg. A bolgár Veszelin Topalov, az angol Michael Adams és az örmény Vlagyimir Akopjan könnyen vette a negyedik akadályt is. A rangidős szlovén Alekszander Beljavszkij nehezen adta meg magát, a kiemeltek közül a román Liviu Nisipianu és az orosz Alekszej Drejev "vérzett el". A legfiatalabb negyeddöntős a 17 éves Tejmur Radzsabov, az azeri sakkozó harmadszor "pótvizsgázott" sikerrel.

Az 1997-es groningeni világbajnokságon Almási Zoltán a nyolcaddöntőben az indiai Viswanathan Anandtól szenvedett 2-0-s vereséget. Nagymesterünk az első partiban kitűnően állt, nyerőesélyes állásban hibázott. A forgatókönyv hét év elteltével megismétlődött, Almási az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov elleni párharcában az első játszmában gyalogelőnyt szerzett, komoly nyerőesélyei voltak, amikor egy taktikai elnézéssel romba döntötte saját álmait. A balszerencsés vereség után már nem lehettek komoly reményei. Sötéttel nem húzhatta meg kedvenc e5-jét, a spanyol megnyitás minden apró rezdülését ismeri, csak éppen világos kiölheti a fantáziát a pozícióból.

Nagymesterünk hosszas tűnődés után a szicíliai védelem Paulsen változatának egy ritkább elágazására szavazott. Sötétnek nincs baja, ha hozzájut a d7-d5 felszabadító lépéshez, de a kiegyenlítés ezúttal kevés az üdvösséghez. Almási Zoli kockáztatott, időzavarban minőséget áldozott, de mindez kevés volt, Kaszimdzsanov kivédte a fenyegetéseit és kettős győzelemmel jutott a negyeddöntőbe. Nagymesterünk három mérkőzést sikerrel vívott meg. A katari Al-Modihkival szemben nyert, a spanyol Francisco Vallejo Pons ellen sikerrel bírta a rájátszás izgalmait. Remek teljesítménnyel győzte le a 12. kiemelt Ye Jiangchuant, Kaszimdzsanov ellen a 41.Hd4 húzás végzetesnek bizonyult.

Biztosan menetel a bolgár Veszelin Topalov, az angol Michael Adams és az örmény Vlagyimir Akopjan. Ők hárman eddig könnyedén vették az akadályokat, nem kellett egyszer sem "pótvizsgázniuk". Topalov remekül érzi magát a bonyolult pozíciókban, s ezt ismét bizonyította. A horvát Zdenko Kozul a világbajnokság egyik meglepetésembere volt, de az első kiemelttől nagy harcban vereséget szenvedett. Szép áldozattal remizhetett volna örökös sakkal, megpróbálta a lehetetlent, a végjátékban világos szabadgyalogja gyorsabb volt. Topalov az eddig lejátszott nyolc partijából hetet nyert meg.

Adams harmadik meccsén győzött 1,5-0,5-re, az ő mérlege is kitűnő, öt győzelem és három döntetlen. Az 1999-es világbajnokságon az orosz Alekszander Halifmantól a döntőben vereséget szenvedő Vlagyimir Akopjan jó formában játszik. Az örmények legjobbja is harmadszor nyert 1,5-0,5-re. A negyedik kiemelt Alekszander Griscsuk 2000-ben Újdelhiben az elődöntőig jutott, Alekszej Shirovtól kapott ki. Tripoliban már figyelnek rá, s ez meg is látszik eredményén, másodszor tudta csak a villámpartikban lebirkózni ellenfelét. Kötélből vannak az idegei a 17 éves Tejmur Radzsabovnak. Nagyon bízik magában, már harmadszor harcolta ki rájátszásban a továbbjutást.

Két előkelően rangsorolt nagymesternek állították pirosra a szemafort. A nyolcadik kiemelt román Liviu Nisipianu joggal bosszankodhat, hogy a rapid rájátszásban hiába szerzett vezetést, bástyavégjátékban Andrej Harlov egyenlített, majd két remi után a sorsolás az orosz nagymesternek kedvezett, sötéttel játszhatta a "hirtelen halál" partit. Nisipianunak nyernie kellett volna a továbbjutáshoz, az erőszakoskodása vereségéhez vezetett. Messze várakozáson felül szerepel az 58. helyre rangsorolt Lenier Dominguez. A 20 éves kubai nagymester az egyetlen a 124 résztvevő közül, aki az első parti elvesztése után ki tudta harcolni a rájátszást. Az első fordulóban az orosz Ernesto Inarkijevvel szemben tudott fordítani, a második körben Vlagyimir Kramnyik egyik szekundánsát, Vlagyimir Malahovot győzte le, hat döntetlen után a "hirtelen halál" parti megnyerésével. Immár harmadik orosz ellenfelét kényszerítette kapitulációra, a rutinos Alekszej Drejev nem bírt az ifjú titánnal.

A nyolcaddöntő eredményei:
Kozul (horvát, 2627, 49) - Topalov (bolgár, 2737, 1) 0 - 2
Szmirnov (orosz, 2601, 66) - Radzsabov (azeri, 2670, 18) 2,5 - 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)
Nakamura (amerikai, 2580, 83) - Adams (angol, 2731, 3) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Griscsuk (orosz, 2719, 4) - Beljavszkij (szlovén, 2667, 20) 3,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0, döntetlen)
Almási (2631, 44) - Kaszimdzsanov (üzbég, 2652, 28) 0 - 2
Kraszenkow (lengyel, 2609, 59) - Akopjan (örmény, 2689, 11) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Drejev (orosz, 2689, 10) - Dominguez (kubai, 2612, 58) 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)
Nisipianu (román, 2692, 8) - Harlov (orosz, 2622, 51) 3 - 4 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0, 0 - 1, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)