Monte-Carlóban, a 13. Amber-verseny hatodik fordulójában Lékó Péter kettős győzelmet aratott a spanyol Francisco Vallejo Pons ellen, és feljött a harmadik helyre. A torna egyik csúcsrangadóján Viswanathan Anand 1,5-0,5-re legyőzte Vlagyimir Kramnyikot. Az indiai exvilágbajnok az orosz Jevgenyij Barejev társaságában félpontos előnnyel vezeti a 12 fős mezőnyt. A forduló érdekességeként valamennyi rapid játszma döntéssel végződött. Lékó a hetedik játéknapon a holland Loek Van Welyvel mérkőzik meg.

Nincs már veretlen a sakkvilág ászainak Monte-Carlói csúcstalálkozóján. A 13. Amber-verseny egyik legnagyobb érdeklődéssel várt párharca, a világranglista második és harmadik helyezett, az orosz világbajnok, Vlagyimir Kramnyik, és az indiai exvilágbajnok páros mérkőzése Viswanathan Anand 1,5-0,5-ös győzelmével fejeződött be. A két sakkfenomén egymás ellen először az 1989-es GMA versenyen játszott, s azóta még 101 játszmában küzdött meg. A mérleg Anand számára volt kedvezőbb, 14 partit megnyert, 12-öt elvesztett 76 döntetlen mellett. Felejthetetlen csatákat vívtak a szuperversenyeken, rapid versenyeken és páros mérkőzéseken. A tavalyi rapid világbajnokságon is ketten játszották a döntőt, Anand 1,5-0,5-re nyert. Az Amber-versenyen kilencszer játszottak együtt, a 18 játszmából mindketten négy-négy partit nyertek meg.

A "vak" játszmában a világossal játszó Kramnyik a szicíliai védelem schweningeni változatában túlzottan is békés hangulatban sakkozott, és már a 18. lépésben lépésismétléses döntetlen született. Az interneten közzétett fényképen láthattuk, hogy a parti után már sakktábla mellett jó hangulatban elemeztek együtt. Anand a rapid összecsapásra eredeti taktikát dolgozott ki, vezérszárnyi játékra összpontosított, s ennek ellenszerét Kramnyik nem találta. A világos nehézüteg felvonult a félig nyílt b vonalon, a gyenge d6 gyalogos pedig elhullott. Az előny érvényesítésében "villámkezű" Vishy nem hibázott, s boldogan fogadhatta Kramnyik gratulációját. Anand változatlanul holtversenyben első, de ezúttal az orosz Jevgenyij Barejev a társa.

Remek hangulatban zárta a hatodik napot Lékó Péter is. Szerencsére gyorsan túltette magát az ötödik fordulóban elszenvedett kettős vereségéért. Különösen meggyőző volt teljesítménnyel kopogtatta meg a spanyol Vallejo Pons francia védelmét. A rapid műfajban pedig megcsillogtatta technikáját, ellenfele nem is sejtette, hogy a vezércsere után mekkora erőre kap nagymesterünk futópárja. A jobb gyalogszerkezet döntőnek bizonyult, s a 2-0-s győzelemmel Péter feljött a harmadik helyre.

Barejev kétszer is nyert a spanyol Alekszej Shirov ellen, aki egylépéses nyerést hagyott ki a "vak" partiban, a másodikban már nem volt esélye. Remek csatát vívott az orosz Peter Szvidler és Borisz Gelfand. Az első ütközetben a világranglistán április 1-ig még negyedik Szvidler állt közelebb a győzelemhez, de végül Gelfand pontos védekezéssel megmentette a fél pontot. A második játszmájuk igen fordulatos volt, az izraeli sakkozónak is voltak esélyei, de végül a gyors minőségnyerés megpecsételte a sorsát, Szvidler szabadgyalogjai akadálytalanul robogtak előre.

Vaszilij Ivancsuk a skót megnyitással meglepte Veszelin Topalovot, a bolgár sakkozó elmulasztotta jó védekezést, kiskombináció döntött az ukrán nagymester javára. Ivancsuk felbuzdult a Pirc védelemmel Péter ellen aratott győzelmén, s ismét megjátszotta. A parti azonban egykapus lett, Topalov lépésről-lépésre fokozta előnyét, majd kiskombinációval kényszerítette feladásra ukrán ellenfelét. Loek Van Wely a forduló meglepetéseként kalandos meccsen vereséget mért Alekszander Morozevicsre. A hatodik játéknap érdekességeként valamennyi rapid játszma eldőlt!

A hatodik forduló eredményei:
"Vak" játszmák:
Lékó (magyar, 2722) - Vallejo Pons (spanyol, 2663) 1 - 0 (Francia védelem, 37)
Morozevics (orosz, 2732) - Van Wely (holland, 2619) döntetlen (Szicíliai védelem,
Kramnyik (orosz, 2777) - Anand (indiai, 2766) döntetlen (Szicíliai védelem, 18)
Gelfand (izraeli, 2709) - Szvidler (orosz, 2747) döntetlen (Grünfeld védelem, 70)
Ivancsuk (ukrán, 2716) - Topalov (bolgár, 2716) 1 - 0 (Skót megnyitás, 48)
Shirov (spanyol, 2736) - Barejev (orosz, 2714) 0 - 1 (Francia védelem, 65)

Rapid játszmák:
Vallejo Pons (spanyol, 2663) - Lékó (magyar, 2722) 0 - 1 (Vezérindiai védelem, 47)
Van Wely (holland, 2619) - Morozevics (orosz, 2732) 1 - 0 (Albin ellencsel, 41)
Anand (indiai, 2766) - Kramnyik (orosz, 2777) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 43)
Szvidler (orosz, 2747) - Gelfand (izraeli, 2709) 1 - 0 (Spanyol négyeshuszárjáték, 53)
Topalov (bolgár, 2735) - Ivancsuk (ukrán, 2716) 1 - 0 (Pirc védelem, 43)
Barejev (orosz, 2714) - Shirov (spanyol, 2736) 1 - 0 (Katalán megnyitás, 35)