A Nemzetközi Sakkszövetség megjelentette a július 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján összeállított világranglistát. A fölényesen vezető ex-világbajnok Garri Kaszparov az elmúlt három hónapban egyetlen versenyen sem szerepelt, így pontszáma változatlan, 2830. A klasszikus sakkozás világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik két partiból két pontot vesztett, már csak 11 ponttal előzi meg a FIDE ex-világbajnokát, Viswanathan Anandot. Lékó Péter 7 ponttal szegényebb lett, de megtartotta negyedik helyét. Polgár Judit három pontot nyert, a 11. a listán. Az időszak legeredményesebb nagymestere, a 19 éves Alekszander Griscsuk a hatodik helyre száguldott előre.

Az Élő-pontok alapján összeállított világranglista legjobb húsz rangsorában kevés változás történt. Az első tízben két új név található, két orosz nagymester, Alekszander Griscsuk és Peter Szvidler javított helyezésén. Az ex-világbajnok Garri Kaszparov egyetlen értékelhető partit sem játszott, így változatlan pontszámmal, immár 45 pontos előnnyel vezeti a rangsort. Vlagyimir Kramnyik két partiban szerepelt a francia kupában, a NAO Chess csapatában, két pontot vesztett, 2785-tel a második. A klasszikus sakkozás világbajnoka azonban már csak 11 ponttal előzi meg Viswanathan Anandot. Első számú nagymesterünk, Lékó Péter a világbajnoki döntőre való felkészülési versenynek tekintett budapesti Tehetség és Kurázsi tornán hét pontot vesztett, de megtartotta az előkelő negyedik helyezését.

Az elmúlt időszak legnagyobb nyertese a 19 éves Alekszander Griscsuk. Az orosz nagymester igen aktív volt, sűrűn vállalta a megmérettetést, s pontszámának jelentős növekedése azt mutatja, hogy sikeres periódust zárt. A FIDE iroda ezúttal nagyon gyors volt, mert a törökországi Európa-bajnokság eredményeit is elszámolta. Griscsuk a hatodik helyre robogott előre, Peter Szvidler három helyezést javított, 10 pontot kasszírozott. Polgár Judit a budapesti verseny második helyével 3 pontot szerzett, mégis kikerült az első tízből, 11. a listán. A FIDE világbajnoka, Ruszlan Ponomarjov már csak 12, az 1999-es Las Vegas-i világbajnokság győztese, Alekszander Halifman a 24. helyen található. Még sohasem volt tagja a 2700 pontosok klubjának a grúz Zurab Azmaiparasvili, 24 pontot szerzett, Európa-bajnoki címe, Silivriben mutatott játéka szépen kamatozott. A legjobb húszból a holland Ivan Szokolov volt a legszorgalmasabb, 57 játszmáját számolták el, 16 pont a jutalma. Almási Zoltán gyengébb időszakot zárt, a magyar bajnokságon elért sikere nem kárpótolhatta őt a budapesti kudarcért, a Bundesligában, illetve az osztrák csapatbajnokságon sem remekelt. Bajnokunk 39 partit játszott, 2655 pontjával jelenleg csak a 37., 12 helyet rontott és 21 pontot vesztett. Javított Ács Péter, aki a legújabb listán a 2606 ponttal a 100.