New Yorkban a világranglistát vezető Garri Kaszparov és a Deep Junior számítógépes program mérkőzése döntetlennel fejeződött be. A páros mérkőzés hatodik játszmájában Kaszparov meglepetésre elfogadta a Deep Junior döntetlen ajánlatát, így az egyik legjobb program 3-3-at ért el az exvilágbajnok ellen. Kaszparov minőséget áldozott, esélyes állásban kötött békét. A meccsen négy parti lett remi, Kaszparov győzelemmel kezdett, majd a harmadik összecsapást túlerőltette. A döntetlen eredmény a Deep Junior egyértelmű sikere, Kaszparov játékáért összesen 750 ezer dollárt kasszírozott.

Váratlan befejezést hozott az ember és a gép hatjátszmás összecsapása, a Deep Junior program kezelői kijátszatlan állásban, a 28. lépésben döntetlent ajánlottak, amit Garri Kaszparov általános megdöbbenésre elfogadott. A világranglistát vezető Kaszparov a meccs során először játszott Najdorf-változatot, a program pedig nem vállalta a bonyolult pozíciókhoz vezető folytatásokat. Kaszparov gond nélkül rendezhette figuráit, míg a program nehezen megfejthető lépéseket tett.

A hosszasan előkészített minőségáldozat eldördült, s mindenki azt várta, hogy az exvilágbajnok végül felülkerekedik. A Deep Junior kezelői nagyon jót „húztak”, remit ajánlottak, amit Kaszparov elfogadott. Kaszparov játéka egy kis csalódás volt, viharosan, győzelemmel kezdett, majd a második partiban is megcsodálhattuk bátor minőségáldozatát, elsietett vezérsakkal nyerést hagyott ki. Túlerőltette a harmadik játszmát, örökös sakk helyett vesztett. Kaszparov a negyedik játszmában nehéz küzdelemben harcolta ki a remit, majd az ötödikben engedélyezett egy remihez vezető tisztáldozatot.

Kaszparovra rövidesen nagy kihívás vár, február 22-től Linaresben Kramnyik, Anand, Lékó Péter, Ponomarjov, Vallejo Pons és Radzsabov társaságában kétfordulós szuperversenyen játszik. Nem adott sokat ki magából, anyagilag igen jól járt. A Nemzetközi Sakkszövetség által is támogatott mérkőzésen játékáért 500 ezer dollárt kapott, és a díj felét, tehát 750 ezer dollárt kasszírozott. A Deep Junior program iránt pedig megnő a kereslet…

Garri Kaszparov (orosz, 2847) - Deep Junior (izreli) 3 - 3 ( 1 - 0, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

DEEP JUNIOR - Kaszparov (2847)
Szicíliai védelem

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hf6 5.Hc3 a6

Kaszparov a páros mérkőzés során először játssza kedvenc Najdorf-változatát. A döntetlen eredménnyel elégedett Deep Junior szekundánsok sajnos nem vállalják az igazán bonyolult folytatásokat.

6.Fe2 e5 7.Hb3 Fe7 8.0-0 0-0 9.Kh1 Fd7 10.Fe3 Fc6 11.Ff3

Az Enciklopédia 11.Hd5 Hbd7 12.f3 Hxd5 13.exd5 Fa4 14.Vd2 h6 15.Vb4 Fxb3 16.axb3 Vc7 17.c3 Fg5 partit említi, Oll-Wojtkijewicz, Talllin 1998, egyenlő játékkal.

11...Hbd7 12.a4 b6 13.Vd3 Fb7 14.h3

A Deep Junior meglehetősen furákat húz, aktív akciót nem kezdeményez, átengedi a terepet Kaszparovnak. Az exvilágbajnok keresi a tervet, hogy miként lehetne a világos állást megbontani.

14...Bc8 15.Bad1 h6 16.Bfe1 Vc7 17.g3 Bfd8 18.Kh2 Be8 19.Be2 Vc4 20.Vxc4 Bxc4 21.Hd2 Bc7 22.Fg2 Bec8 23.Hb3

Csúnya, de jobb lépés lett volna 23.Hdb1, kiküszöbölve a fenyegető minőségáldozatot.

23...Bxc3! 24.bxc3 Fxe4 25.Fc1 Fxg2 26.Kxg2 Bxc3 27.Fa3 He8 28.f4

Kaszparovnak bőséges ellenértéke van az áldozott minőségért, 28...f6-tal bevédhetné a centrumot és fokozatosan előkészíthetné királyának centralizálását. Világos csak várakozhatott volna, hogy a világranglistát vezető exvilágbajnok miként tud megbirkózni a technikai feladattal. A Deep Junior kezelője a 28.f4 lépés megtételével egyidejűleg döntetlent ajánlott, s általános megdöbbenésre Kaszparov az ajánlatot elfogadta. A páros mérkőzés így 3-3-mal ért véget.