A várt éremszerzéssel ugyan, mégis hatalmas magyar bravúrral kezdődött a berlini úszó-Eb döntőinek sora: Risztov Éva alig több, mint egy másodperccel lett 400 vegyesen második a szám olimpiai, világ- és Európa-bajnok világcsúcstartója, az ukrán Jana Klocskova mögött.
Forrás: EPA
Risztov: "Én első leszek, azért fogok edzeni!"
Fotó: Epa

"Nagyon-nagyon elégedett vagyok Risztov Éva teljesítményével, minden elismerést megérdemel - mondta Kiss László, az úszó-válogatott szövetségi kapitánya. "A döntőben jelentősen javított délelőtti eredményén, s megdöntötte Egerszegi 1992-es országos csúcsát. Éva fiatal, az olimpiáig még javulni tud mellen és háton. Klocskova egyelőre jobb nála."

"Nem fogom fel tragédiának azt, ami történt, de én nem szeretek veszíteni" - mondta Risztov Éva, majd hozzátette: "Én első leszek, azért fogok edzeni!" A tizenhét éves versenyző nagyon határozottan nyilatkozott, miután hat másodpercet javítva eddigi legjobb eredményén az első magyar úszóérmet nyerte az Eb-n. "Egész évben erre készültem, veszítenivalóm nem volt, győzelmi reményekkel álltam fel a startkőre. A berlini eredmény, a látványos javulás plusz erőt ad a jövőt illetően."

Az olimpiai bajnok s Berlinben is győztes ukrán Klocskova azt mondta, hogy Risztov Évából lehet az egyik legkomolyabb vetélytársa az elkövetkezendő években, így az athéni olimpián is, ha ilyen ütemben fejlődik.

A férfi mellúszók is kitettek magukért: a 34 esztendős Güttler Károly legszebb napjait idézte, s 1:01.39-cel ötödikként, a húszesztendős egri Flaskay Mihály 1:01.92-vel hatodikként biztosította a helyét a keddi fináléban. A legjobb időt a világcsúcstartó orosz Szludnov úszta (1:00.65 p).

Az első berlini arany egyébként a 24 éves olasz Emiliano Brembillának jutott 400 gyorson: valósággal bérletet vett a kontinentális elsőségre, miután ő nyerte ezt a számot 1997-ben Sevillában és 2000-ben Helsinkiben is, csak 1999-ben Isztambulban szorult a második helyre a brit Palmer mögött. Most is, mint öt éve, simán verte a 3:43.40-es Európa-csúcsot tartó honfitársát, Rosolinót.