A korcsoportos nemzeti sakkbajnokságot a Miskolc Város Sakkozó Ifjúságáért Alapítvány rendezte meg. A rendezés jogát pályázat útján elnyert alapítvány Miskolc-egyetemvárosban sikeres versenyt szervezett. Az öt-öt leány és fiú korcsoportban ifjúsági sakkozásunk 281 résztvevője versengett a bajnoki címekért, a korcsoportos világversenyeken való részvétel jogáért s a minél jobb helyezésekért.

Ifjúsági sakkozásunk hagyományos seregszemléjének először volt házigazdája Miskolc. A Miskolc Város Sakkozó Ifjúságáért Alapítvány nagyszerű pályázattal nyerte el a korcsoportos bajnokság megrendezésének jogát.

Az egyes korcsoportok bajnokai képviselik a magyar sakkozást a krétai világbajnokságon, a második helyezettek Peniscolán (Spanyolország), az Európa-bajnokságon szerepelnek. A tavalyi esztendő ifjúsági sakkozásunk számára fényes sikereket hozott, Ács Péter junior világbajnoki címet szerzett. Erdős Viktor a korcsoportos világbajnokságon a 14 évesek mezőnyében nyert világbajnoki címet, Fodor Tamás a 10 évesek mezőnyében diadalmaskodott, Gonda László a 14 éveseknél bronzérmes lett.

Az egyes korcsoportok versenyében kevés meglepetés született, az esélyesek itt-ott hullámzó teljesítménnyel, de az élen végeztek. A kilencfordulós svájci rendszerű viadalon kiemelkedően szerepelt a 18 éves fiúknál a nagykanizsai Flumbort András, mindössze fél pontot hullajtott el. Gond nélkül ünnepelhette újabb bajnoki címét a 12 éves leányoknál Ignácz Mária. A fiúknál korcsoportot váltva a világbajnok Fodor Tamás csak második lett, de ne felejtsük el, hogy tavaly a bajnokságról egy hetedik hellyel a zsebében utazott Oropesa del Maarba. (A szabályok szerint a bajnokok a rendező ország költségein játszanak, de extra helyeket is biztosítanak, ekkor már a tetemes részvételi költségek a versenyzőket terhelik.)

Nagy csata dúlt a bajnokság egyik fénypontjának számító 14 éves fiúk mezőnyében. Élő-pontszáma alapján a legesélyesebb Boros Dénes ötös nyerősorozattal kezdett, de a rangadót Gonda Lászlóval szemben drámai csatában elbukta. Gonda kicsit bukdácsolt, rendszeresen meggyűlt a baja a gondolkodási idővel, de megbirkózott a feladattal. Taroltak a paksiak a 16 éves korcsoportban, Papp Gábor csak örülhetett annak, hogy Erdős Viktor már biztos résztvevőként más versenyen játszott, Tóth Lili kezdeti bizonytalankodás után megvédte bajnoki címét.

Nagy küzdelem után dőlt el a 10 éves fiúk versenye, az ötös nyerősorozattal induló Szabó Leon a hetedi körben rangadót vesztett. Bajnoki címét a váci Prohászka Péternek is köszönhette, aki sötéttel győzte le a záró fordulóban Istvanovszky Martint. A Miskolci Sakkiskola így ritka szép sikert ünnepelhetett, bajnoki címet és ezüstérmet szereztek.

A bajnokság lebonyolításának egyik sarkalatos pontja volt az időbeosztás. A résztvevők közül sokan már a FIDE időbeosztása szerint versenyeznek, a lépésenként kapott 30 másodperces bónuszidő mellett. A hagyományos sakkórával lebonyolított tornán azonban sokaknak meggyűlt a bajuk a rohanó órával, hogy miként osszák be idejüket. A teljes játszmára kapott két óra többeknek túl sok, másoknak túl kevés volt. A FIDE novemberi bledi kongresszusi remélhetőleg végre pontot tesz az áldatlan vita végére, milyen órával és milyen időbeosztással kell a versenyeket megrendezni.