Egészen egyedülálló bravúrt hajtott végre Wayne Ferreira az ausztrál nyílt teniszbajnokságon. Az egykoron rendkívüli tehetségnek tartott dél-afrikai játékos teljesen kilátástalan helyzetből, 4-6, 4-6, 1-5-ről győzött a horvát Ljubicic ellen, így bejutott a legjobb 16 közé. A nyolcadik kiemelt Pete Sampras szintén nagy csatában verte a francia Escudét.

Az Australian Openen 11. alkalommal rajthoz álló Ferreira eddigi legnagyobb sikerét 1992-ben érte az év elő Grand Slam-tornáján, akkor az elődöntőig jutott. Most még nem tart itt, de kétségkívül olyan mérkőzést produkált a második számú horvát játékosnak számító Ljubicic ellen, amelyre évek múlva is emlékezni fogunk.

A két játékos 3 óra 42 percen keresztül tartó ötjátszmás mérkőzésen gyilkolta egymást, illetve eleinte a kevéssé ismert horvát játékos a dél-afrikait. Amikor az élete eddigi legjobb Grand Slam-szereplését produkáló horvát teniszező megnyerte az első két szettet, majd a harmadikban már 5-1-re vezetett, nem akadt ember, aki egy fabatkát is adott volna Ferreira sikeréért.

A rutinos dél-afrikai azonban felállt a padlóról, és a teljesen reménytelennek tűnő helyzetből is kicsikarta a rövidítést a mindössze három éve a profik táborába tartozó fiatal horvát ellen. A tie-breakben aztán felülkerekedett a rutin, és Ferreira szépített, majd két további öldöklő játszmában (a döntő szettet 7:5-re nyerve) felülkerekedett a végig rendkívül szívósan küzdő ellenfelén.

Ehhez hasonló szenzációt keveset jegyzett fel a tenisztörténelem, a legemlékezetesebb talán Jimmy Connors bravúrja volt, aki az 1987-es wimbledoni nyílt bajnokság nyolcaddöntőjében 1-6, 1-6, 1-4-ről győzött a svéd Mikael Penfors ellen.

A hölgyek versenyében nem született különösebb meglepetés, egyedül Jennifer Capriati a görög Danilidu elleni játszmavesztése borzolta kicsit a kedélyeket.

férfi egyes:
Sampras (amerikai, 8.)-Escudé (francia, 30.) 7:6 (7-5), 5:7, 6:4, 6:7 (6-8), 6:3
Federer (svájci, 11.) - Schüttler (német) 7:6 (8-6), 7:6 (7-5), 6:4
Lapentti (ecuadori, 23.) - Gaudio (argentin) 4:6, 5:7, 6:4, 6:2, 6:4
Rios (chilei) - A. Martin (spanyol) 6:4, 6:3, 7:6 (7-3)
Szafin (orosz, 9.) - Juzsnyij (orosz) 6:4, 6:4, 6:4
Costa (spanyol) - Pavel (román, 25.) 7:6 (7-4), 6:4, 6:4
Haas (német), 7.) - Martin (amerikai) 6:7 (8:10), 6:3, 3:6, 6:4, 6:1
Ferreira (dél-afrikai) - Ljubicic (horvát) 4:6, 4:6, 7:6 (7-3), 6:3, 7:5