Óva int a horribilis árú jegyektől az UEFA

Vágólapra másolva!
A fogyasztóvédők szerint a foci-Eb első négy napján több ezer eurós kárt okoztak a magyar szurkolóknak a kamu belépőjegyek. Bár hivalatosan már minden mérkőzésre elfogytak a jegyek, több utazási iroda és internetes oldal még most is többszörös áron kínál belépőket, leginkább a döntőre. Az Eb szervezői az [origo]-val azt közölték: senkivel nem szerződtek jegyárusításra, így nem ajánlják, hogy bárki is az intenetről vagy utazási irodáktól vásároljon.
Vágólapra másolva!

Szerdáig több ezer euró értékben adtak el magyar állampolgároknak nem létező jegyeket a foci-Eb-re - mondta az [origo]-nak Morvay György, az Európai Fogyasztói Központ magyarországi igazgatója. A hoppon maradt vásárlók az interneten keresztül fizettek a jegyekért, amiket aztán nem kaptak meg. Morvay szerint a károsultak száma várhatóan növekedni fog. A fogyasztóvédők ugyanis több olyan bejelentést kapnak, amiben a vásárlók jelzik, a pár nap múlva kezdődő meccsekre már kifizették a jegyek árát, az árusító céget azonban nem lehet elérni.

Kamu jegy

Így jártak például azok, akik a www.official-ticket.com weboldalról próbáltak jegyet venni. (A honlap az [origo] egyik korábbi cikkéről is elérhető volt, ezt a fogyasztóvédők jelzése után eltávolítottuk.) Morvay szerint több magyar vásárló a weboldalon keresztül hiába fizetett például a vasárnapi horvát-osztrák meccsért, jegyet végül nem kaptak. Becsey Zsolt fideszes EP-képviselő az RTL Klub híradójának számolt be arról, hogy 167 ezer forintot fizetett ki előzetesen a honlapon keresztül a vasárnapi mérkőzésért, a jegyet azonban nem kapta meg.

A képviselő szerint a cég előbb azt ígérte, egy bécsi szállodában, később azt, hogy a stadionnál veheti majd a belépőt, végül pedig már senki nem volt elérhető a korábban megadott telefonszámon. Ráadásul mivel a céget az Indiai-óceánon található Seychelles-szigeteken jegyezték be, ellene csak ott lehet eljárást indítani. Az Európai Fogyasztói Központ nem hatóság, így szankcionálni sem tud. A civil szervezet legfeljebb segíteni tud olyan egyértelmű jogsértésnél, ha valaki a fizetés ellenére sem jut jegyhez.

A feketepiac fellendülésének oka, hogy a szombaton megkezdődött Európa-bajnokságra hivatalosan minden jegy elfogyott. A 31 mérkőzésre nyomtatott 1,05 millió jegy darabonként átlagosan 45-110 euróba - vagyis 11-26 ezer forint - került. A szervezők szerint a jegyek 38 százaléka a nemzeti szövetségekhez került - főként azokhoz, amelyek kijutottak az Eb-re -, 33 százalékot vásárolhattak fel közvetlenül a szurkolók - egy meccsre egy ember nem vehetett négynél több jegyet -, 14 százalék jutott a szponzoroknak és tévétársaságoknak, a fennmaradó 15 százalékon pedig a vendéglátó városok, az UEFA-tagok osztoztak. A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) szerint Magyarország mindössze körülbelül száz jegyet kapott, ami játékosokhoz, szakvezetőkhöz került.

Áron felül

Bár közvetlenül az Európai Labdarúgó Szövetségtől (UEFA) már nem lehet jegyet venni, többen magánszemélyektől próbálnak belépőhöz jutni az eredeti ár többszöröséért. Az e-Bay aukciós portálon például egy német állampolgár 3,37 millió forintért vett jegyet a döntőre. Az UEFA tiltja, hogy a magánszemélynek értékesített jegyeket felárral passzoljanak tovább. Pascale Vögeli, az UEFA szóvivője a svájci WorldRadio nevű rádiónak múlt héten azt mondta: összesen 20 ezer ilyen, az interneten illegálisan árult jegyet vontak vissza. Az Eb-t rendező Euro2008 sajtóosztálya az [origo] megkeresésére azt írta: senkinek nem tanácsolják, hogy az interneten vásároljanak jegyet, mert elképzelhető, hogy a szabálytalan továbbértékesítés miatt ezek sorszámát törölték, azaz nem lehet velük bejutni a meccsre.

Bonyolítja a helyzetet, hogy több magyar utazási iroda és internetes oldal is az eredeti ár többszöröséért hirdeti jelenleg is a jegyeket. A Pegazus utazási iroda illetékese, Kubatov Gábor - aki nem azonos a Fidesz pártigazgatójával - az [origo]-nak azt mondta: olyan külföldi partnercégtől szerezték be a jegyeket, amelyek kapcsolatban állnak az UEFA-val. Kubatov szerint a FIFA által szervezett korábbi világbajnokságok idején létezett ilyen együttműködés, úgy tudja, most is lehetett legálisan jegyekhez jutni az UEFA-nál regisztrált cégeken keresztül.

"Mivel az utazási irodák, jegyirodák egymást közt adják tovább, jelentősen drágul a jegy" - magyarázta Kubatov, miért árulják az UEFA áránál tízszer drágábban az Eb-döntőre szóló jegyeket. A másodosztályú jegyet 990 ezer forintért, a harmadosztályút pedig 650 ezer forintért árulja a cég, miközben az előbbi az UEFA honlapja szerint 82 ezer forintba, az utóbbi 39 ezer forintba kerülne. A cég a jegyeket a honlapja mellett többek között a Nemzeti Sportban is meghirdette.

Az Eb sajtóosztálya azonban az [origo]-nak küldött írásos válaszában azt állította, hogy jegyeladásra semmilyen céggel, illetve kereskedővel nem állnak szerződésben.

A Pegazus válasza után ismét megkerestük az Eb sajtóosztályát, amely az utazási irodák jegyhirdetései kapcsán azt válaszolta: a különböző cégek és portálok által hirdetett jegyek nem részei az Eb hivatalos jegyárusítási programjának, ezért nem ajánlják, hogy bárki is ilyen csatornákon vegyen jegyet. Az UEFA szóvivője egy múlt heti interjúban azt mondta: annak ellenére, hogy a jegyek elfogytak, nem jelenti azt, hogy a drukkerek csak a tévén keresztül izgulhatnák végig a meccseket, az Eb-t rendező Ausztriában és Svájcban is számos óriáskivetítőn lehet követni a mérkőzéseket.