Stockholmban, a 33. férfi kosárlabda Európa-bajnokságon szombaton az elődöntőket játszották. Az első partit a sydneyi olimpia ezüst- (Franciaország) és bronzérmese (Litvánia) vívta, s a balti válogatott - az 1937-es és az 1939-es Európa-bajnokság aranyérmese! - végsőkig kiélezett küzdelemben négy ponttal győzni tudott. Ezzel az ország "újkori" történelmében 1995 után másodszor jutott a kontinensviadal fináléjába. A franciák csak akkor lehetnek ott az athéni olimpián, ha vasárnap megnyerik a bronzmeccset.

férfikosárlabda-Eb, elődöntő
Litvánia - Franciaország 74-70 (20-16, 25-21, 13-23, 16-10)
Stockholm, 11 023 néző
Litvánia: Jasikevicius 14, Stombergas 22, E. Zukauskas 12, Lavrinovic 2, Siskauskas 8. csere: Slanina 2, M. Zukauskas 4, Songaila 2, Macijauskas 8
Franciaország: Parker 24, Abdul Wahad 14, Pietrus 4, Moiso 6, Foirest 3. csere: Dioumassi 1, Julian 12, Sonko 0, Digbeu 0, Diaw 4.

A litvánok nagyszünetig 45-37-es vezetést szereztek, a harmadik harmad végén viszont már a franciák vezettek 60-57-re! Alan Weisz edző csapatában Tony Parker, a San Antonio Spurs irányítója végigjátszotta a meccset, s bár 24 pontig jutott, mezőnyszázaléka (8/23) annyira pocsék volt, hogy lényegében rajta úszott el a mérkőzés. Főleg úgy, hogy 15 másodperccel a befejezés előtt, 72-70-es litván vezetésnél ő, a csapatkapitány hozhatta fel a labdát, ám elveszítette azt, s az ellentámadásból a baltiak beállították a 74-70-es végeredményt.

3 perc 35 másodperccel a vége előtt a franciák látszottak győztesnek, amikor Diaw kosarával 70-65-üs vezetést szereztek. Ki hitte volna, hogy innen pont nélkül maradnak? Pedig így történt. Előbb Eurelijus Zukauskas két büntetőjével felzárkózott, majd Arvydas Macijauskas (Dávid Kornél vitoriai klubtársa) triplájával kiegyenlített Litvánia. Stombergas duplája már a vezetést jelentette, s a végén jött Parker hibája: borzasztó ügyetlenül rápattintotta a labdát a bíróra, ahonnan az kipattant az oldalvonalon túlra. Jöttek a litvánok, muszáj volt szabálytalankodni Siskauskasszal szemben, s ő bedobta mindkét büntetőt - 74-70.

Mindkét csapat borzasztóan célzott, a litvánok 37, a franciák 33 százalékkal dobtak a mezőnyből. Macijauskas viszont továbbra is hibátlan a büntetővonalról: az Eb-n mind a 21 szabaddobását értékesítette!

A győztes csapat legjobbja Saulius Stombergas, a Zalgiris Kaunas 205 centis, 30 éves bedobója volt 22 pontjával, Sarunas Jasikevicius, a Barcelonától a Hapoel Tel-Avivhoz szerződött irányító 14 pontot, 10 lepattanót és 7 gólpasszt jegyzett, Eurelijus Zukauskas, a 216 centis center pedig 12 pontja mellett 7 lepattanót és 4 blokkot.