Valamikor a férfi kosárlabda NB I legnagyobb rangadója volt a Körmend és a ZTE mérkőzése. A hangulat a XXI. században is ugyanolyan, mint harminc évvel ezelőtt, legfeljebb a meccsek alakulnak olykor nem várt módon. A ZTE szombati körmendi fellépése csak nevében volt rangadó.

Négy győzelemmel és egy vereséggel kezdte a Körmend a bajnokságot, míg három győzelemmel, és három vereséggel a ZTE. A zalaegerszegieknél nagy volt a riadalom, az első három meccsükön kikaptak.

Bencze Tamás vezetőedző azonban gyorsan rendezte a sorokat, kitette a csapatból Rayshawn Simmonst, aki megmakacsolta magát, hetekig nem volt hajlandó felbontani a szerződését, végül két napja mégis sikerült a "közös megegyezés".

A kék-fehéreknek így van mozgásterük, igazolhatnak egy újabb játékost, aki minden bizonnyal a tavaly még Szolnokon játszó amerikai Kinney lesz.

A Körmend erre a szezonra jól választott légiósokat. Nem cserélgették őket, a felkészülés kezdete óta ugyanazokkal dolgozhat Gasper Potocnik vezetőedző. Sikerrel. Az Európa Kupában veretlenül vezetik csoportjukat, és a bajnokságban is a harmadik helyen állnak, a ZTE kilencedik.

A hazaiaknál két magyar, Horti Bálint és Ferencz Csaba kapott helyet a kezdőben. A vendégeknél Szabó Zsolt, Horváth Ákos és a nyári Európa-bajnokságról az utolsó pillanatban lemaradó Benke Szilárd is ott volt.

Természetesen telt ház várta a csapatokat, a hangulat pedig méltó volt a bajnokság egyik legnagyobb rangadójához.

Kapkodva, idegesen kezdtek a csapatok. A vendégek három labdaszerzést is bemutattak, de hiába, egy duplát tudtak dobni az első öt percben. A Körmendnek légiósai hozták a pontokat, Wright és Hollins is betalált. A ZTE taktikát váltott, nem erőltetett minden labdát Radicnak a palánk alá. Horváth Ákos triplája és Benke Szilárd duplája gyorsan egálra hozta a találkozót. Szigorította védekezését a ZTE, nehezen álltak össze a körmendi támadások. A negyed végjátéka azonban ismét a hazaiaké volt, 17-13-nál mentek kisszünetre a csapatok.

A második negyed második percében már időt kért Bencze Tamás.

A ZTE támadójátéka az előkészítetlen távoli dobásokra épült, és Halász Ákos is túl könnyen találta meg a palánk alatt Tuyót. Az edzői tanácsok ezúttal nem sokat értek, a Körmend egyre jobban meglépett, a vendégek alaphibákat követtek el, kettő az egy elleni szituációkat rontottak el. Tizenegy triplakísérletükből kettőt dobtak be tizenhét perc alatt.

A másik oldalon ültek a távoli dobások, a tizenegy pályára lépő játékos közül tízen már szereztek pontot az első félidőben. 42-27-es állásnál vonultak pihenőre a csapatok.

A Körmend a folytatásra úgy futott ki, hogy gyorsan eldönti a fontos kérdéseket. Fanning és Horti kosarai után már zúgott is a "húsz, húsz, húsz" a lelátóról. 47-27, a 22. percben. A vendégeket Benke Szilárd próbálta a hátára venni, kosarai tartották meccsben a ZTE-t. A védekezést mindkét fél feladta, sok rohanás, rögtönzés jellemezte a harmadik negyedet. Bencze Tamás unta ezt meg, újabb időkéréssel próbálta felrázni csapatát.

A vasiak nagyon elkapták a fonalat, Potocnik a tetemes előny ellenére sem engedte lazítani az övéit. Közel 60%-kal dobtak, ez is kellett ahhoz, hogy magabiztos fölénnyel fordulhassanak az utolsó negyedre. 63-44.

Minden idők legjobb bajnoki döntője

Így szokták emlegetni a két csapat 1990-es fináléját, amit végül saját csarnokában, 3-1-re nyert meg a ZTE.

A döntő első mérkőzést hatalmas meglepetésre Körmenden nyerte a ZTE, majd 5000 néző előtt a vasiak visszavették a pályaelőnyüket, de hazai pályán ismét kikaptak.

A párharc utolsó mérkőzésén a korabeli beszámolók szerint 6000 néző volt a zalaegerszegi csarnokban, a végeredmény 78-87 lett.

Az utolsó mérkőzés jegyzőkönyve:
ZTE-Heraklith-Körmendi Dózsa MTE 78-87 (41-34; 72-72)
Zalaegerszeg, 6000 nézo. Vezette: Berki, Faidt.

ZTE-Heraklith: Lukosius (19), Farkas (12), Kovács (8), Kis (8), Földesi (8).
Csere: Dobi (17), Bencze (2), Bodrogi (4). Edző: Farkas Sándor.
KDMTE: Bell (13), Zsebe (16), Véha (2), Hódi (9), Szalay (27).
Csere: Molnár L. (10), dr. Forray (10). Edző: Patonay Imre, Fodor Péter.

A ZTE mindent elkövetett, hogy visszajöjjön a meccsbe, mínusz tizenkettőre is felkapaszkodtak, miután három triplájuk is a gyűrűben kötött ki.

A hajrá azonban ismét a vasiaké volt, akik a végére még egyszer begyújtották a rakétákat. 81-69 lett a vége.

„Ég a ZTE ég, el ne aludjék!" - énekelte a körmendi tábor, a csalódott vendégdrukkerek melankóliával vették tudomásul.

Fantasztikus hangulat, magabiztos körmendi győzelem a ZTE ellen Forrás: Meszaros Zsolt [email protected]/Meszaros Zsolt [email protected]

A Körmend 52%-kal dobott, a zalaiak 46%-tal. A hazaiknál 22 pontot hoztak össze a magyar játékosok, míg a másik oldalon 25-öt. Benke Szilárd volt a legjobb - rá a vb-selejtezőkön számít is Sztojan Ivkovics kapitány -, 18 pontot dobott.

Egis Körmend - Zalakerámia ZTE KK 81-69 (17-13, 25-14, 21-17, 18-25)

Körmend: Wright 11/6, Hollins 12, Ferencz 2, Davis 11, Horti Csere: Halász 5/3, Tuoyo 13, Fanning 7/3, Bán 2, Csorvási 6, Németh 5/3.

ZTE: Vaughn 21/12, Horváth 6/6, Benke 18/6, Szabó -, Radic 19 Csere: Mohácsi 1, Jeffers 4, Kis -,