Nyolc év után jutott ismét Európa-bajnoki elődöntőbe a magyar nőikézilabda-válogatott, amely a középdöntő második fordulójában 25-19-re legyőzte Romániát. Kiss Éva parádésan védett, Vérten Orsolya hét gólig jutott. Pénteken Oroszország következik.

Eredmény, Eb-középdöntő, II. csoport, 2. forduló:
Magyarország - Románia 25-19 (14-12)
Újvidék, 2000 néző
v.: Gusko, Repkin (fehérorosz)
Magyarország: Herr O., Kiss É. (kapusok) - Bódi, Kovacsicz 4, Rédei-Soós, Görbicz 6/1, Kovacsics 1, Szucsánszki 3, Szamoránsky P. 2, Szabó V., Bulath, Klivinyi 1, Szekeres, Tomori, Vérten 7, Triscsuk 1
Románia: Smedescu, Ungureanu, Tolnai (kapusok) - Tacelie, Pintea, Nechita 6, Neagu 6, Bradeanu 1, Stanca 2, Manea, Meirosu 1, Curea, Dinca 1, Vadineanu, Geiger 1, Paraschiv
hetesek: 1/1, illetve 2/0
kiállítások: 4, illetve 2 perc

Az élő közvetítés

Görbicz biztos volt a győzelemben

Nem lehetett kijelenteni a Románia elleni mérkőzés előtt, hogy a magyar válogatott számít esélyesnek. Nem mintha a két csapat játékoskerete között óriási különbség lett volna, de magyar részről hiányzott az eltiltott Tomori Zsuzsa, míg Görbicz Anita napok óta vírusos betegséggel küzdött, ő maga is azt nyilatkozta, fogyott és gyengének érzi magát.

A szakvezetés ráadásul merészet húzott, és Vincze Melinda helyett benevezte Triscsuk Krisztinát. Hogy mi volt ebben a merészség? Egyrészt a szélsőjátékunk nem tűnt eddig meggyőzőnek, így félő volt, hogy Vérten Orsolya a balszélen nem tudja megoldani feladatát egyedül az Eb hátralévő részében. Másrészt a vádlisérülését még mindig érző Triscsuk pályára küldése túl nagy kockázatot jelentett.

Forrás: MTI/Illyés Tibor

Görbicz remekül játszott

A mérkőzés aztán mindent megcáfolt. A csapat idegesen kezdte ugyan a mérkőzést, nem véletlen, hogy 2-5-nél Karl Erik Böhn máris időt kért. Támadásban tétova és tanácstalan volt a válogatott, ráadásul a két kontra mellett Ionela Stanca beálló pozícióból kétszer is eredményes volt.

Változást a 10-15. perc közötti szakasz hozott, beállt Görbicz Anita, illetve egy román kiállítást sikerült úgy kihasználni, hogy 7-7-nél már Gheorghe Tadici mester ordíthatta le tanítványai fejét.

Triscsuk emberfelettit küzdött a védelem közepén, többször rávetődve szerzett labdát, Vérten pedig megbízhatóan játszott. 9-11-ről az utolsó öt percben úgy sikerült 14-12-re fordítani, hogy a ferencvárosi szélső kétszer is betalált.

Vérten Orsolya volt a csapat egyik kulcsembere

A szünetben a románok kapust cseréltek, Paula Ungureanu helyett Talida Tolnai jött be, ezt Görbicz azonnal kihasználta, és két lapos bombájának köszönhetően máris négyre nőtt a különbség (16-12). Az első félidőben tarthatatlan Cristina Neagu a folytatásra elfáradt, Kiss Éva bravúrt bravúrra halmozott, és bár 18-17-nél még volt félnivalónk, az utolsó negyedóra gálaelőadást hozott.

A 7-2-es rohamhoz Kiss mellett Herr Orsolya egy hetesvédéssel járult hozzá, Kovacsics Anikó és Szucsánszki Zita is gólt szerzett, az eltiltott Tomori pedig a lelátón ünnepelt.

Szucsánszki és Görbicz: kézenfogva az elődöntőbe

A csapat végül 25-19-re győzött, és biztosította helyét a legjobb négy között. A csütörtöki, Oroszország ellen utolsó középdöntő-mérkőzésre annyi kérdés maradt nyitva, csoportelsőként vagy másodikként jutunk elődöntőbe.