Óriási bravúrt hajtott végre a magyar férfikosárlabda-válogatott, amely Európa-bajnoki középdöntő mérkőzésen, hazai pályán 94-80-ra legyőzte az olimpiai ezüstérmes francia csapatot, s megtartotta esélyét a továbbjutásra.

Férfikosárlabda Eb-középdöntő
Magyarország - Franciaország 94-80 (21-21, 24-15, 27-21, 22-23)
Szombathely, 2000 néző
vezette: Belosevic (jugoszláv), Dozai (horvát)
pontszerzők: Németh 21/12, Dzunics 21/6, Kálmán 19/6, Dávid 10, Gulyás 8, Czigler 6, Fodor 5/3, Báder 4, illetve Foirest 30/6, Sciarra 13, F. Pietrus 9, Dubos 9/6, M. Pietrus 8/3, Evtimov 7, Digbeu 4.

Komolya tétje volt a Magyarország-Franciaország férfikosárlabda-mérkőzésnek, hiszen az Eb-középdöntő második szakaszának "nyitányaként" a hazai együttes esetleges győzelmével komoly továbbjutási esélyeket dédelgethetett volna. Majdnem napra pontosan egy éve a magyarok Chalon-sur-Saone-ban 81-73-ra kaptak ki, azaz a feladat adott volt: legyőzni a franciákat, s ha úgy adódik, lehetőleg több mint kilenc ponttal.

Szó mi szó, furcsa közjátékkal indult a találkozó. A kezdésre felsorakozó ötösben ugyanis ott volt Gulyás Róbert, akit tévedésből nem oda jelölt a kapitány. Mivel a zsűri ezt kiszúrta, végül Czigler cammogott oda a feldobáshoz. A játék ritmusát előbb a franciák találták meg, s Foirest, valamint Florent Pietrus révén megugrottak, ám Dávid higgadt büntetőivel, valamint Németh két triplájával 13-13-nál sikerült egyenlíteni, s ezt az egált a negyed végéig megtartani (21-21).

A második tíz perc Kálmán remek tempójával indult (23-21), ám igazából nem tudott tartós előnyt összehozni a válogatott. A csereként beálló Jevtimovval centerposzton erősített Alain Weisz szövetségi kapitány, az Asvel 208 centis kosarasa mindkét palánknál szorgalmasan szedte a lepattanókat. A 16. perc tájékán aztán ritmust váltott a magyar csapat: Németh, Kálmán és a csereként beálló Dzunics megrázta magát, s egy 10-0-s szériát produkálva komoly előnyre tettek szert a hazaiak (40-30). A félidei 45-36-os eredmény hűen tükrözte a két csapat játéka közötti különbséget.

A második félidő is pazarul indult: Dzunics és Németh támadásban, Czigler pedig védekezésben nyújtott kiemelkedőt. A paksi "nagyember" teljesítményét akkor koronázta meg, amikor a 24. percben megelőző szerelését követően végigszáguldott (!) a pályán, s zsákolással fejezte be az akciót (56-41). A 27. percre Németh ziccerével már huszonkét pontra nőtt az előny (68-46), s bár a negyed utolsó perceiben Foirest még csökkentett az eredményen, a záró akkordra megmaradt tizenöt pont (72-57).

Az utolsó felvonásra nem maradt izgalom, a válogatott okos játékkal tartotta előnyét, s még azt is elbírta, hogy a franciák agresszív zónavédekezése ellenére a délszláv játékvezetők tágan értelmezték a szabálytalanság fogalmát. A találkozót megérdemelten nyerte 94-80-ra a magyar együttes, megtartva ezzel sanszát az Európa-bajnoki szereplésre.

Varga Mátyás szövetségi kapitány nagyon örül a sikernek: "Egy edző csak határtalanul boldog lehet egy ilyen győzelem után. Az első negyedben még benne volt a feszültség a csapatban, de ezt követően megnyugodva, fantasztikus védekezést produkálva sikerült megnyerni a mérkőzést."

A magyar válogatott az első helyről várja a szombati hetedik fordulót.