Vágólapra másolva!
Berkes István helyett új vezetőt szeretnének a Sportkórház élére az intézmény orvosai, mivel szerintük lehetetlenné vált a további együttműködés a főigazgató főorvossal.

A tíz orvos - köztük Tállay András adjunktus, a pekingi olimpiai orvoscsoport vezetője, Dobos József és Légrádi József főorvos - levélben fordult a felettes vezetőkhöz, így az Egészségügyi Minisztériumhoz, a sportért felelős Önkormányzati Minisztériumhoz, a Magyar Orvosi Kamarához és a Magyar Olimpiai Bizottsághoz. Azt kérik: "az Intézet vezetésével kapcsolatos anomáliákat tárják fel, a szükséges vizsgálatokat folytattassák le, és az eredménynek megfelelően olyan döntést hozzanak, hogy a jövőben a sportolók ellátása új felelős vezetőkkel, végre zavartalanul, nemzetközi színvonalon megvalósulhasson".

Az aláírók szerint Berkes István részéről - aki a MOB elnökségének tagja - olyan szakmai, vezetői és emberi hibák merültek fel, melyeket "a kórház orvosainak jelentős része nem tud tovább tolerálni, melyekkel morálisan nem tudnak azonosulni. A kialakult helyzetért leginkább felelős Főigazgató legközelebbi munkatársai előtt hitelét veszítette, vele a további együttműködésük lehetetlen."

"Mindehhez társul a Főigazgató részéről a kórházi helyzet rendszeres hamis értékelése, a dolgozók félrevezetése. A Sportsebészeti Osztály reggeli konferenciáin az orvoskollégákkal szemben alkalmazott hangnem gyakran kimerítette a nyilvános megszégyenítés kritériumait."

A vezetőváltást sürgető orvosok szerint jól ismert tény, hogy az Országos Sportegészségügyi Intézetben, vagyis a Sportkórházban az utóbbi években folyamatosan romlanak a működési feltételek, ennek következtében a betegek ellátása mára sokszor nem biztonságos, a szakma elvárásainak sok szempontból nem felel meg. A romló munkafeltételek miatt az orvosok közérzete egyre romlik, a lehetetlen körülmények miatt az elvárhatónál lényegesen nagyobb kockázatot vállalnak. "Ebben a válságos helyzetben a Főigazgatótól reális megoldási javaslatot évek óta nem kaptunk" - írták, hangsúlyozva, hogy "a sportorvoslás, és különösen a sportsebészeti osztály szakmai színvonala semmiképp sem hagy kívánni valót maga után, a külső körülmények javításával, elsősorban vezetőváltással egy nemzetközi színvonalú intézetté válhatnánk".

Az aláírók szerint a Sportkórházban ma vezetői válság van. "Mivel a Főigazgató nem képes ilyen kritikus helyzetben sem felülemelkedni egyéni érdekein, nem alkalmas a Sportkórház vezetésére. A sorozatos szabálytalanságokat, törvénytelenségeket és etikátlanságokat - sajnos csak hosszú mérlegelést követőn - az Intézet munkatársainak jelentős része tovább vállalni nem tudja, ezért felszólítjuk, hogy azonnal mondjon le, önként álljon fel és távozzon a kórház vezetői posztjáról és egyben a kórházból" - olvasható a levélben, amely többek között azzal vádolja Berkest, hogy vállalt műtétei "jelentős részét mások végzik a betegek tudta és beleegyezése nélkül", hogy az intézményben az angol nyelvi oktatásban résztvevők "anyagi juttatását a saját maga által készített igazolás alapján kizárólag a Főigazgató vette fel éveken át", valamint hogy "a kórház mindenkori Gazdasági vezetését szabálytalanságok elvégzésére késztette".

Forrás: MTI

Berkes István minderre csütörtök este úgy reagált közleményében: felkérte az Egészségügyi Minisztériumot, hogy az ellene felhozott állítások ellenőrzése során teljes körű vizsgálatot folytasson le, különösen azért, mert hosszú évekre visszamenőleg érték megalapozatlan vádak, de csak most tartották szükségesnek azok megfogalmazását, nyilvánosságra hozását.

"A Sportkórház néhány orvosa által, az Intézet jóhírét kikezdő és személyemet mélységesen sértő, a médiában ma megjelenő információk ilyen módon történő nyilvánosságra hozását, az abban foglalt állításokat, azok megfogalmazását és főleg az eljárás módját megdöbbentőnek tartom" - fogalmaz a főigazgató. "Úgy látszik, az egészségügyi krízis a Sportkórházat se kerülte el. Az időzítést nem tartom véletlennek. Ismert, hogy az elmúlt időszak kormányzati törekvései sem rendezték megnyugtatóan az OSEI sorsát, amelynek jövője, működése így továbbra is kritikus. Azt ugyanakkor maguk az aláírók is elismerik, hogy - függetlenül a rendkívül mostoha körülményektől - a vezetésem alatt a Sportsebészeti Osztály méltán szerzett jelentős nemzetközi elismertséget. Elengedhetetlennek tartom az Intézet gyors és szakszerű átvilágítását a magyar sportegészségügy zavartalan működése érdekében" - tette hozzá, jelezve egyúttal, hogy a vizsgálat lezárásáig további nyilatkozatot nem kíván tenni.

Az Önkormányzati Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében leszögezi, hogy "számára nem közömbös az intézménynek a magyar sport számára nyújtott szakmai segítsége, de a Sportkórház irányítása az Egészségügyi Minisztériumhoz tartozik".

Utóbbi minisztérium sajtóosztálya arról adott tájékoztatást, hogy a tárca csütörtökön kapta meg az orvosok által aláírt levelet, és a helyszínen megkezdte az ügy kivizsgálását.