Társoldalunk:

Kihirdették a magyar csapat előzetes névsorát

Magyarország 25 sportágban képviselteti magát a Sydneyben szeptember 15. és október 1. között sorra kerülő XXVII. nyári olimpiai játékokon. Húszban már véglegesen eldőlt az olimpikonok létszáma (összesen 109), ötben (atlétika, úszás, kajak-kenu, tenisz, kerékpár) van még némi bizonytalanság, nem csupán az utazók kiléte, hanem száma tekintetében is. Szakértői becslések szerint körülbelül 180 fős lesz a magyar csapat.

Fotó: Reuters

Olimpiai csapatunk ikonja lehetne a
hatszoros Európa-bajnok Kovács Ágnes
A magyar küldöttség és csapat személyi összetételével kapcsolatos előterjesztés megvitatása volt az egyetlen napirendi pontja a Magyar Olimpiai Bizottság péntek délelőtti közgyűlésének. A jelenlévő 126 MOB-tag egyhangú határozattal, ellenszavazat nélkül fogadta el a tervezetet.

Füleki András, a kajak-kenu szövetség ügyvezető igazgatója kérte, hogy csak a nyolc biztos utazó neve kapjon nyilvánosságot, miután a további csapattagságra még sokan pályáznak.

Csepi Lajos, az úszószövetség társelnöke plusz még egy gyúró, Berényi János, a teniszszövetség elnöke pedig a sportági szövetség főtitkárának kiutazását javasolta. Az előterjesztésbe azonban egyik javaslat sem került be konkrét formában.

Lemhényi Dezső, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke azt kérte, hogy az olimpiai bajnokok és helyezettek - az ókori időkhöz hasonlóan - parlamenti indítvány alapján és elfogadás esetén kapjanak adómentességet.

Göncz Árpád, a hivatalától jövő pénteken búcsúzó köztársasági elnök is részt vett a Budapest Kongresszusi Központban azon az ünnepélyes csapatgyűlésen, amelyen a MOB-közgyűlés által jóváhagyott sydneyi magyar küldöttség tagjait köszöntötték.

Kovács Ágnes világ- és Európa-bajnok úszó, valamint Gécsek Tibor kontinenselső kalapácsvető a magyar olimpikonok nevében egy kis szobrot (Kardját vizsgáló huszár) adott át Göncz Árpádnak, aki elérzékenyülten vett búcsút a Sydneybe utazó delegációtól.

Schmitt Pál szerint 164 versenyző már biztos utazónak számít, és további mintegy harmincnak van esélye eljutni az olimpiára. A MOB elnöke megjegyezte, hogy sikeres volt a hat évvel ezelőtt elindított Sydney 2000 program. A mintegy 200-250 ifjú tehetség közül, akiket esélyesnek tartottak a majdani olimpiai részvételre, nyolcvan realizálta a várakozást.

A MOB közgyűlésének jóváhagyása alapján Magyarországot az alábbi sportolók képviselik a sydneyi olimpián:

asztalitenisz (3): Bátorfi Csilla (női egyes, női páros), Molnár Zita (női egyes), Tóth Krisztina (női egyes, női páros)
atlétika (?): Bédi Tibor (400 m gát, 4x400 m), Czingler Zsolt (hármas), Csillag Levente (110 m gát), Dívós Katalin (kalapács), Dudás Gyula (20 km gyaloglás), Földingné Nagy Judit (maraton), Győrffy Dóra (magas), Gyulai Miklós (200 m, 4x100 m), Ináncsi Rita (hétpróba), Kálovics Anikó (10 000 m), Korányi Balázs (800 m), Kürtösi Zsolt (tízpróba), Németh Roland (100 m, 4x100 m), Pethrán Barbara (400 m), Szabó Nikolett (gerely), Szabó Zsuzsa (rúd), Szebenszky Anikó (20 km gyaloglás), Szeglet Zsolt (400 m, 4x400 m), Urbanikné Rosza Mária (20 km gyaloglás), Varga Judit (800 m, 1500 m), Vaszi Tünde (távol), Zsivótzky Attila (tízpróba), Babály László (4x100 m), Farkas Attila (4x100 m), Kovács Viktor (4x100 m), Pauer Géza (4x100 m), Fazekas Róbert (diszkosz), Kővágó Zoltán (diszkosz), Máté Gábor (diszkosz), Varga Roland (diszkosz), Annus Adrián (kalapács), Gécsek Tibor (kalapács), Kiss Balázs (kalapács), Németh Zsolt (kalapács), Dombi Zétény (4x400 m), Kilvinger Attila (4x400 m), Nyilasi Péter (4x400 m), Szél Tibor (4x400 m), szintteljesítésre és csapatba kerülésre esélyesek: Ajkler Zita (távol), Donáth Katalin (rúdugró), Horváth Gergely (gerely), Kiss Szilárd (súlylökés), Kovács Balázs (110 m gát), Kovács Dusán (400 m gát), Kun Alice (400 m), Molnár Krisztina (rúd), Szabó Enikő (100 m, 200 m), Szentgyörgyi Katalin (5000 m), Tölgyesi Balázs (1500 m), Urbanik Sándor (20 km gyaloglás). A 4x100 m, a 4x400 m váltószámok végleges összetételét, illetve diszkoszvetésben és kalapácsvetésben a 3-3 kiutazó versenyzőt a MASZ elnöksége július 30-án jelöli ki. A szintek teljesítésére és a csapatba kerülésre augusztus 15-ig van lehetőség.
birkózás (8): Bárdosi Sándor (kötöttfogás 85 kg), Berzicza Tamás (kötöttfogás 76 kg), Deák-Bárdos Mihály (kötöttfogás 130 kg), Gombos Zsolt (szabadfogás 130 kg), Hirbik Csaba (kötöttfogás 69 kg), Kapuvári Gábor (szabadfogás 85 kg), Majoros István (kötöttfogás 58 kg), Ritter Árpád (szabadfogás 76 kg)
evezés (5): Alliquander Anna (könnyűsúlyú kétpár), Haller Ákos (kétpár), Kokas Gergely (tartalék), Pető Tibor (kétpár), Remsei Mónika (könnyűsúlyú kétpár)
dzsúdó (6): Csák József (66 kg), Csizmadia Eszter (63 kg), Csősz Imre (plusz 100 kg), Illyés Miklós (73 kg), Kovács Antal (100 kg), Tölgyesi Krisztián (81 kg)
kajak-kenu (?): Horváth Gábor (k-4 1000 m), Kammerer Zoltán (k-4 1000 m), Kovács Katalin (k-4 500 m), Kőbán Rita (k-4 500 m), Storcz Botond (k-4 1000 m), Szabó Szilvia (k-4 500 m), Vereckei Ákos (k-4 1000 m, k-1 500 m), Viski Erzsébet (k-4 500 m). Az összes többi számban (9) az augusztus 4-5-i szolnoki válogató dönt a csapatba kerülésről.
kerékpár (?): Szabolcsi Szilvia (sprint, 500 m), meghívás esetén: Bodrogi László (országúti)
kézilabda (15): Balogh Beatrix, Deli Rita, Farkas Andrea, Farkas Ágnes, Kántor Anikó, Kökény Beatrix, Kulcsár Anita, Lőwy Dóra, Nagy Anikó, Pádár Ildikó, Pálinger Katalin, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Siti Beáta, Zsemberiné Simics Judit, tartalékok: Brigovácz Nikolett, Kirschner Erika, Sugár Tímea
lovassport (1): Túri József (díjugratás)
műugrás (4): Barta Nóra (3 m műugrás), Hajnal András (toronyugrás), Lengyel Imre (3 m műugrás, toronyugrás), Pintér Orsolya (3 m műugrás)
ökölvívás (3): Balzsay Károly (71 kg), Erdei Zsolt (75 kg), Lakatos Pál (48 kg)
öttusa (4): Balogh Gábor (egyéni), Sárfalvi Péter (egyéni), Simóka Nóra (egyéni), Vörös Zsuzsanna (egyéni)
ritmikus gimnasztika (1): Fráter Viktória (egyéni, összetett)
sportlövészet (7): Ángyán József (10 m futócél), Gerebics Roland (duplatrapp), Igaly Diána (skeet), Jambrik István (gyorstüzelő pisztoly, légpisztoly), Pálinkás Lajos (gyorstüzelő pisztoly, légpisztoly), Sidi Péter (légpuska, kisöbű szabadpuska 120, összetett, 60 fekvő), Sike József (10 m futócél)
súlyemelés (8): Ehrlich György (85 kg), Farkas Zoltán (62 kg), Kovács Zoltán (94 kg), Popa Adrián (77 kg), Stark Tibor (+105 kg), Tamtom Péter (105 kg), Krutzler Eszter (63 kg), Likerecz Gyöngyi (75 kg), Márkus Erzsébet (69 kg), Szik Melinda (+75 kg). Az öt férfi és három női versenyző kijelölését az MSSZ elnökségének augusztus 16-i ülésén erősítik meg.
szinkronúszás (2): Hámori Zsuzsanna (páros), Marschalkó Petra (páros)
szörf (2): Gádorfalvi Áron (mistral), Gádorfalvi Luca (mistral)
tekvondo (1): Salim József (58 kg)
tenisz (?): Kuti Kis Rita (egyéni), meghívás esetén: Köves Gábor (páros), Mandula Petra (páros), Marosi Katalin (páros), Sávolt Attila (egyéni, páros)
torna (3): Csollány Szilveszter (egyéni, összetett), Nyeste Adrienn (egyéni, összetett), Supola Zoltán (egyéni, összetett)
triatlon (3): Edöcsény Nóra (egyéni), Kuttor Csaba (egyéni), Molnár Erika (egyéni)
úszás (?): Batházi István (200 és 400 m vegyes), Bodrogi Viktor (200 m hát), Czene Attila (200 m vegyes, 4x100 m vegyes, 4x200 m gyors), Ferenczy Orsolya (100 m pillangó, 4x100 m vegyes), Gáspár Zsolt (100 és 200 m pillangó, 4x100 m vegyes, 4x200 m gyors), Güttler Károly (100 m mell, 4x100 m vegyes), Horváth Péter (100 és 200 m pillangó, 4x100 m vegyes), Kiss Annamária (4x100 m vegyes), Kovács Ágnes (100 m és 200 m mell, 4x100 m vegyes), Lakos Gyöngyvér (4x100 m vegyes), Risztov Éva (200 m pillangó, 400 m vegyes, 4x100 m vegyes), Simon Jácint (4x200 m gyors), Szabados Béla (200 m gyors, 4x200 m gyors), Szilágyi Zoltán (4x200 m gyors), Szűcs Tamás (4x200 m gyors), Zubor Attila (100 m gyors, 4x100 m vegyes), szintteljesítésre és csapatba kerülésre esélyesek: Bessenyei Tamás (100 m és 200 m mell), Bodor Richard (100 m és 200 m mell), Kovács Kornélia (400 m és 800 m gyors), Kovács Krisztina (4x100 m vegyes), Rózsa Norbert (100 és 200 m mell, 4x100 m vegyes). A versenyzők végleges kijelölését a MÚSZ elnöksége augusztus 15-én zárja le.
vitorlázás (4): Eszes Tamás (laser), Goszleth Marcell (470-es), Hajdu Balázs (finn), Szörényi Ádám (470-es)
vívás (12): Fekete Attila (párbajtőr egyéni és csapat), Ferjancsik Domonkos (kard egyéni és csapat), Horváthné Szalay Gyöngyi (párbajtőr egyéni és csapat), Knapek Edina (tőr egyéni és csapat), Kovács Iván (párbajtőr egyéni és csapat), Köves Csaba (kard egyéni és csapat), Lantos Gabriella (tőr egyéni és csapat), Marsi Márk (tőr egyéni és párbajtőr csapat), Mincza Ildikó (párbajtőr egyéni és csapat), Mohamed Aida (tőr egyéni és csapat), Nemcsik Zsolt (kard egyéni és csapat), Nagy Tímea (párbajtőr egyéni és csapat), tartalékok: Takács Péter (kard), Tóth Hajnalka (párbajtőr), Varga Katalin (tőr)
vízilabda (13): Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Csaba, Kiss Gergely, Kósz Zoltán, Kovács Zoltán, Madaras Norbert, Märcz Tamás, Molnár Tamás, Pelle Balázs, Steinmetz Barnabás, Szécsi Zoltán, Székely Bulcsú, Vári Attila, Varga I. Zsolt, Varga II. Zsolt, Vincze Balázs. A 13 utazó játékost az MVSZ elnöksége augusztus 15-ig jelöli ki.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

A Népstadionban rendezett atlétikai permit-versenyen újabb versenyzőnk iratkozott fel a sydneyi névsorra (Petráhn Barbara, 400 m), de a diszkosz-, illetve kalapácsvetők között még nem dőlt el, a négy legjobb közül melyik három atléta indulhat. Az előbbiek közül Kővágó Zoltán és Fazekas Róbert, míg a kalapácsvetőknél csak Gécsek Tibor helye biztos.