Szlovák-cseh és orosz-kanadai rangadók a 8 között

Kialakult a negyeddöntő párosítása a torinói téli olimpia jégkorongtornáján. Két vereség után Kanada 3-2-re legyőzte Csehországot, és ezzel a harmadik helyen végzett csoportjában, ami azt jelenti, hogy a címvédő az oroszokkal találkozik a szerdai negyeddöntőben. A csehek is továbbjutottak, de csak csoportnegyedikként, így a másik hatos első helyzettjével, a szlovákokkal kerülnek szembe a nyolc között. A finnek is százszázalékosan zárták a csoportkört, és az amerikaikkal játszanak, a svédeknek pedig a torna meglepetéscsapata, Svájc jutott.

A svájciak és a finnek ellen gólképtelen kanadai gárda álomszerű első harmadot produkált a csehek ellen, igaz, kellett ehhez Tomas Vokoun indiszponáltsága. A Dominik Hasek sérülése miatt elsőszámú kapussá előlépett Vokoun a 8. percben elnézte Brad Richards lövését, ami a lába között csorgott a kapuba, majd elfelejtette zárni a rövid sarkot, így Martin St. Louis már a második kanadai gólt szerezte.

A címvédő a harmad végén Chris Pronger révén alakította 3-0-ra az állást, az Edmonton hátvédje iszonyú erővel bombázott a bal sarokba. A második harmadban már Milan Hnilicka védte a cseh kaput, aki a folytatásban lehúzta a rolót, és összesen nyolcszor hárított. Jóval több dolga volt Martin Brodeur-nek, a New Jersey klasszisa összesen 31-szer védett, két ízben azonban tehetetlen volt, Pavel Kubina kettős emberelőnyből, Petr Cejanek éles szögből mattolta.

A világbajnok mindent megtett az egyenlítésért, de az elrontott első harmad sok volt, így Kanada nyerte a rangadót, és ezzel harmadik lett az A csoportban, a csehek pedig negyedikként jutottak tovább. Az A jelű szextett élén a finnek végeztek, akik Niko Kapanen és Saku Koivu góljaival 2-0-ra verték a németeket, ezzel hibátlanul zárták az előcsatározásokat, és a negyeddöntőben az Egyesült Államok ellen folytathatják a menetelést.

A házigazda olaszok remiztek a torna meglepetéscsapatának számító svájciakkal, akik másodikként kerültek a nyolc közé. A B csoportban a kazahok tét nélküli találkozón aratták első diadalukat a tornán a lettek kárára, a szlovákok simán verték a (talán taktikázó) svédeket, az oroszok ellenben jobban megszenvedtek az amerikaiak ellen.

férfi jégkorong, 5. forduló:
A csoport:
Svájc - Olaszország 3-3 (2-1 0-1 1-1)
gól: Lemm (3:06, emberelőnyből.), Fischer (6:33), Ruthemann (56:38), illetve Busillo (15:41, ee.), Trevisani (20:53, ee.), Iob (46:13)

Finnország - Németország 2-0 (1-0, 1-0, 0-0)
gól: N. Kapanen (2:35, ee.), S. Koivu (39:39, ee.)

Kanada - Csehország 3-2 (3-0, 0-1, 0-1)
gól: Richards (7:37), St. Louis (11:19, ee.), Pronger (19:24), illetve Kubina (33:46, kettős emberelőnyből), Cajanek (42:41)

B csoport:
Kazahsztán - Lettország 5-2 (1-1, 1-0, 3-1)
A. Koreskov (7:20), Antropov (35:04), Alekszandrov (52:33), J. Koreskov (54:53, büntetőből; 58:08), illetve Tambijevs (15:13, ee.), Cipruss (45:04)

Szlovákia - Svédország 3-0 (1-0, 0-0, 2-0)
gól: Bondra (15:51), Marian Hossa (46:16), Suchy (58:58)

Oroszország - Egyesült Államok 5-4 (2-1, 1-1, 2-2)
Koroljuk (9:27), Malkin (10:41, emberhátrányból), A. Markov (35:00), Ovecskin (49:55), Kovaljov (51:52), illetve Rolston (18:38, ee.), Gionta (39:01, ee.), Gomez (45:00, ee.), Cole (50:38)