Napimádás, retro és krimi a Múzeumok Éjszakáján

Vágólapra másolva!
Éjnek idején múzeumba menni? Ahogy az elmúlt négy év mutatta, ennél jobb ötlete régóta nem volt a hazai múzeumi szakmának. A külföldi mintára megvalósított oszágos rendezvény hatalmas népszerűségnek örvendett tavaly is: egy estén kétszázezren látogattak el valamelyik múzeumba - körülbelül négyszer annyian, mint ahányan kimentek egy nap a Sziget Fesztiválra. A programkínálat idén is zavarba ejtően gazdag: több száz program vár ránk június 23-án, szombaton a Múzeumok Éjszakáján, amely ugyan idén nem Szent Iván-éjre - azaz az év legrövidebb éjszakájára - esik, de így legalább kicsivel több időnk lesz múzeumokban bóklászni. Négy túrát javaslunk erre az estére: egy multikulti útvonalat mongol sátorral és indiánokkal; retro életérzést Trabanttal; egy szextúrát és egy nassolós utat. Lehet kombinálni.
Vágólapra másolva!

A főváros két nagy múzeumának egy hónappal ezelőtt nyílt kiállítása két teljesen különböző, távoli kultúrába kalauzolja a látogatókat. A Szépművészetiben az Andok hegyvidékén élő indiánok civilizációit ismerhetjük meg, a Nemzeti Múzeumban pedig a világbirodalmat építő mongol hadak világába nyerhetünk bepillantást. Nem meglepő, hogy mindkét múzeum a Múzeumok Éjszakáján az igényes kivitelezésű megatárlatok témájához kapcsolódó megabulit szervez.

A Nemzeti Múzeum hatalmas mongol sátrat épít erre az estére az egyik belső udvarban: az Imagomundi Dóm névre hallgató építményben (becsempésződött a középkori nyugati világnézet is) szintén este 18.00-tól kezdődnek a programok, de 21.00 óra felé pörögnek igazán fel események. A Mongoljedi crew (!) egész éjszakára komplett mongol planetáriumot varázsol a "dóm"-ból, a folyamatos vetítést és zenét csak 22.30-kor szakítja meg az este premierje, a Kovács Tamás által rendezett Vihar Kapujában című, médiatechnológiára épülő extra vizuálszínházi produkció. A Múzeumkertben lesz még Úzgin Üver-koncert, tűzbonsai, kortárs tánc, és hallhatunk egy igazi hőmijt - egy, a mongolok speciális toroktechnikájával éneklő művészt.

A Szépművészeti Múzeum szerencsés, mivel az inkák is ünnepelték a nyári (ott téli) napfordulót: náluk ez volt Inti Raymi, vagyis a Napimádás Ünnepe, amelyhez még ma is nagyszabású rendezvény kapcsolódik, a dél-amerikai kontinensen a riói karnevál után ez a legnagyobb ünnep. Nálunk, a Hősök terén szerényebb méretekben imádhatjuk a napot: este 18.00 órától kezdődnek a múzeum épületében a kézműves foglalkozások (stílszerűen pánsípkészítés és szövés), Az ellopott láma című mesejáték, illetve a perui és ecuadori zenélés. A programban ismeretterjesztő előadások és tematikus tárlatvezetések is szerepelnek, így az inka kiállítás megtekintésére is alkalmunk nyílik, tüzet ez alkalommal nem gyújtanak (a májusi Perui Partin gyújtottak), de este 22.00 órától tánctanítás és -parti kezdődik élő kubai zenével. Lehet bulizni, és mexikói falatokat kóstolni.

A Ludovika térre indulva szintén Dél-Amerikába csöppenhetünk egy pillanat alatt: bár sajnos nem bolyonghatunk egy szál zseblámpával a csontvázak között a sötét Természettudományi Múzeumban, mint Ben Stiller, de a Patagóniából érkezett dinoszauruszok mellett salsázni sem rossz program. Este 18.00-tól várja vino tintóval és empanadas-szal a múzeum argentin büféje a látogatókat, majd Budai László tangóleckéi után hajnalig lehet lejteni a táncot. A buli mellett a tudomány is szerepet kap: Tévedések víg-játéka címmel a múzeum tudósai megmutatják a látogatóknak, milyen egy igazi - de a Múzeumok Éjszakájának hangulatához illően játékos - tudományos vita: színpadi veszekedés egy dinócsont fölött. A dinoszauruszok rejtélyeivel foglalkozó előadásokon kívül hallhatunk ezen az estén a nemrégen felfedezett új ásványról, a kriptonitról is - sőt, a szerencsések láthatják is.

A Néprajzi Múzeum Etnomulti éjt rendez, amelynek háziasszonya Palya Bea. Itt már délelőtt etnosminket kérhetnek a gyerekek, de a programok igazán csak 17.00-tól indulnak be: ekkor kezdődik a nagy felvonulás, és nyit a világkonyha, ahol örmény, ír, orosz, horvát, szerb, görög és magyar ételkülönlegességeket kóstolhatnak a látogatók. A finomságok mellett a múzeum a zenére helyezi a hangsúlyt ezen az estén: Kiss Ferenc Pávaének című művének (modern világzene Kodály-alapokon) bemutatójával indul a sorozat, majd szépen sorban jönnek indiai, szenegáli, marokkói zenészek, klezmer és roma muzsikusok. Az estét az összes fellépő közös fináléja zárja éjjel 1.00-kor a totál multikulti jegyében.

Bár a különböző népek koncertjeinek ez az egyvelege fokozhatatlannak tűnik, a Magyar Nemzeti Galéria koncertjei is kellőképpen színesek: Mitsoura, az indie-garázs-rockot játszó Moog (tiszta Amerika), és DJ Palotai most már szokásosnak tűnő lemezpakolgatása éjféltől. Nehéz a Néprajziból időben átérni.

A Ludwig Múzeummal nehéz a helyzet: míg tavaly könnyű szívvel ajánlottuk mindenkinek, és egész éjszakára ütős programot kínált, most érdemes megfontolni, kimegyünk-e a Lágymányoshoz. Máshol mintha jobban pörögne a buli. Bozsik Yvette gyermekelőadásán kívül Goda Gábor társulatának Don Quijote-mauzóleum című darabja és a Láthatatlan Filmek Klubja extra kiadása lehet érdekes, ez utóbbiban DJ Ahad Buster Keaton- és Marcel Duchamp-némafilmekre tol elektroakusztikus zörejzenét. A Másfél is fellép, de ez náluk gyakori.