Vágólapra másolva!
Hazánkban igazából sosem vetett lábat Franciaország és Belgium elképesztő gazdagságú képregény-kultúrája, a Dargaud kiadó, Blake és Mortimer vagy éppen Blueberry marsall neve a mai napig szinte teljesen ismeretlenül cseng itthon. Remélhetőleg a világhírű belga képregény-sorozat, a XIII hazai megjelenése éles fordulatot hoz, és egyre többen fedezik majd fel a kilencedik művészetként is emlegetett képregények magával ragadó világát.
Vágólapra másolva!

Jean Van Hamme és William Vance közös alkotását, a XIII című képregény-sorozatot szokás a képregénykiadás történetének egyik legsikeresebb példájaként is emlegetni. A sorozat első képkockái 1984-ben láttak napvilágot a Spirou című hetilapban, a rövid bemutatkozást követően pedig a Dargaud kiadó album formájában kezdte el megjelentetni a képregényt. Azóta már tizenhat epizódot megélt a sorozat, az egyes epizódokból eddig összesen mintegy hétmillió példányt értékesítettek világszerte. A XIII közel húsz éve tartó népszerűségét a japán képregények elterjedése sem törte meg: 2002-ben egyedül Franciaországban közel félmillió példányt adtak el az utolsó részből. S bár a képregény a franciáknál vagy a belgáknál korántsem olyan rétegműfaj, mint hazánkban, ez a szám ott is nagyon magasnak számít.

A sorozat címében szereplő római szám a főszereplőre utal, aki a történetet kezdetén ismeretlen helyen találja magát, emlékek nélkül. Nemcsak múltját, nevét is homály fedi, az egyetlen dolog, amely kilétére fényt deríthet, a testén lévő tetoválás: egy római tizenhármas. Hamarosan kiderül azonban, hogy magas rangú civil és katonai személyek is érdeklődnek utána, s érdeklődésüket az esetek többségében korántsem pusztán a kíváncsiság táplálja. Lassan egy rettentően összetett kémtörténet bontakozik ki, mely egy ismeretlen, modern országban játszódik - a díszletekből azért egyértelműen felismerhető az Egyesült Államok jellegzetes képi világa. A rejtély közben egyre bonyolódik, kötetről kötetre többet tudhatunk meg a főhős múltjáról, ez azonban csak tovább bonyolítja a történetet, az új információk folyamatosan újabb és újabb kérdéseket vetnek fel.

A Fekete Nap címmel megjelent első részben nemcsak a sorozat szimpatikus, mégis rettentően titokzatos főhősét ismerhetjük meg, felfedik magukat ellenségei is: többek között a hidegvérű és kimért Ezredes úr, illetve a sejtelmes nevű Manguszta.

Időközben a XIII sikere a képregény-univerzumon kívülre is elért: Franciaországban a sorozathoz kapcsolódóan a szokásos kártya- és társasjátékok mellett kaparós sorsjegyeket, számítógépes játékokat, sőt mobiltelefon-kiegészítőket is piacra dobtak már.

Noha elég kétségesnek tűnik, hogy rövid időn belül a XIII figuráit kapjuk a hazai gyorséttermek menüi mellé, abban legalább bízhatunk, hogy jó pár évtizedes késéssel hazánkban is létjogosultságot nyer az európai stílusú képregény. Ez pedig azt jelentené, hogy végre olyan hősökről is olvashatnánk, akiknek nem kell hétről hétre megmenteniük a Földet, elég, ha egyszerűen csak önmagukat találják meg.

XIII - Fekete Nap. Krak Kiadó. Ára: 1495 Ft