Számoljuk együtt a hetek múlását!

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A tizennegyedik hét


A tizenötödik hét

A magzatnak már szemöldöke is van, s parányi ujjacskáin köröm díszeleg. A baba 95 grammos.
Harmincöt évesnél idősebb kismamáknál genetikai vizsgálatot, magzatvíz-mintavételt, más néven amniocentézist ajánl az orvos abban az esetben, ha eddig nem történt korionboholy-mintavétel. Miközben ultrahanggal figyelik a magzat elhelyezkedését, tűvel, hasfalon keresztül szívják ki a szükséges vízmennyiséget. Ettől a héttől kezdve már elegendő magzatvíz és a magzatvízben úszkáló leázott magzati hámsejt található ahhoz, hogy kromoszóma-vizsgálatot lehessen végeztetni. E vizsgálat segítségével a számbeli és alaki kromoszóma-eltérésen alapuló rendellenességek állapíthatók meg, valamint a magzat neme. Ez utóbbinak a nemhez kötődően öröklődő betegségek, például hemofília esetében van jelentősége. A számbeli kromoszóma-eltérések közé tartozik a Down-kór. Harmincöt éves korú nőknél a terhességek nem egész egy százalékában fordul elő, vagyis kockázata nagyjából megegyezik a vizsgálat vetélési kockázatával. Negyvenévesen már két-három százalék a valószínűsége annak, hogy a magzat Down-kóros.

A tizenhatodik hét

A magzat már a homlokát is tudja ráncolni, és időnként forgatja a szemét. A tizenhatodik és huszadik hét között érzékeli első ízben a kismama a magzatmozgásokat.
A baba 110 gramm.
Ezen a héten kerül sor az anyai vérből végzett AFP-vizsgálatra, ami olyan magzati fehérje (alfa fetoprotein) kimutatásán alapul, mely valamilyen mennyiségben belekerül a magzatvízbe és az anyai keringésbe is. Az a lényege, hogy abban az esetben, ha a magzaton bőrrel nem fedett, nyitott testrészek vannak - például nyitott gerinc, hasfalhiány vagy agykoponyahiány -, akkor ez a fehérje a szokásosnál nagyobb mennyiségben jelenik meg az anya vérében. Az átlagtól eltérő eredmény azonban nem jelenti azt, hogy a magzatnál biztosan baj van, ezért további vizsgálatokra van szükség. Magas AFP-nél csak az esetek öt-tíz százalékában van szó fejlődési rendellenességről. Az alacsony AFP önmagában szintén nem kóros, semmilyen fokozott rizikót nem jelent. A kismamák felénél egy alatt, másik felénél egy felett van az úgynevezett MOM érték, amelynél az AFP szint mellett más tényezőket is figyelembe vesznek. 2,5-ig számít normálisnak, felette magas értékről beszélünk.
Az AFP-vel egyidejűleg a hepatitisz B-vírus szűrésre, és vércsoport-meghatározásra is sor kerül.

A tizenhetedik hét

A pocaklakó már szopja az ujját, és időnként grimaszokat vág. Csontocskái szilárdulni kezdenek, kialakulnak a fogkezdemények. Agyalapi mirigyében már vannak endorfint tartalmazó sejtek, ezek fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek. A baba 135 grammos.
A kismama mellei egyre nagyobbak, feszesebbek lesznek. Előfordulhat, hogy a mellbimbó egy ideig kellemetlenül érzékeny. Sokat segíthet egy kényelmes pamut melltartó, melynek nem vágódnak be a pántjai. Kismellű nők számára kényelmesebbek lehetnek a belebújós modellek.

A tizennyolcadik hét

A magzat testén hőszabályozó zsírréteg képződik. Retinája, a szem ideghártyája már válaszol a fényre. Bőre vörös, állát, homlokát finom pihék borítják. A baba 165 gramm.
A tizennyolcadik hétre még a legmakacsabb reggeli rosszullétek is elmúlnak. Mostantól különösen fontos, hogy a kismama figyeljen a táplálkozására. Fogyasszunk mindennap nyers gyümölcsöt és zöldséget. Ha elegendő rostdús étel szerepel az étlapon, ritkán lesz emésztési panaszunk. Kerüljük a gyakori édesség-nassolást, és ne együnk zsíros húsokat. A nagy éhségrohamokat egészséges ételekkel, napi többszöri étkezéssel csillapítsuk.

A tizenkilencedik hét

A huszadik hét



A huszonegyedik hét

A baba már válogat a zajok közt. A túlságosan hangos, dübörgős zenére ijedt rúgkapálással válaszol. Arra is képes, hogy megkülönböztesse a keserűt az édestől. Súlya 335 gramm.
Leginkább a pihenésre figyeljünk! Ha csak lehetséges, ne cseréljük fel az éjszakát a nappallal. Aki elfárad, pihenjen, kávét, fekete teát csak igen kis mennyiségben fogyasszon. Most már kívülről is érezhetők a magzatmozgások. Vezesse partnere kezét arra a helyre, ahol a pici rugdos, vegyék fel vele a kapcsolatot, beszéljenek hozzá.

A huszonkettedik hét




A huszonharmadik hét


Huszonnegyedik hét

Ha a magzat most születne meg, már koraszülöttnek számítana. Még meglehetősen csekély az esélye arra, hogy életben maradjon a kinti világban. Idegsejtjei még csak most fejlődnek ki. Súlya 700 gramm, s a hét végére a méh eléri a köldök magasságát.
Figyeljünk a gyanús jelekre, s keressük fel időben az orvost, ha sokszor "keményedik" a pocak, ha hüvelyi vérzés jelentkezik, ha a hüvelyi folyás a megszokottnál bővebb, állaga és színe pedig más, mint korábban. Ugyancsak fertőzésre utaló jel a nemi szervek viszketése, fájdalma, a csípő érzés vizelés közben.

A huszonötödik hét

Ez az érési folyamatok ideje. A nemi szervek tökéletesen kifejlődtek. Ha csuklik a baba, anyukája ütemes kis rángásokra lesz figyelmes. A magzat súlya 800 gramm.


.

A huszonhatodik hét

A babának még nincsenek számottevő zsírtartalékai. Egész testét elborítja már a pihe. Ha megszületne, nagyobb esélye lenne az életbenmaradásra, mert a légzésszabályozása már működne. Súlya 900 gramm.
Legkésőbb ezen a héten kerül sor a diabétesz-szűrésre, mivel a várandósság során viszonylag gyakori gond a szénhidrát-anyagcserezavar. Ellenőrzik a kismama vérképét.

Szaktanácsadó: Dr. Török Miklós szülész-nőgyógyász

(Kismama)

Ajánló:

Korábban: