Szijjártó Péter: Nem avatkozom be Szlovákia belügyeibe, a Szövetség meghívására jöttem

SZIJJÁRTÓ Péter, ENSZ
New York, 2023. február 23. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal az ENSZ-közgyűlés ukrajnai háború miatti rendkívüli ülésén a világszervezet New York-i székházában 2023. február 23-án. Oroszország 2022. február 24-én indított háborút Ukrajna ellen. MTI/EPA/Justin Lane
Vágólapra másolva!
A külgazdasági és külügyminiszter nem lát kivetnivalót abban, ha néhány nappal a szlovákiai választás előtt a Szövetség jelöltjeivel vesz részt nyilvános eseményen, Szijjártó Péter az Új Szó című lapnak adott interjújában azt mondta, egyetlen célja, hogy Magyarországnak és Szlovákiának jó viszonya legyen, de elismerte, vannak témák, amelyekben soha nem fog a két ország egyetérteni, ugyanakkor azt is szeretné, ha újra lenne a szlovákiai magyarságnak képviselete a parlamentben Szlovákiában.
Vágólapra másolva!

A szerdán megjelent interjúban elmondta: azért hívták meg Szlovákiába, hogy egyrészt átadjanak egy olyan beruházást, amely a helyi embereknek teremt munkahelyet és a magyar kormány finanszírozta, másrészt átadjanak egy újabb útkapcsolatot, amely immáron a 38. ilyen kapcsolat a két ország között. Hozzátette, azt szeretné, ha a Szövetség sikeres lenne;

A politkus elmondta, hogy szurkolnak a Szövetségnek, de nem azért, mert minket a szlovák belpolitikai eredmény érdekelne, hanem azért, mert mi Szlovákiával jó kapcsolatokra törekszünk. A jó szlovák-magyar kapcsolatokban pedig mi mindig erőforrásként és összekötő kapocsként tekintünk a felvidéki magyarságra. Úgy gondolják, hogy ha lesz a felvidéki magyarságnak erős képviselete Pozsonyban, akkor az segíteni fog abban, hogy a magyar-szlovák kapcsolatokat azon a magas szinten tudják tartani, ahol már most is vannak, vagy akár tovább is javíthatják.

Megjegyezte, hogy nem véletlenül most hívták meg, minthogy nem véletlenül most jött el.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Forrás: MTI/EPA/Justin Lane

- húzta alá.

Arra a felvetésre, hogy Szijjártó Péter nemrégiben a szlovákiai belügyeket is kommentálta, a miniszter azt válaszolta, hogy ha az ember tárgyilagosan figyeli a folyamatokat, nagyon nehéz nem észrevenni, hogy amikor egy választás közeledik, akkor valahogy mindig a patrióta, konzervatív, nemzeti érdekek mellett állást foglaló politikusok kerülnek bíróság elé. Így van ez az Amerikai Egyesült Államokban és Csehországban is így volt - tette hozzá.

Nyilván Szlovákiában is teljesen véletlen, hogy most ért ide a jogi folyamat. A boszniai szerb vezető ellen pedig vádat emelnek. Egy Európában és Amerikában megfigyelhető folyamatról van tehát szó

- fogalmazott, hozzátéve, hogy a magyar választási felkészülés esetén is, mint utólag kiderült, volt ilyen szándék.

Nem véletlenül mozgott néhány tízmillió dollár annak érdekében, hogy a magyarországi ellenzék sikeres legyen. Szijjártó Péter elmondta, hogy mindent egybevetve, ő csak egy jelenségre kívántam felhívni a figyelmet, mindenfajta konkrétum ismertetése nélkül. Ezután sok sikert kívánt a szlovák pártoknak, a szlovák rendőrségnek abban, hogy a jogállamot, az eddigi kifogástalan minőségében fenntartsa.

Arra a kérdésre, hogy miért a Smer mellett áll ki, Szijjártó Péter azt válaszolta:

- emelte ki.

A kettős állampolgárság szlovákiai tiltása kapcsán azt mondta, hogy ez egy olyan kérdés, amiben nem értettek egyet soha, és nem tudja, hogy valaha egyet fognak-e tudni érteni. Ebben az ügyben soha nem fogják megváltoztatni a pozíciójukat és attól tart a miniszter, hogy a volt miniszterelnök sem, ezért ez biztosan nem lesz egy olyan pont, amiben együtt fognak tudni működni, vagy egyet fognak tudni érteni.

Arra a felvetésre, hogy éppen most, a szlovákiai választás előtti hetekben jelentek meg nagy számban közel-keleti menedékkérők, migránsok a határ szlovákiai oldalán, Szijjártó Péter azt mondta:

Kifejtette, Magyarországnak vannak schengeni határai, hiszen Horvátország és Szlovénia bent van a schengeni rendszerben. Hogy itt, vagy a szerb határon keresztül érkeznek-e a migránsok, azt nagyon nehéz megmondani - tette hozzá. Egy másik kérdésre kifejtette, hogy Lengyelországgal továbbra is rendkívül szorosan együttműködnek minden európai ügyben.

Korábban a V4-en belüli együttműködést is arra építették, hogy vannak ügyek, kérdések, amelyekben nem értettek egyet. Ezekben tiszteletben tartottuk egymás álláspontját és ezeket az ügyeket félretettük - mondta. "Az egy más kérdés, hogy az az ügy, amelyben más típusú megközelítést alkalmazunk, tehát, hogy miként legyen béke Ukrajnában, az különböző irányba terelt minket. De csak ebben a kérdésben. Minden más ügyben a lehető legszorosabb együttműködést folytatjuk a lengyelekkel" - közölte. (MTI)