Utasszállítók gyulladtak ki, rakétázásba kezdett a hadsereg - drámai videók a szudáni puccsról

Vágólapra másolva!
Három civil halt meg szombaton Szudánban, ahol a 2021. évi puccs óta hatalmon lévő két rivális tábornok vetélkedése utcai harcokba, légitámadásokba és a médián keresztüli fenyegetésekbe torkollott.
Vágólapra másolva!

A milicisták "nem állnak meg, amíg az összes katonai támaszpont az ellenőrzésük alá nem kerül" - közölte telefonon az al-Dzsazíra televízióban a parancsnokuk, Mohamed Hamdán Daglo, más néven Hemedti.

A szombat reggel óta Kartúmban felvonultatott félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) azt állította, hogy elfoglalták a főváros nemzetközi repülőterét és az elnöki palotát, és felszólították a lakosságot, közöttük a katonákat, hogy forduljanak a hadsereg ellen.

Abdel-Fattah Burháni, a hadsereg vezérkari főnöke kijelentette, hogy "meglepte őt reggel kilenckor" az RSF-nek, egykori leszorosabb szövetségesének a főhadiszállása ellen intézett támadása.

A hadsereg immár árulás elkövetése és hazugságok terjesztése végett "külföldről támogatott milíciának" nevezi az RSF-et. A hadsereg repülőgépeket mozgósított az RSF kartúmi támaszpontjai ellen, Hemedti pedig az al-Dzsazírán "az országot tönkretevő bűnözőnek" titulálta az ellenlábasát.

Az RSF, amelynek elemzők szerint százezer fegyverese van, azt állította, hogy a hadsereg támadt először rájuk.

Az orvosi kamara információi szerint a harcoknak legkevesebb három polgári személy esett áldozatul, ketten Kartúmban, egy ember pedig az ország déli részén fekvő el-Obeidben. Az ENSZ, az Afrikai Unió, az Arab Liga, az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok az ellenségeskedések azonnali beszüntetését szorgalmazta.

A szaúd-arábiai állami légitársaság további értesítésig, az EgyptAir egyiptomi állami légitársaság pedig szombattól kezdődően 72 órára felfüggesztette a kartúmi járatait. A szaúdi légitársaság egy gépe tűz alá került a kartúmi repülőtéren, az utasokat és a személyzetet a kartúmi szaúdi nagykövetségre menekítették.

Hemedti félkatonai szervezete a 2000-es években a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban harcoló dzsandzsavíd milicistákból alakult meg. A konfliktusban becslések szerint háromszázezren haltak meg és 2,5 millióan váltak belső menekültté. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Dárfúrban elkövetett népirtással, háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt meg kormányilletékeseket és dzsandzsavíd parancsnokokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!