Életfogytiglanra ítélték 43 év után Párizsban egy zsinagóga elleni merénylet elkövetőjét

trial Horizontal TERRORIST ATTACK DAMAGE ANTI-SEMITISM BURNT-OUT CAR POLICE INSPECTOR BOMBING SYNAGOGUE BLACK AND WHITE PICTURE TERRORIST ACTION
FILES) In this file photo taken on October 3, 1980, an inspector walks amid car wreckage after a bomb exploded at the synagogue rue Copernic in Paris. - The 69-year-old Lebanese-Canadian academic and sole defendant Hassan Diab, received a life sentenced on April 21, 2023 in the trial of the bombing of the Rue Copernic synagogue. (Photo by Georges GOBET / AFP)
Vágólapra másolva!
A libanoni-kanadai kettős állampolgárságú Hassan Diab volt a támadás egyetlen gyanúsítottja, a nyomozó hatóságok 27 évvel a támadás után azonosították őt 2007-ben. A párizsi bíróság negyvenhárom év elteltével szabta ki a lehető legsúlyosabb büntetést a most 69 éves férfira. A Kanadában tartózkodó elítélt ellen a bíróság egyúttal elfogatóparancsot is kiadott.
Vágólapra másolva!

1980. október 3-án a francia főváros egyik elegáns kerületében levő, Copernic utcai zsinagóga közelében egy motorbiciklin elhelyezett pokolgép robbant fel az utcán néhány perccel a sábát előestéjén, a 320 hívő részvételével tartott istentisztelet vége előtt.

Az 1980. október 3-án készült archív felvételen egy felügyelő sétál a roncsok között, miután bomba robbant a párizsi rue Copernic zsinagógánál. Forrás: AFP/Georges Gobet

Az antiszemita merényletben három francia és egy izraeli állampolgár életét vesztette, húszan pedig megsérültek.

A robbantást senki nem vállalta magára, s bár a rendőrség azt feltételezte, hogy egy palesztin kommandó állhatott az ügy hátterében, annak vezetőjét csak 1999-ben sikerült azonosítani.

Németország ismeretlen körülmények között megvásárolta a Népi Front Palesztina Felszabadításáért különleges parancsnokságának egyik olyan dossziéját, amelyben a párizsi merényletet végrehajtó kommandó tagjainak listája is szerepelt, az adatokat pedig a „baráti országok", köztük Franciaország rendelkezésére bocsátotta.

A bíróság arra a megállapításra jutott, hogy Hassan Diab tagja volt ennek a palesztin kommandónak, és ő volt az, aki a motorbiciklin elhelyezte a robbanószerkezetet.

Diab korábban azt állította, hogy soha semmilyen palesztin szervezethez nem tartozott, és ebben az ügyben névazonosság áldozata. Ragaszkodott ahhoz az állításához, hogy a merénylet idején éppen a bejrúti egyetemen vizsgázott, de a párizsi bíróság nem fogadta el az alibijét.

Azonosítását követően a férfit 2014-ben Kanada át is adta a francia hatóságoknak, de akkor elegendő bizonyíték hiányában végül beszüntették vele szemben az eljárást, és 2018-ban visszatért Kanadába.

Három évvel később azonban egy fellebbviteli bíróság érvénytelenítette ezt a döntést, és az eljárás újraindult.

Egy esetleges újabb kiadatási eljárás kimenete bizonytalan. Az előző - hat évig húzódó - eljárás feszültséget keltett a Kanada és Franciaország közötti diplomáciai kapcsolatokban.