Nem adják fel a reményt Törökországban, folyamatosan dolgozik a magyar mentőcsapat

Kahramanmaras, 2023. február 9. Légi felvétel a pusztítás nyomairól a földrengés sújtotta délkelet-törökországi Kahramanmarasban 2023. február 9-én. Három nappal korábban több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. A természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja a 20 ezret. MTI/EPA/Abir Szultan
Vágólapra másolva!
Továbbra is zajlik a bajba jutottak mentése a földrengések sújtotta Törökországban. A helyszínen van a HUNOR mentőszervezet, amely a mínusz 9 fokos hidegben is éjjel-nappal dolgozik.
Vágólapra másolva!

Ahogy az Origo is beszámolt róla elképzelhetetlen pusztítást végeztek a Törökországi földrengések és már több mint 19 ezer halottat regisztráltak.

Feszült várakozás, majd üdvrivalgás, összeölelkezés – ez történik, valahányszor kihoznak egy élő embert a mentőcsapatok a romok alól Törökországban. Az Antakya városában lévő, hátfalára dőlt épületbe, és a környező, itt-ott még lángoló épületekbe egyre nehezebben tudnak még a legtapasztaltabb szakemberek is behatolni.

A HUNOR mentőcsapata az erőgépek, markolók és betontörők által feltárt területen dolgozik, olykor maguk által készített eszközökkel.

Kahramanmaras, 2023. február 9. Légi felvétel a pusztítás nyomairól a földrengés sújtotta délkelet-törökországi Kahramanmarasban 2023. február 9-én. Három nappal korábban több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. A természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja a 20 ezret. MTI/EPA/Abir Szultan Forrás: MTI/EPA/Abir Szultan

A csapat tagjai jól vannak, éjszakára sem állnak le a kutatással. Eddig tizenhét túlélőt mentettek ki a romok alól, és huszonkilenc halottat hoztak felszínre, valamint több állatot, egy macskát, egy kutyát és egy papagájt is kimentettek.

Csak lassan tudnak haladni az erőgépek, huszonnégy óra alatt pár tíz métert tárnak fel – erről számolt be az egyik csapat tagja. Az általuk megtisztított területen még mindig áthatolhatatlan mennyiségű a törmelék, ezt a magyarok a maguk gyártotta, vizes ballonokból kialakított vödrökkel szedik ki, így haladnak centiméterről centiméterre.

Tegnap a főutcán helyreállt a közvilágítás, de többnyire nincs áram és víz sem, így a magyar csapat bázisán üzemelő aggregátor arra is szolgál, hogy a helyiek feltölthessék a telefonjaikat, akik még mindig reménykednek abban, hogy szeretteiket el tudják érni a romok alatt. A kicsengő telefonokat a TEK munkatársai bemérik, ezzel adva támpontot ahhoz, hogy merre induljanak a kutatók.

Beszámolók szerint a török alakulatok rendkívüli módon hagyatkoznak a magyarok szaktudására, többször kértek már tőlük szakmai segítséget, az is előfordult, hogy az általuk mért adatokat is felülvizsgáltatták a magyar csapat műszereivel.

Kahramanmaras, 2023. február 9. A romok alól kimentett 14 éves lányt teszik hordágyra mentőalakulatok tagjai a földrengés sújtotta délkelet-törökországi Kahramanmarasban 2023. február 9-én. Három nappal korábban több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. A természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja a 16 ezret. MTI/EPA/Abir Szultan Forrás: MTI/EPA/Abir Szultan

A HUNOR aggregátora az orvosok munkáját is segíti, ezekkel melegítik az infúziót.

Az egyik legnagyobb probléma az üzemanyag pótlása, a helyiek a roncsautókból leszívott benzinnel segítik a csapatokat, de kávét, élelmet és takarókat is visznek a mentőcsapatoknak, így fejezve ki hálájukat a segítségért.

A HUNOR a TEK, az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Honvédség orvosaival, valamint a kint dolgozó többi magyar és külföldi önkéntes csapattal vállvetve küzd a túlélőkért.

A város lakói mindeközben türelmesen várakoznak a kutatási területen kívül.

Az eldőlt épületben lévő liftakna járható maradt, de annak feltárása nagyon veszélyes, ugyanis az utórengések miatt folyamatosan mozgásban vannak a romok.

A keresőkutyák jelzései az iránymutatóak, ám a szűk rések feltárása, és a nehéz elemek eltávolítása hosszabb időt vesz igénybe.

Budapest, 2023. február 9. A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) küldöttsége a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 2023. február 9-én. Az MRSZ két nappal korábban Törökországba utazott Kutató Mentő Alakulata után újabb, 11 tagú kutató-mentő csapat - mentőtisztek és -ápolók, katonai mentősök és tűzoltók egy romkutató kutyával és speciális felszerelésekkel - indul a földrengés helyszínére. MTI/Szigetváry Zsolt Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

A HUNOR hivatásos tűzoltói minden eszközt felhasználnak, ami a rendelkezésükre áll, a ballonokból készült vödrök mellett gyártottak már hosszabbítót és elosztót is a romok között fellelhető anyagokból.

Saját épségükre fokozottan ügyelnek, töretlen a munkabírásuk, de figyelnek arra, hogy kellő pihenőidő is jusson mindenkinek.

Írta a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hírlevele.